Sigaraya uygulanan vergilendirmede yeni düzenleme

Sigaranın vergilendirilmesinde sistem değişti. 3 ayrı vergiden birinde oran düştü, ikisinde yükseldi.

Sigaraya uygulanan vergilendirmede yeni düzenleme
Sigaraya uygulanan vergilendirmede yeni düzenleme
GİRİŞ 30.06.2018 08:49 GÜNCELLEME 30.06.2018 09:36
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Maliye Bakanı Naci Ağbal, bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile tütün ürünlerinin vergilendirilmesinde politika değişikliğine gittiklerini belirterek "Bu düzenleme 'Maliye politikası para politikasına güçlü destek verecektir' yaklaşımımızın somut adımlarından birini oluşturmaktadır." dedi.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Ağbal, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile Özel Tüketim Vergisi Kanunu'na ekli 3 sayılı listenin "B" cetvelinde yer alan tütün ürünlerinin vergilendirilmesinde politika değişikliğine gidildiğini ifade etti.

Söz konusu kararla tütün ürünlerinin vergileme yapısında değişiklik yapıldığını belirten Ağbal, şöyle devam etti: 

"Nispi vergi, maktu vergi ve asgari maktu vergiden oluşan vergi yapısında nispi verginin ağırlığı azalırken, maktu vergi ve asgari maktu verginin ağırlığı artırılmıştır. Tütün ürünlerinde nispi vergi yüzde 2,25 puan indirilirken, maktu vergi ve asgari maktu vergi tutarları 0,96 ila 9,5 kuruş aralığında arttırılmıştır. Vergi yapısında yapılan bu değişiklik, ileriye yönelik fiyat artışı ve enflasyon baskılarını azaltmanın yanı sıra, vergi kaynaklı fiyat artış çarpanının aşağıya gelmesini de sağlayacaktır."

"Düzenlemenin bütçeye maliyeti sınırlı"

Bakan Ağbal, diğer ülke uygulamaları da incelendiğinde, tütün ürünleri üzerinden alınan nispi vergi ve maktu vergilerin yapısı noktasında atılan adımın, uluslararası alanda öne çıkan vergileme yapısı ile uyumlu hale gelen bir patikaya başlangıç oluşturduğunu aktardı.

Enflasyonun kontrol altına alınması ve aşağı çekilmesinin en önemli önceliklerinden biri olduğunu vurgulayan Ağbal, "Yapılan bu düzenleme, 'Maliye politikası para politikasına güçlü destek verecektir' yaklaşımımızın somut adımlarından birini oluşturmaktadır." dedi.

Söz konusu düzenlemenin maliyetine ilişkin de bilgi veren Ağbal, "Yapılan düzenlemenin bu yıl bütçesine maliyet etkisi sınırlı olup, tahminlerimize göre 150 milyon lira civarında olacaktır." diye konuştu.

YAZDIR
YORUMLAR 5
 • emiroglu 11 ay önce Şikayet Et
  arkadas yerli uretimi destekleyin en azindan bunu yapin zehiri iciyo bu millet para icerde kalsin he bide tedavi masrafini icen cebinden versin lutfen
  Cevapla
 • Muhammet 11 ay önce Şikayet Et
  Herkes cebinden veriyor zaten. Sigara içenin sigorta pirimini sen mi ödüyon?
  Cevapla
 • dffhhgj 11 ay önce Şikayet Et
  sonuc
  Cevapla
 • hakan 11 ay önce Şikayet Et
  yani ?
  Cevapla
 • Anadolu 11 ay önce Şikayet Et
  Zam geldi
  Cevapla