28 günlük eğitimin maliyeti ne kadar?

AK Parti’nin TBMM’ye sunduğu bedelli askerlik teklifinde, 28 günlük temel eğitimden vazgeçilmesi yönünde çalışmalar sürerken, ilginç maliyet hesapları yapıldığı ortaya çıktı.

28 günlük eğitimin maliyeti ne kadar?
28 günlük eğitimin maliyeti ne kadar?
GİRİŞ 22.07.2018 03:07 GÜNCELLEME 22.07.2018 07:16
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

AK Partisi, 25 yaşın üstünde bedelliden 15 bin lira ödeyerek yararlanacakların sayısını 1 milyon 324 bin olarak açıklamıştı. Bunlardan 400 bininin bedelli için başvuracağı hesaplanıyor. Beklenti gerçekleşirse, 15 bin lira olarak belirlenen bedelliden devlet, 6 milyar liralık gelir elde edecek.

KİŞİ BAŞI 2.500 TL MALİYET
400 bin genci, 28 gün temel eğitime tabi tutmanın maliyetinin ise kulislerde, kişi başı aylık olarak 2-2 bin 500 lira olarak dillendiriliyor. Bu durumda, temel eğitim için yaklaşık 1 milyar lira harcamak gerekecek. Milli Savunma Bakanlığı yetkilileri, askere alış, terhis işlemleri dahil, 7-8 ayrı grup halinde planlanan bu eğitimin, personel ve bürokrasi açısından yaratacağı külfetin de ayrı bir maliyeti olduğuna dikkat çekiyorlar.

 

 

SON KARAR ERDOĞAN’IN
AK Parti kurmayları, ortaya atılan önerileri son olarak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la değerlendirdikten sonra önergelerle yapacakları değişikliklere karar verecekler. Partide, 28 günlük temel eğitimden vazgeçilmesi yönünde görüş oluşmaya başladı. Yapılan maliyet hesaplarının bunda büyük etkisinin olduğu belirtiliyor. 

BAHÇELİ’DEN DESTEK
İktidara destek veren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin önceki gün Twitter hesabından duyurduğu “Bedelli askerliğin çıkmasını olumlu görüyor, gereğinin yapılmasını arzu ediyorum. Ancak 28 günlük teorik eğitim de nedir? Bedelliden istifade edecek kardeşlerimiz 28 günde deyim yerindeyse ‘yaylalar yaylalar’ türküsünü bile öğrenemeyeceklerdir” sözleri de, bu konuda oluşan havayı destekledi.

 

KAYNAK: HÜRRİYET
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Mehmet 6 ay önce Şikayet Et
  Spor elbiselerini ayakkabılarını alan belirli kamplara gitsin 10 gün bari silahları tanısın üç el ateş etsin yerli milli tüfekleri silahları görsün, tank, top, mermi dokunsun, mamak uyğun olabilir mesela, bot, kamuflajı gerek yok ortamı, görsünler, havayı koklasınlar, Dünyanın binbirtürlü hali var.
  Cevapla
 • Erdem 6 ay önce Şikayet Et
  Hiç gerek yok o zaman 28 güne. Para devlette kalsın
  Cevapla
 • Vallahibedava 6 ay önce Şikayet Et
  Bedelli askerlik bedava en az 36 bin tl olmalıydı en az. Yazık!..
  Cevapla