Bir gecede 150 milyar dolar kaybetti!

Sosyal paylaşım sitesi Facebook, tarihinin en yüksek finansal düşüşünü yaşadı. New York borsasının kapanmasının ardından gerçekleşen sınırlı işlemlerde, Facebook'un hisse başına değerinin yüzde 24 düşmesiyle şirket 150 milyar dolar değer kaybetti.

Bir gecede 150 milyar dolar kaybetti!
Bir gecede 150 milyar dolar kaybetti!
GİRİŞ 26.07.2018 09:46 GÜNCELLEME 26.07.2018 09:47
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Sosyal medya şirketi Facebook, yılın ikinci çeyreğindeki bilançosunu açıklamasının iki saat ardından 150 milyar dolar kaybetti. Böylece şirketin hisse senedi değeri, yüzde 24 oranında düşmüş oldu.

Bu duruma etkili olan sebepler arasında şirketin Avrupa bölgesinde 1 milyon günlük aktif kullanıcının sosyal medya platformunu bırakması ve artan maliyetler gösterildi.

 

 

Cambridge Analytica şirketiyle yaklaşık 80 milyon Facebook kullanıcısının verisinin paylaşıldığı skandalının ortaya çıkmasının ardından, şirketin güvenlik için yaptığı harcamalar nedeniyle toplam giderlerinin ikinci çeyrekte geçen yıla göre yüzde 50 arttığı ve 7,4 milyar dolara yükseldiği belirtildi.

Facebook'un Şef Finans Sorumlusu David Wehner konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

"Toplam gelirimizdeki büyüme oranın 2018'in diğer ikinci yarısında da azalmasını bekliyoruz. Ancak, gelir artış oranlarımızın, hem Q3 hem de Q4'te sırasıyla önceki çeyrekteki yüksek oranlardaki düşülerden tek haneli oranlarla düşmesini umuyoruz. Şirketin güvenlik, pazarlama, içerik yönetime adına yaptığı masraflar nedeniyle, toplam giderlerin geçen yıla göre yüzde 50 ile yüzde 60 oranında artacağını öngörüyoruz."

NET KARI YÜZDE 31 ARTIŞ GÖSTERDİ

Facebook'un bu yılın ikinci çeyreğinde net karı, geçen senenin aynı dönemine göre, yaklaşık yüzde 31 artış gösterdi.

Dünyanın en büyük sosyal paylaşım sitelerinden Facebook, New York borsasının kapanmasının ardından, bu yılın ikinci çeyreğine ilişkin bilançosunu açıkladı.

Facebook'tan yapılan açıklamada, şirketin net karının bu yılın ikinci çeyreğinde 5,11 milyar dolara ulaşarak geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 31,4 artış kaydettiği belirtildi. Şirket, 2017'nin nisan-haziran döneminde 3,89 milyar dolar net kar elde etmişti.

Şirketin hisse başına karının da geçen yılın ikinci çeyreğinde 1,32 dolardan bu senenin aynı döneminde 1,74 dolara yükseldiği bildirildi.

Geçen yılın ikinci çeyreğinde 9,32 milyar dolar gelir elde eden Facebook'un bu senenin aynı döneminde gelirinin yüzde 41,9 artarak 13,23 milyar dolara ulaştığı bilgisi verilirken, şirketin reklam gelirlerinin de yıldan yıla yüzde 42,4 artarak 13,04 milyar dolara ulaştığı ifade edildi.

AYLIK KULLANICI SAYISI 2,23 MİLYAR

Facebook'un günlük ve aylık aktif kullanıcı sayısında da bu senenin nisan-haziran döneminde artış görüldü.

Açıklamada, haziran 2018 itibariyle Facebook'un günlük aktif kullanıcı sayısının 1,47 milyar olduğu, bu sayının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 artış gösterdiği bildirildi. 

Ayrıca, 30 Haziran 2018 itibarıyla Facebook'un aylık aktif kullanıcı sayısının 2,23 milyara ulaştığı ve bu sayının yıldan yıla yüzde 11 yükseldiği bilgisine yer verildi. 

Öte yandan, Facebook'un gelirinin ve kullanıcı sayısının piyasa beklentilerinin altında gelmesinin ardından, şirketin hisselerinde düşüş görüldü. 

New York borsasının kapanmasının ardından gerçekleşen sınırlı işlemlerde Facebook'un hisse başına değeri yüzde 24 düşüşle 150 milyar dolar değer kaybetti.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
mark zuckerberg
YAZDIR
YORUMLAR 17
 • Yavuz özmen almanya 1 yıl önce Şikayet Et
  Kardeşlerim borsada hisse düşmesi için para yatırabilirsin ve hisse sahiplerinin paralarini kazanırsınız düşmeye para yatırırsanız. O yüzden 150 milyar dollar normal şahıs ve şirketlerin hisseleri değer kaybederken diğer taraftan düşmesini önceden bilen birileri parayı yatırır ve kazanır. VW de hisse kaybettirdi ama borsada hissenin düşmesi için yatırımcı için değil. Olan yine küçüklere
  Cevapla
 • tewatür 1 yıl önce Şikayet Et
  ismine zaten kurulduğundan beri gıcık oluyordum.kitap ne yüz ne. yüzsüzler kitapsızlar.epeydir de kullanmıyorum. imza ismail talat.
  Cevapla
 • Bilişimci 1 yıl önce Şikayet Et
  Galiba sen gençsin... ilk kurulduğında ,"kaybetmiş olduğunuz haber alamadığınız yada irtibatınızın koptuğu ilkokul arkadaşlarınızı yada eski arkadaşlarınızı kendi fotoğrafınızı yükleyerek bulun ve sizi bulmalarını sağlayın". gibi bir sloganla kurulmuştu. Yani yüz tanıma kitabı. yani "facebook" kelimesinin bir mantığı var. Aksi halde senin gibi biri mantığını bilmezse ise kitap ne yüz ne diyebilir.
  Cevapla
 • hakikat bu 1 yıl önce Şikayet Et
  facebook amele işi. aklı başında olan insanlar böyle boş boş seyler ile uğraşmaz
  Cevapla
 • Emrah 1 yıl önce Şikayet Et
  Facenin toplam degeri 625 milyar dolardan 475 milyar dolara inmiş hikaye etmez okadar 100 milyar dolar bile verilmez artık demode kıvamına yakın.
  Cevapla
 • istanbullu 1 yıl önce Şikayet Et
  Tahminimce 10 yil icinde facebook kapanacak yerine cok alternatifler cikti tipki msn kapandigi gibi buda kapanacak
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle