Bayramda çalışan personel ne kadar ücret alır? İşçiye ek maaş belli oldu!

Ramazan Bayramında çalışmak durumunda olan personel, bayramda ne kadar ücret alacağını merak ediyor. Peki bayramda çalışan işçi ne kadar ek maaş alır? Bayramlarda çalışanların yevmiyesi ne kadar? İşte detaylar...

Bayramda çalışan personel ne kadar ücret alır? İşçiye ek maaş belli oldu!
Bayramda çalışan personel ne kadar ücret alır? İşçiye ek maaş belli oldu!
GİRİŞ 14.06.2018 10:00 GÜNCELLEME 14.06.2018 10:00

Ramazan bayramına sayılı günler kaldı. Bayramda çalışmak zorunda olan vatandaşa verilecek ücret, iş kanununun 47. maddesinde yer alıyor. Bu yasaya göre; ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışmayana o günün ücreti ödeniyor. Tatil yapmayarak çalışanlara ise çalışılan her gün için bir günlük ek ücret verilir. Zamlı ücret ödemesi, üç günlük bayram süresi ile Arife günü öğleden sonra yapılacak çalışmaları da kapsıyor. İşte haberimizin detayları…

BAYRAMDA ÇALIŞAN İŞÇİYE ÖDENECEK ÜCRET!

Bayramda çalışacak olan işçinin maaşı iş kanununun 47. maddesine göre belirleniyor. Buna göre ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışmayana o günün ücreti ödeniyor. Tatil yapmayarak çalışanlara ise çalışılan her gün için bir günlük ek ücret verilir. Zamlı ücret ödemesi, üç günlük bayram süresi ile Arife günü öğleden sonra yapılacak çalışmaları da kapsıyor. Bu şekilde değerlendirilecek olursa Arefe günü öğleden sonra çalışanlar, bu süre için çift yevmiye alacak. Bayram boyunca çalışan personellerin de çift yevmiye alması gerekiyor.

Alınacak ücreti bir örnekle açıklamak gerekirse, aylık maaşı 2400 lira olan bir kişi, bayramın ikinci ve üçüncü gününde çalışacak olursa, tatil yapmayarak çalıştığı için günlük ek olarak (2400/30) 80 lira olacak. Böylece iki gün çalışan işçiye ek 160 lira daha ödenecek. İşçi 2400 lira yerine 2560 lira maaş alacak. Ücreti saatlik ödenenler de yine aynı şekilde saate göre hesaplama yapıldığında 2 kat ücret alacak. Bayram için ödenen fazla mesai, harçlık ya da ikramiyeler kıdem tazminatı hesabında da kullanılıyor. Söz konusu ödemeler eğer düzenli olarak her bayramda yapılıyorsa, bu ödenen paralar işçinin toplam kazançlarına dahil ediliyor ve tazminatı artırıyor. Burada önemli olan husus bayram ödemesinin bir kez değil sürekli hale gelmiş olması.

ÇALIŞMAK İÇİN İŞÇİNİN ONAYI GEREKİYOR!

İşveren bayram ve tatil günlerinde çalıştırmak için işçinin onayını almak zorunda. Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde işyerlerinde çalışılıp çalışılmayacağı toplu iş sözleşmesi veya iş sözleşmeleri ile kararlaştırılıyor. Sözleşmelerde hüküm bulunmaması halinde söz konusu bu günlerde çalışılması için işçinin onayı gerekiyor. Bu günler, yıllık ücretli izin hesabında dikkate alınmaz. Yani ücretli izin süresinden sayılmaz.

BRÜT ÜCRET ÜZERİNDEN!

Yasaya göre; ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışmayana o günün ücreti ödeniyor. Tatil yapmayarak çalışanlara ise çalışılan her gün için bir günlük ek ücret yevmiye ödenmek zorunda. Zamlı ücret ödemesi, üç günlük bayram süresi ile Arife günü öğleden sonra yapılacak çalışmaları da kapsayacak şekilde ayarlanıyor.

Yargıtay’ın son kararı ise bayramda çalışıp daha sonraki günlerde izin yaptırılan işçilerle ilgili. Kararda, “İşçi tatil günleri çalışmışsa bunun karşılığında ek ücret ödenmeli. Bu çalışma karşılığında izin kullandırılması, tatil ücretine hak kazanamayacağını göstermez. Zira tatil çalışmaları karşılığı serbest zaman veya izin kullandırılması yasaya uygun değil” denildi.

SONRADAN İZİN VERİLSE BİLE!

Yargıtay’ın son kararı ise bayramda çalışıp daha sonraki günlerde izin yaptırılan işçilerle ilgili. Kararda, “İşçi tatil günleri çalışmışsa bunun karşılığında ek ücret ödenmeli. Bu çalışma karşılığında izin kullandırılması, tatil ücretine hak kazanamayacağını göstermez. Zira tatil çalışmaları karşılığı serbest zaman veya izin kullandırılması yasaya uygun değil” denildi.

YORUMLAR 1
  • Bahadır GENÇ 2 ay önce Şikayet Et
    :) Bayram üstü bi ton paramızı kestiler bile. Özel Sektör Adamı rendeliyor valla...
    Cevapla