Fındık adacıklarının bilançosu belli oldu

Ordu’da dün yaşanan sel felaketi sonrası Karadeniz'e dökülen yüzlerce ton fındık yüzünden Karadeniz'de adacıklar oluştu. Bölgeden alınan bilgiye göre sel sularına kapılan fındık miktarının 250 tonu bulduğu fındıkların piyasa değerinin ise yaklaşık 3 milyon TL olduğu ifade ediliyor.

GİRİŞ 09.08.2018 15:41 GÜNCELLEME 09.08.2018 15:50
Bu Habere 114 Yorum Yapılmış

Karadeniz’de son dönemlerin en büyük sel felaketinin yaşandığı Ordu’da başta Ünye, Fatsa ve Perşembe olmak üzere 7 ilçede büyük zarar yaşandı.

Can kaybının olmadığı felakette, 500 kişinin selden etkilendiği açıklanırken, yaklaşık 66 konut 264 işyeri ve 60 araç zarar gördü.

 

 

KARADENİZ'E DÖKÜLDÜ

Sel sonrası ortaya çıkan bir görüntü ise maddi kaybın net bir şekilde gözler önüne serdi. Hasat dönemi olmasından kaynaklı bölgede toplanmış bir şekilde bulunan tonlarca fındık aşırı yağışların oluşturduğu sel suları ile birlikte Karadeniz'e döküldü.

3 MİLYON TL'LİK FINDIK DENİZE DÖKÜLDÜ

Ordu Ticaret Odası'nın yenisafak.com’a verdiği bilgilere göre, metre kareye ortalama 80 kilogram yağışın düştüğü sel felaketinde 250 ton fındığın zarar gördüğü açıklandı.

Zarar gören fındığın değeri yaklaşık 3 milyon lirayı bulurken, felakette 55 fındık işçisinin selden etkilendiği, şehir dışından gelen işçilerinde aralarında olduğu belirtildi.

Fındık fiyatlarına da değinen Ordu Ticaret Odası, sel felaketinden etkilenen bölgede TMO’nun da devreye gireceğini ifade etti.

8 KÖPRÜ ÇÖKTÜ

Sel felaketinin yaşandığı bölgede 8 köprü çökerken, bir tanesi Samsun Trabzon Ordu bağlantılı Karadeniz Sahil yolu üzerindeki köprülerden biri olduğu açıklandı.

Pek çok insanın mağdur olduğu yoldaki çalışmalar devam ederken, köprünün tek taraflı olarak trafiğe açıldığı da belirtildi.

BORÇLAR ERTELENDİ

Ordu'da yaşanan sel felaketi sonrasında Tarım Bakanlığı afetlerden etkilenen çiftçilerin borçlarının erteleneceğini duyurdu.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 114
 • yalnız kurt 1 yıl önce Şikayet Et
  Denize dökülen fındıklar toplanıp, fırınlarda kurutulup,kırılıp tuzlansa ekonomiye tekrar kazandırılsa nasıl olur?
  Cevapla
 • Hasan 1 yıl önce Şikayet Et
  Denize dökülmeseydi fındığın dünyada en fazla üretildiği ülkede halk fındığa yine ulaşamayacak aracılar tüccarlar zengin olacaktı. Bir musibet olabilir.
  Cevapla
 • ALLAH yardım etsin 1 yıl önce Şikayet Et
  her sene fındık fiyatlarının düşük olmasıydı konu... bu sene Takdiri İlahi diyesim geliyor içim acısa da
  Cevapla
 • irem 1 yıl önce Şikayet Et
  denize dökülen fındıkları toplaysınlaryazık ne olacak o kadar fındık
  Cevapla
 • Muhammed 1 yıl önce Şikayet Et
  Fındıkları toplasın devlet fındık yağı yapılsın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle