Esnafa krediyle emeklilik imkanı

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, birikmiş prim borcunu ödeyerek emekli olmak isteyen çok sayıda esnaf ve sanatkar olduğunu belirtti. Prim borcundan dolayı emekli olamayanların, emekli olabilmesi için yeni bir fırsat oluştuğunu söyledi.

Esnafa krediyle emeklilik imkanı
Esnafa krediyle emeklilik imkanı
GİRİŞ 05.07.2018 08:47 GÜNCELLEME 05.07.2018 08:57
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Palandöken, "Esnaf ve sanatkarın prim borcunu ödeyip emekli olabilmesi için kredi imkanı sunan işbirliği protokolü SGK ile Ziraat Bankası arasında imzalandı." dedi.

İHA'nın haberine göre, prim borcundan dolayı emekli olamayan esnaf ve sanatkarın emekli olabilmesi için yeni bir fırsat doğduğunu söyleyen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Esnaf ve sanatkarın prim borcunu ödeyip emekli olabilmesi için kredi imkanı sunan işbirliği protokolü SGK ile Ziraat Bankası arasında imzalandı. Bir önceki protokolden yararlanamayan esnaf ve sanatkarımıza uzun vadeli kredi kullanarak emekli olması için yeni bir fırsat verildi. Banka bu kez kredi verirken esnafın mali sicilini bahane etmemeli" dedi.

 

 

Birikmiş prim borcunu ödeyerek emekli olmak isteyen çok sayıda esnaf ve sanatkar olduğunu belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Bu protokol binlerce esnafımıza emeklilik yolu açacağı gibi bankalar açısında da bir risk taşımıyor. Çünkü protokol gereği, emekli olan esnafın aylığından belli oranlarda kesinti yapılarak kredi geri ödenecek. Sigortalılar, SGK’ya olan borçları için aylık 1,28 faiz oranı ile 60 aya kadar vadeli kredi kullanabilecek. Borcunu yapılandırmak isteyenler için başvuru süresi 31 Temmuz'da sona eriyor. Emekli olmak isteyen esnafımız bu tarihten önce Sosyal Güvenlik İl/Merkez Müdürlüklerine başvurusunu yapsın" diye konuştu.

"ESNAFIMIZ BU FIRSATI İYİ DEĞERLENDİRMELİ"

Esnaf ve sanatkarın piyasaya göre düşük faizli olan kredi fırsatını iyi değerlendirmesi gerektiğini ifade eden Palandöken, "SGK ile Ziraat Bankası arasında imzalanan protokol ile borcundan dolayı emekli olamayanlara düşük faizli kredi verilerek emeklilik yolu açıldı. Birikmiş prim borcunu ödemesi durumunda emekli olabilecek esnafımıza yönelik bu protokol, askerlik ve doğum borçlanması yaptığı takdirde emekli olma hakkına sahip olacak esnafımızı da kapsıyor. Konuyla ilgili olarak Birlik ve Federasyonlara genelge ile gerekli duyuru yapıldı. Protokol ile yaşını ve sigortalılık süresini doldurmuş ancak borcu nedeniyle emekli olamayan vatandaşlarımızın mağduriyeti giderilecek, devlet de alacağını tahsil etmiş olacak. Mali açıdan yeterli imkanı olmayanlar, borçlarını yapılandırılması için verilen bu fırsatı çok iyi değerlendirmeli. Banka ise protokol kapsamında esnafa kredi verirken mali sicili kesinlikle bahane etmemeli" dedi.

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Vildanyasar 7 ay önce Şikayet Et
  Ben ev hanımı benım 117 gün calmis ligi var yaşım 54 sigortalı olduğum tarih 1977 şimdi ben çocuk borçlanma m var birde tekrar 110 gün prim borcum var yeni yasaya göre hem çocuk hem prim borcumu ziraat bankasına kredi çekip emekli olabilirmıyım çünki primimı oduyemiyorum
  Cevapla
 • Osman soylu 7 ay önce Şikayet Et
  Dondurulan prim borcunundan ihya gün almak istedigimizde hepsini boŕçlanmamız isteniyor.2yıl ihtiyacı olan 10 yıl primi donmuşsa hepsini alması lazım bunu çözüm önce
  Cevapla
 • Tuncay Çıtak 7 ay önce Şikayet Et
  Kredi verilirken sicile bakılmayacak deniyor fakat uygulamada bakılıyor ve kredi kullandırmıyor
  Cevapla