Yeni Havalimanı'na ilk inişin tarihi açıklandı

29 Ekim'de açılacak olan İstanbul Yeni Havalimanı'na ilk uçağın ne zaman ineceği de kesinleşti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın içinde olacağı uçak İstanbul Yeni Havalimanı'na inen ilk uçak olacak.

Yeni Havalimanı'na ilk inişin tarihi açıklandı
Yeni Havalimanı'na ilk inişin tarihi açıklandı
GİRİŞ 18.06.2018 17:36 GÜNCELLEME 18.06.2018 17:36
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

İstanbul Yeni Havalimanı'na tarihi iniş 21 Haziran perşembe günü gerçekleşecek. Bu inişin gerçekleşmesi dev merkeze inen ilk uçak olarak Türk havacılık tarihine geçecek.Hazırlıklar da 21 Haziran gününe göre yapılmaya başlandı.

Habertürk Haber Merkezi'nden Gökhan Artan'ın haberine göre, 3 bin 750 metre uzunluğunda, 60 metre enindeki ışıklandırması yapılan pistin seyrüsefer cihazlarının testi de Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü'ne ait Cessna Citation XLS tipi uçuş kontrol uçağı ile yapılmıştı. Yapılan kontrollerde sistemlerin düzgün çalıştığı ve pistin iniş ve kalkışlara uygun olduğu görüldü.Bu arada İstanbul Yeni Havalimanı'nın yüzde 90.5'i de tamamlandı.

 

 

SESSİZ HAVALİMANI OLACAK

Bu arada İstanbul Yeni Havalimanı "sessiz havalimanı" konseptiyle hizmet verecek.Bazı istisnalar dışında uçağa biniş kapısında anons yapılmayacak.Gidiş seferleri uçak kapısında anons başına en fazla 3 çağrı ile sınırlı olacak.

Genel olarak, anonslar sadece İngilizce veya Türkçe dilinde olacak. Ancak, belirli bir uçuş / rotadaki yolcuların İngilizce veya Türkçe anlamadığı durumlarda, diğer dillerde anons yapmaları talep edilebilecek.Kalkış kapısı açıklanmış olan kapıdan farklı/değişmiş ise kalkış anonsları (en fazla 3 anons/ kalkış) yapılabilecek.

Kişisel anonslar da ise gidiş için en fazla 5 yolcu için anonsların yapılmasına izin verilecek.Özel durumlarda (bir yolcunun rotası değişirse, kayıp eşya vb.)halde bu anonslara izin verilecek.

YORUMLAR 13
 • mahmut 7 ay önce Şikayet Et
  Istanbul International RTE Airport hayırlı olsun.
  Cevapla
 • Erdalsilo 7 ay önce Şikayet Et
  29 ekim tarih bile tarih yazıyor helal olsun
  Cevapla
 • Anadolu 7 ay önce Şikayet Et
  3.havalimani adı... Recep Tayyip Erdoğan uluslararası havalimanı olmalı RTE Airport eee haketti
  Cevapla
 • fsx 7 ay önce Şikayet Et
  Havacılık uzmanları isminin FATİH SULTAN MEHMET olacağını tahmin ediyorlar
  Cevapla
 • HalitBinVelit 7 ay önce Şikayet Et
  Yıkımcı Muhalefete duyrulur! hadi sıkıysa gelin 3.ncü Havalimanını yıkın!... bekliyoruz! :))).
  Cevapla
 • Ankaralı 7 ay önce Şikayet Et
  ''Sayın başkanım, 3.Havaalanı'nı niye yapıyorsunuz? Sayın İnce yıkacakmış, aman dikkat edelim, koruma altına alalım, yıktırmayalım...''
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle