Vatandaşın bütün borcu siliniyor

Milyonlar, yapılandırmayla kamuya olan borcundan kurtulacak. 31 Temmuz’a kadar başvuranların, faizi sıfırlanacak. Peşin yatıranlar Yİ-ÜFE’nin sadece yüzde 10’unu ödeyecek.

Vatandaşın bütün borcu siliniyor
Vatandaşın bütün borcu siliniyor
GİRİŞ 03.07.2018 08:36 GÜNCELLEME 03.07.2018 08:36
Bu Habere 44 Yorum Yapılmış

Vergi borçlarının yapılandırılmasına ilişkin başvurular devam ederken, şimdiye kadar yaklaşık 2 milyon kişi devletle barışmak için müracaatta bulundu. Başvuruların 31 Temmuz'a kadar süreceği yapılandırma kapsamında vatandaşlar, borçlarını Eylül ayında vergi dairelerine ödemeye başlayacak.

HANGİ BORÇLAR KAPSAMDA?
31 Mart 2018 ve öncesi tüm borçları kapsıyor. Sigorta prim borçları, her türlü vergi (KDV, emlak, gelir, çevre, motorlu taşıtlar vergisi gibi), askerlik para cezası, trafik cezası, idari cezalar, su borcu, öğrenim kredileri kapsamda.

YAPILANDIRMA NE KAZANDIRACAK?
Borçların gecikme faizi, cezası silinecek. Bunun yerine Yİ-ÜFE tutarı hesaplanacak. Böylece toplam borçta önemli bir düşüş sağlanacak. İlk taksit ödeme süresi içinde peşin ödeme yapanlardan Yİ-ÜFE esas alınarak hesaplanan tutarın yüzde 90'ının tahsilinden vazgeçilecek. Tutarın tamamının ilk 2 taksitte ödenmesi halinde ise Yİ-ÜFE tutarında yüzde 50 indirim yapılacak. Taksitle ödeme seçilirse, ana para + Yİ-ÜFE olarak hesaplanan tutar 6 taksit için 1,045, 9 taksit için 1,083, 12 eşit taksit için 1,105, 18 taksit için 1,15 katsayısı ile çarpılacak.

NASIL VE NEREYE BAŞVURULACAK?
SGK'ya olan borçlar için elden veya posta yolu ile sigortalıların bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüklerine ya da merkezlere başvurulması gerekiyor. Maliye'ye olan borçlar için ise başvurular internetten www.gib.gov.tr, e-devlet (www.turkiye.gov.tr) adreslerinden ya da ilgili vergi dairesine şahsen veya posta yolu ile yapılacak..

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 44
 • Cemil 1 yıl önce Şikayet Et
  Elektirik borcu olanlar da aftan faydalanır mı?
  Cevapla
 • Ftm 1 yıl önce Şikayet Et
  Peki altın dolar düşmeyecek mi yavvv
  Cevapla
 • Muallim 1 yıl önce Şikayet Et
  Düşer düşer ...
  Cevapla
 • halk 1 yıl önce Şikayet Et
  eskiden ödemeyen kazançlı ödeyen zarardaydı şimdi azda olsa ödeyende duşunuluyor,2 yıldır vergisini zamanında ödeyenler den ödemesi gereken verginin yüzde ellisi alınmıyor,kredi ve kart borçlarıda affedılsın diyenler var ,kart al kullan 5 bin tl lık tlf nu al beline tak ödemeye gelince kart borçlarınıda iptal et de öyleyse herkes istediğini alsın ödemeyi devlet yapsın ,
  Cevapla
 • Magdur 1 yıl önce Şikayet Et
  Avukatlara icralara bi el atsaniz cumhurbaşkanım ne altimizda araç kaldı ne iş.bizimle anlaşamıyorlar avukatlar avukat parasını çok istiyorlar icra faizleri avukat ucretleri dusurseniz bu millet size cok mineettar kalacak çaresiz başkanım bağlanan araclarimizi bari kurtarın
  Cevapla
 • Esnaf 1 yıl önce Şikayet Et
  Avukatlara el atin sayın cumhurbaşkanım.1.300 borca karşılık 3.500 para istiyorlar.taksitlendirme bile yapmıyorlar.neymiş kredi kart bulcakmisiz.yetmiyor altimizdaki arabayı baglatiyorlar.bu arabayı baglatip çor çocuğumuz ne yer ne içer ev kira düşünün gerisi siz.esnafın çoğunun aracı bağlandı ne çok mağdur insanlar var başkanım.esnaf 0/0 50 ev araçları bağladılar ne olur bu konuya el atin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle