Doların yükselişini fırsat bilen Fitch harekete geçti

Türkiye'nin kredi puanları üzerinde devamlı olarak spekülatif hareketler gerçekleştiren Fitch, bu sefer de Merkez Bankası'nı dolara acil müdahaleye çağırdı.

Doların yükselişini fırsat bilen Fitch harekete geçti
Doların yükselişini fırsat bilen Fitch harekete geçti
GİRİŞ 10.08.2018 09:25 GÜNCELLEME 10.08.2018 09:26
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch, geçen ay kredi notunu düşürdüğü Türkiye için para biriminde yaşanan değer kaybına ilişkin "Türkiye'deki gelişmeleri yakından takip ettiğini, Türkiye'nin liradaki değer kaybına hızla çare bulması gerektiğini" duyurdu.

"ACİL MÜDAHALE"

 

 

Geçen ay Türkiye'nin kredi notunu 'BB+'dan 'BB' seviyesine indiren, not görünümünün 'negatif' olarak duyuran Fitch, bu kez Türkiye'nin liradaki değer kaybını süratle durdurması gerektiğine dair bir açıklama geldi.

Reuters'e konuşan Fitch Ratings'in üst düzey analisti Paul Gamble, Türkiye'deki gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirtti.

MERKEZ BANKASINA ÇAĞRI

Türk Lirası üzerindeki baskıyı kısa vadede hafifletmek için hem Merkez Bankası'nın harekete geçmesi hem de ABD ile ilişkilerin düzeltilmesi gerektiğini vurgulayan Gamble,''Durumun nereye evrildiğine bakıyoruz. Bundan sonraki kredi notu değerlendirmesi aralık ayında, o zamana dek pek çok şey değişebilir'' dedi.

Türkiye hakkında geçen ay yayımladıkları rapordan bugüne en çok yansıyan konunun ülkeye sermaye girişinin aniden durması ya da ekonominin sert düşüşü olduğunu, bunun yeni bir not indirimini tetikleyebileceğini belirtti.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 13
 • Gelecek 11 ay önce Şikayet Et
  Mersedesler alanlar ,vosvagen alanlar jipler alanlar her sene 25 milyar dolar lüks arabalara para veriyoruz.lütfen bu ülkenin fabrikalarında üretilen arabalardan alalım.milyarlarca döviz dışarı kaçmakta.
  Cevapla
 • Ümit Şener 11 ay önce Şikayet Et
  Reis bu İncirlik üssü kürecik üssünü kapat bakalım dolar ne kadar düşüyor.
  Cevapla
 • Adil 11 ay önce Şikayet Et
  Derhal Ülkede Dolar ve Euro ile Ticaret yasaklansın. Yurt dışından gelenlerde Bankalarda paraları Türk lirasına çevirip kulanma mecburiyet getirilsin
  Cevapla
 • Hasan 11 ay önce Şikayet Et
  Dunya dolarla alis verisi birakmali daha neyi bekliyorlar anlamiyorum. Alrinla yapin kendi parabirimlerinizle yapin dolar disinda neyle yaparsaniz yapin
  Cevapla
 • Misafir 11 ay önce Şikayet Et
  Topunuz gelin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle