İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneği'ne soruşturma!

Rekabet Kurumu, İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneği hakkında soruşturma açtığını duyurdu.

İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneği'ne soruşturma!
İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneği'ne soruşturma!
GİRİŞ 06.07.2018 17:20 GÜNCELLEME 09.07.2018 13:23

Rekabet Kurumu, internet sayfası üzerinden yaptığı açıklamada, İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneği hakkında soruşturma açtığını duyurdu.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 

"İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneğinin kararları ile 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal ettiği iddiasını içeren başvuru üzerine yürütülen önaraştırma, Rekabet Kurulunca karara bağlandı.

Önaraştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 12.06.2018 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak; 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesinin ihlal edilip edilmediğinin tespitine yönelik olarak; İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneği hakkında soruşturma açılmasına, 18-19/322-M sayı ile karar verdi."

İGMD'den SORUŞTURMA AÇIKLAMASI

06.07.2018 tarihinde Rekabet Kurumu web sayfasında ve basında çıkan haberlerde; İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneği'nin Kararları ile 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal ettiği iddiasını içeren başvuru üzerine 4054 Sayılı Kanun’un 4. maddesinin ihlal edilip edilmediğinin tespitine yönelik olarak Rekabet Kurulu’nca İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneği hakkında soruşturma açılmasına karar verildiği belirtilmektedir.

Derneğimizin 24.02.2018 tarihinde yapılan Olağan Mali Genel Kurulu tarafından, Genel Kurula katılanların oy birliği ile, üyelerimiz arasında haksız rekabetin önlenmesi amacına hizmet edecek şekilde Gümrük Müşavirlerine ilişkin mesleki kurallar belirlenmiş olup, bu kararın uygulanmasına yönelik olarak Derneğimizce işlem başlatılması üzerine, Derneğimiz hakkında şikayet başvurusunda bulunulmuştur. Bu şikayet başvurusu üzerine Rekabet Kurumu tarafından soruşturma açılmıştır.

Rekabet Kurumu tarafından soruşturma açılması hakkında soruşturma açılan teşebbüs birliklerinin 4054 sayılı Kanun’u ihlal ettikleri, Kanun kapsamında ceza yaptırımı ile karşı karşıya kaldıkları veya kalacakları anlamına gelmemektedir. Nitekim bu husus Rekabet Kurumu duyurusunda da açıkça belirtilmektedir. Derneğimizce soruşturma sürecinde gerekli savunmalar yapılacak yasal haklarımız kullanılacaktır.

Soruşturma sonucunda verilecek kararla ilgili olarak üyelerimiz ayrıca bilgilendirilecektir.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR