Bağ-Kur’luya emeklilik müjdesi! Borcu siliniyor

Bağ-Kur'lular yapılandırma fırsatı ile borcundan kurtulurken; sağlıktan, istihdam teşvikinden ve 5 puan indirimden yararlanabilecek. Şartlar tamamsa emekli olabilecek

Bağ-Kur’luya emeklilik müjdesi! Borcu siliniyor
Bağ-Kur’luya emeklilik müjdesi! Borcu siliniyor
GİRİŞ 17.06.2018 03:40 GÜNCELLEME 17.06.2018 03:46
Bu Habere 26 Yorum Yapılmış

Yapılandırma fırsatı Bağ-Kur'luların da yüzünü güldürdü. Prim borcu olan ya da geçmişte sigorta süresini donduranlar, önemli imkanlara kavuştu.

HANGİ PRİM BORÇLARI YAPILANDIRILACAK?

 

 

31 Mart 2018'e kadar oluşmuş prim borçları yapılandırılacak. Bunun için 31 Temmuz'a kadar Sosyal Güvenlik Kurumu'na başvurulması, Ağustos'ta da ödemelerin başlaması gerekiyor. İsteyenler peşin isteyenler de 2'şer aylık dönemler halinde 18 eşit taksitte ödeme yapabilecek.

Borçların gecikme faizleri silinecek, bunun yerine Yİ-ÜFE üzerinden hesaplama yapılacak. İlk taksit ödeme süresi içinde peşin ödeme yapanlardan, Yİ-ÜFE tutarının yüzde 90'ının tahsilinden vazgeçilecek. Hesaplanan tutarın tamamının ilk 2 taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde ise Yİ-ÜFE tutarında yüzde 50 indirim yapılacak. Taksitin seçilmesi durumunda, ana para ve Yİ-ÜFE tutarıyla hesaplanan borçla belirlenen katsayılar çarpılacak.

YAPILANDIRMAYA BAŞVURULMAZSA NE OLACAK?

Bağ-Kur'lulardan, kuruma kayıt ve tescilleri yapıldığı halde 31 Mayıs itibariyle prim borcu bulunanların, bu tarihten önceki sürelere ilişkin prim borçlarını, Temmuz sonuna kadar ödememeleri ya da yapılandırmamaları halinde, borca ilişkin hizmet süreleri dondurulacak. Daha sonra istenirse bu süreler canlandırılabilecek.

DONDURULMUŞ HİZMET SÜREM VAR. CANLANDIRMAK AVANTAJLI MI?

Bağ-Kur'lular geçmişte prim borcu nedeniyle dondurulan sigortalılık sürelerini daha düşük ödemeyle canlandırabilecek. Bunun için hesaplanan borcun tamamının 31 Ağustos'a kadar ödenmesi gerekecek. Mevcut uygulamada dondurulan süreler canlandırılmak istendiğinde, Sosyal Güvenlik Kurumu prim borçlarını güncel değer üzerinden hesaplıyor.

Bu yıl canlandırma yapıldığında aylık tutarın hesabı 700 liradan yapılıyor. Yeni yasa sayesinde primler bugünkü değer üzerinden değil, borcun doğduğu yıla göre hesaplanacak. Bu yapılırken borcun faizi silinecek, bunun yerine enflasyona göre hesaplama yapılacak. Peşin ödemede enflasyonun % 90'ı silinecek.

YAPILANDIRMANIN SAĞLAYACAĞI FIRSATLAR NELER?

Sağlık yardımlarından yararlanamayan Bağ-Kur'lular, borçlarını yapılandırıp ilk taksiti ödeyerek sağlık yardımlarından yararlanmaya başlayacak.

Bu kişiler hakkında icra takibi ve haciz işlemleri yapılmayacak, İlk taksiti ödeyenler 'borcu yoktur' yazısı alabilecek, bu sayede kamu ihalelerine girebilecek, nefes kredisi başvurusunda bulunabilecek, istihdam teşviklerinden yararlanmaya başlayacak.

KAYNAK: TAKVİM

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
emekli bağkur
YAZDIR
YORUMLAR 26
 • vedat uslu 1 yıl önce Şikayet Et
  Bağkurun emekliliğini SSK ve emekli sandığı standartlarına getirsinler
  Cevapla
 • Nihat 1 yıl önce Şikayet Et
  Bir an önce sigorta primi dolanlara kolaylık sağlanması ve kademeli olarak emekli yapılsın istiyorum bu güne dek çalışıyorum 30 yıldır sigortaliyiz. Pirim dolmuş yaa bekliyorum_
  Cevapla
 • Ramazan toy 1 yıl önce Şikayet Et
  Bağkur geriye Dönük borç larımızı niye gündeme getirmiyorlar anlamis değilim
  Cevapla
 • Ramazan dikici 1 yıl önce Şikayet Et
  Hiç aksatmadan ödeyen hakkini da verin 25 yıl tam hiç aksatmadan zamanında ödeyenle ödemeyen aynı olurmu
  Cevapla
 • Ali 1 yıl önce Şikayet Et
  Borcuna sadık iyi insan olmak suç memlekette .ödeyenin hakkı ne olacak
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle