Bakan Pekcan duyurdu! Türkiye'de bir ilk olacak

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu üyelerini kabul etti. Ticaret Bakanlığı bünyesinde birçok yenilikçi proje yapılacağını ifade eden Bakan Pekcan, "Bakanlığımız bünyesinde ihracat ve yatırımları artıracak bir Ticaret Akademisi kurmaya karar verdik" dedi.

GİRİŞ 17.07.2018 08:14 GÜNCELLEME 17.07.2018 09:08
Bu Habere 25 Yorum Yapılmış

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Bakanlık Toplantı Salonu'nda, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu üyelerini kabul etti.

Salondaki kadın girişimcileri ayakta alkışlayan ve kendilerine teşekkür eden Pekcan, "81 ilden gelen cesur yürekli kadın girişimci yoldaşlarım, evinize hoş geldiniz. Sizin Bakanlığınız, biz buraya hep beraber geldik, her beraber başarılı projelere imza atacağız. Her zaman, her gün tüm çalışmalarımız, fikirlerimiz beraber olacak. Önerilerinize, sorunlarınıza açık olacağız ama buraya sorun yığmayacaksınız. Sorunlarınızı çözüm önerileriyle beraber getireceksiniz." ifadelerini kullandı.

 

Pekcan, yeni sistemin ilk kabinesinin yeni umutlarla, yeni adımlarla yola çıktığını vurgulayarak, "Burada benim yol arkadaşlarım, cam tavanı yıkan kadınlarımız var. O cam tavanı yıktıysak, daha çok şeyler değiştirebileceğiz." diye konuştu.

Kadın girişimciliği artmadıkça, ülkelerin verimliliğinin ve refah düzeyinin artmayacağına dikkati çeken Pekcan, toplumsal refah için kadın girişimcilerin en az erkek girişimciler kadar iş hayatında yer alması gerektiğini dile getirdi.

"KADIN BAKANLAR OLARAK BAŞARILI OLMAK ZORUNDAYIZ"

Pekcan, bu kapsamda Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile kendisine kadın bakanlar olarak büyük görevler düştüğünü ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Her ikimiz de ikişer bakanlığın birleştirilmesiyle eskiden 4 bakanlık olan bir göreve gelmiş bulunuyoruz ve başarılı olmak zorundayız. Biz başarılı olacağız ki bir sonraki dönemde 4, sonraki dönemde 8 kadın kabineye girebilsin. Artık siz sadece masanın diğer tarafında oturmayacaksınız. Devlet kaynaklarını en az düzeyde kullanarak başarıya ulaşmalıyız. Getirdiğiniz her öneriyi çözümüyle beraber getireceksiniz. Sadece talep eden olmayacaksınız, beraber bir başarıya imza atacağız."

"ÇALIŞMA KURULLARI KURALIM"

Pekcan, toplantı için uçakta gelirken bundan sonra neler yapılabileceği üzerine düşündüğünü ve bunları ilk kez kadın girişimcilerle paylaşmak istediğini belirterek, şunları kaydetti:

"Diyorum ki çalışma kurulları kuralım. Kadın girişimcilerimiz, genç girişimcilerimiz, Bakanlık mensupları, üniversiteler ve iş dünyasının rol modelleri olsun. Bu iş insanları kadın ya da erkek değil, başarı örnekleri olsun. Statükocu bir kurul olmasın, aynı 3 kişi ayda bir toplanmasın, dinamik bir kurul olsun. Bu ay 3 ilin kadın girişimcisi önerileriyle, projeleriyle, katma değeriyle katılmışsa toplantıya, sonraki ay diğer bir ilin kadın girişimcileri katılsın. Hem motivasyon hem proje yönetme merkezi olsun."

"TÜRKİYE'NİN ÖNÜNÜ AÇACAK PROJELERE İHTİYACIMIZ VAR"

Kadın girişimcilere, hizmet sektörü dışında da kadının varlığını gösteren projeler üretmeleri çağrısında bulunan Pekcan, kadınların yazılım konusunda çok sayıda başarılı proje ürettiğini, Geleceği Yazan Kadınlar Projesi'nin bu anlamda güzel bir örnek olduğunu söyledi.

Pekcan, bu kapsamda Bakanlık olarak her türlü desteğe hazır olduklarını dile getirerek, "Ruhsar Pekcan olarak söz veriyorum, projelerinize Bakanlığımın dışında da uluslararası fonlardan finansman bulacağım. Yeter ki siz yaratıcı, sürdürülebilir, yapıcı, uygulanabilir, istihdam artırıcı projelerle gelin. Türkiye'nin önünü açacak, ihracatı artıracak, yenilikçi, teknoloji odaklı projelere ihtiyacımız var." değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan, Bakanlık bünyesinde büyük bir kütüphane bulunduğunu ifade eden Pekcan, "Kütüphanemizi, üniversitelerin lisans ve doktora öğrencilerine açacağız. Burada ortak projeler üreteceğiz. Aynı zamanda, Bakanlığımız bünyesinde ihracat ve yatırımları artıracak bir Ticaret Akademisi kurmaya karar verdik." diye konuştu.

TOBB BAŞKANI RİFAT HİSARCIKLIOĞLU: EKONOMİYE KADIN ELİ DEĞECEK

Programda konuşan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu da Cumhurbaşkanlığı kabinesinin ülkede güven ve istikrarı kuvvetlendirip 2023 hedeflerine ulaşılmasını sağlayacağına inandığını dile getirerek, TOBB camiasından bir ismin de yer almasından dolayı yeni kabinenin kendileri için önemli olduğunu söyledi.

Hisarcıklıoğlu, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Ekonomi Bakanlığının daha önce iki ayrı bakanlık olarak ağır iş yükü altında olduğunu belirterek, "İki bakanlık, Ticaret Bakanlığı çatısı altında bir araya geldi ve zaten doğru olan da bizler için buydu. Sayın Cumhurbaşkanımız önceden iki ayrı bakanın üstlendiği bu büyük sorumluluğu, tek başına Ruhsar Pekcan'a vererek kendisine olan güven ve itimatı da göstermiş oldu. Bir kadının, iki ayrı bakanlığı birleştirip yürütebileceğinin en büyük göstergesi, güvencesi Ruhsar Hanım." diye konuştu.

Dünyanın bir değişim içinde olduğunu aktaran Hisarcıklıoğlu, girişimciliğin dünya devlerinin en büyük "silahı" haline geldiğini ve dünyanın en zengin 20 ülkesinin aynı zamanda en girişimci 20 ülkesi olduğunu ifade etti.

Hisarcıklıoğlu, ülkeler arasında girişimciliğin ana unsur haline geldiğinin altını çizerek, "Biz geçmişte gücümüzün yarısını kadınlarımızı oyunun dışında tutarak heba ettik. 'Tek kanatla kuş uçmaz, kuşun uçması için çift kanat lazım dedik.' Bunu da Anadolu'nun her yerinde anlattık." dedi.

"Ticaretin kaptan köşkü"nde artık bir kadının olduğuna işaret eden Hisarcıklıoğlu, "Ekonomiye kadın eli değecek. Türkiye'nin zenginleşmesi serüvenine kadınlar şimdi daha fazla destek olacak." ifadesini kullandı.

YAZDIR
YORUMLAR 25
 • Mustafa Okka 9 ay önce Şikayet Et
  Eğer akademi bir think tank olacaksa ve yaratıcı düşünceler ile stratejiler değerlendirilecek ise bu iyi olur. Buna ihtiyaç var.. dünyada farklı ülkelerde farklı ortam ve sistemler var ve ticaret şekli de buna göre belirleniyor.. kimi yerde depolarsın ama kimi yerde depolamazsin fakat müşteriye 16 saate kadar ulaştırmak zorundasın. Ve daha niceleri.. her yeri Türkiye gibi düşününce dünya şirketleri kuramazsınız.. biz Avrupa'daki şirketleri yöneten kişiler olarak söylüyoruz. Bizi dinlemek ve anlamak zorundasınız. Bu konuda Stuttgart ta ateşe ile de görüşebilirim.. inşallah Turkiye şirketlerini ticaretini ileriye taşır, ülkemizin ihracatını da artırırsınız..
  Cevapla
 • Sivaslı 9 ay önce Şikayet Et
  7. Yabancı yatırımcı ve yabancı finansman kullanımından uzak durulmalı, halkın tasarruflarını finansmana dönüştürecek, halkın kazanacağı bir ekonomik döngü oluşturulmalıdır. Yabancı yatırımcı kazandığı parayı alır gider, yabancı finans bizi faiz kısır döngüsüne sokar. Kalkınıyoruz sanırız ancak günün sonunda bir arpa boyu yol alamayız ve boşa kürek çekeriz. 8. Teşvik ve destek sistemlerinin başındaki bürokrat ve memurlar değiştirilmeli, oralardaki kokuşmuş, rüşvetle teşvik ve destek veren bürokrat ve memurlardan bir an önce kurtulmalıdır. ...
  Cevapla
 • Sivaslı 9 ay önce Şikayet Et
  5. İhracatı artırmak için her ülkede ihracat büroları, daimi fuarları (tamamen ücretsiz olmalı), gönüllü ihracat temsilcileri oluşturulmalıdır. Mevcut ihracatçılar ile üreticilerimizi de içine alacak şekilde uygulamalı, bire bir ihracat programları düzenlenmelidir. Bir nevi canlı ihracat okulları oluşturulmalıdır. Dünya genelinde gidilmedik şehir, çalınmadık kapı ve ziyaret edilmedik pazar bırakılmamalıdır. Ve bu faaliyet 365 gün hiç durmaksızın sürekli yapılmalıdır. 6. Enerji ithalatını azaltmak için yerli ve doğal kaynaklar kullanılmalıdır.
  Cevapla
 • Sivaslı 9 ay önce Şikayet Et
  Sayın Bakanım; Hedef cari açığı kapatmak olmalı. Bu bağlamda size önerilerim; 1. Sosyal medya ve arama motoru reklamlarına ödenen paraların dışarıya gitmemesi için alternatif yerli çözümler üretilmelidir. 2. Acilen cep telefonu, bilgisayar, tablet vb yerli üretim yapacak fabrikalar kurulmalıdır. 3. Yerli makina üretimi yapan-yapacak firma ve mühendisler bulunup sonuna kadar desteklenmelidir. 4. İthalatı yapılan ürünlerin ve ödenen dövizlerin listesi çıkartılıp, öncelik sırasına göre ilgili alanlara acilen yatırım yapılmalıdır.
  Cevapla
 • Oktay Erdoğan 9 ay önce Şikayet Et
  ''Damdan düşen'' bizim halimizden anlar. Sayın Bakanımız'da bu işin içinde olması münasebeti ile yaptığı açıklamaları takdir ile karşılıyoruz. İnşallah bu inanç ile muzaffer olacaktır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle