Müjdeyi bakan bizzat verdi! 2 saate iniyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, "Ankara-Sivas arası 12 saatten 2 saate inecek. Ankara Sivas arasındaki seyahat edecek olan yolcularımıza hem ekonomik hem de seyahat süresinde kolaylık sağlamış olacağız" dedi.

GİRİŞ 04.08.2018 17:03 GÜNCELLEME 04.08.2018 17:27
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit TurhanAnkara'nın Elmadağ ilçesi Ediğe köyünde Ankara-Sivas YHT Hattı inşaatında incelemelerde bulunmasının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Bakan Turhan, incelemeler yaptıklarını belirterek, "Ankara Kayaş’tan başlayarak güzergahı gezdik. Şantiyede, projede çalışan yetkili ve sorumlu arkadaşlardan bilgi aldık. Ankara-Sivas yüksek hızlı demiryolu projesi hükümetimizin 100 günlük icraat programı içerisinde yer alan ve bu yıl sonuna kadar altyapı üstyapı çalışmalarını tamamlayıp 2019 yılı içerisinde de deneme sürüşlerine başlayacağımız ve deneme sürüşleri sonunda da yeterli yetkinliği, sertifikayı aldıktan sonra hizmete açacağımız önemli bir yüksek hızlı ulaşım projesi" ifadelerini kullandı.

 

 

"Ankara-Sivas arası 12 saatten 2 saate inecek"

"Bu proje ülkemiz üzerinden Avrupa’yı Uzak Doğu’ya bağlayan Demir İpek Yolu Projesinin orta koridorunda yer alıyor" diyen Turhan, "Ankara-Sivas yüksek hızlı demiryolu hattı Edirne’den Kars’a kadar uzanan hattın en önemli kesimlerinden birini oluşturuyor. Bu proje Sivas’la kalkmayacak Erzincan-Erzurum’u takip ederek Bakü-Tiflis-Kars Demir İpek Yoluna da entegre olacak. Projemizin yatırım maliyeti 7 milyar 749 milyon TL, 250 kilometre işletim hızıyla çalışacak olan yüksek hızlı demiryolu projesi. Bu projede mevcut demiryolu hattımız 600 kilometre civarında. Yeni güzergahla güzergahımız 400 kilometreye kadar düşecek. 12 saatlik ulaşım süresi 2 saate inecek. Ankara-Sivas arası 12 saatten 2 saate inecek. Ankara-Sivas arasındaki seyahat edecek olan yolcularımıza hem ekonomik hem de seyahat süresinde kolaylık sağlamış olacağız" açıklamasında bulundu.

"2003 yılından bugüne kadar demiryollarına 91 milyar TL yatırım yaptık"

2003 yılından bugüne kadar demiryollarına 91 milyar TL yatırım yaptıklarını vurgulayan Bakan Turhan, şöyle konuştu: "Bu yatırımların başında YHT projeleri geliyor. Bugüne kadar bin 213 kilometre yüksek hızlı demiryolu hattı inşa edilerek hizmete açıldı. Ankara-İzmir Ankara-Sivas arasında Yüksek Hızlı Tren hattı başta olmak üzere bin 889 kilometresi yüksek hızlı, bin 480 kilometresi de hızlı olmak üzere toplam 3 bin kilometrenin üzerinde bir hatta çalışmalar devam ediyor. 612 kilometrelik konvansiyonel hatlarımızda iyileştirme çalışmalarımız sürdürülmekte. Bu proje Cumhurbaşkanımızın dün kamuoyuna açıkladığı 400 adet projeden bir tanesi. Bu projenin baş mimarı Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve bugüne kadar bu projede hizmeti geçen Meclis Başkanımız Binali Yıldırım ve daha önceki bakanlarımız bu projeye özel ilgi alaka gösterdiler. Ankara’nın doğusundaki illerimize bölgelerimize yüksek hızlı tren konforunu ulaşımını getirecek olan bir proje. Bu proje daha sonraki yıllarda devamında Erzincan’a Erzurum’a Kars’a kadar uzanacak. Burada kalmayacak Kayseri’ye bağlanacak. Konya hattı üzerinden Mersin’e Antep’e kadar uzanacak. Urfa’ya Diyarbakır’a kadar uzanacak. Yine Derice üzerinden Samsun’a kadar uzanacak. Bunlar önümüzdeki yıllarda yüksek hızlı demiryolu ulaşım konforunu ülkemiz sathına yayacak olan projelerimiz. Bu projeler ülkemizin insanımızın hayatında önemli kolaylıklar rahatlamalar getirecek olan projelerimiz. Bölgemizin geri kalmış, az gelişmiş bölgelerimizin hızlı ulaşımıyla hızlı kalkınmasını sağlayacak olan projelerimiz."

KAYNAK: İHA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 20
 • 2023 11 ay önce Şikayet Et
  Maşallah işte bu hava, kara, deniz, uzayda her yeri ağlarla buluşturma zamanı. Her şey başkanımı hatırlatıyor. RECEP Tayyip Erdoğan.
  Cevapla
 • 61 ts 1967 11 ay önce Şikayet Et
  Trabzondan tren projesi ne den duruyor Karadeniz hattı Samsun ordu Giresun trabzon Rize a arvin ne bekliyorsunuz buroje yapılması lazım
  Cevapla
 • ramazan 11 ay önce Şikayet Et
  otobüsle bile 5 saat sürüyor bakan bu istatisliği nereden aldı ben otobüsle sivastan istanbula 10 saatte geliyorum bakan galiba sivasa hiç gitmemiş
  Cevapla
 • E.GÜLER 11 ay önce Şikayet Et
  demiryolunu kastediyor anlasana
  Cevapla
 • Hasan 11 ay önce Şikayet Et
  Ankara Sivas arası diyor. İstanbul nerden çıktı
  Cevapla
 • anadolu ligi 11 ay önce Şikayet Et
  sivas bayağı yakın bir yer o zaman ben antalyadan istanbula 12 saatte varabildim otobüsle
  Cevapla
 • 777 11 ay önce Şikayet Et
  2 saat zor.4 olur
  Cevapla
 • Bursa 11 ay önce Şikayet Et
  Bursa hattı ne zaman tamamlanacak
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle