Sucuk ve pastırma zamlarına ilişkin açıklama geldi

Kayseri Ticaret Borsası (KTB) Yönetim Kurulu Başkanı Recep Bağlamış, "Pastırma ve sucukta geçen yıla oranla yüzde 15 gibi bir artış beklenmekte. Ramazana özel bir artış yok. Bu yükseliş et fiyatlarına bağlı olarak geçtiğimiz yıldan bu tarafa devam ediyor." dedi.

GİRİŞ 10.05.2018 15:56 GÜNCELLEME 10.05.2018 17:06

Bağlamış, düzenlediği basın toplantısında, ramazan ayı öncesinde,  iftar soflarında önemli yeri olan pastırma ve sucuk fiyatları konusunda kamuoyunu  bilgilendirmek istediklerini söyledi.
 
Kayseri denilince akla gelen ve şehirle özdeşleşen pastırma ve sucuğun  ramazan sofralarının vazgeçilmezlerinden olduğunu belirten Bağlamış, "Türkiye'nin  dört bir yanında lüks restoranlardan evimizdeki iftar sofralarına kadar Kayseri  pastırma ve sucuğu baş köşededir. Bu yıl bu lezzetleri geçen yıl ramazan ayına  oranla bir miktar zamlı tüketeceğiz." diye konuştu.

Artışın en büyük sebebinin kırmızı et sektöründeki yetersiz üretim ve  et fiyatlarındaki yükseliş olduğunu dile getiren Bağlamış, şöyle konuştu:
 
"Hükümetimizin, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın et fiyatları  üzerindeki çalışmalarını takdirle karşılıyoruz ama yeterli sayıda üreticinin  desteklenmesini, yem fiyatlarının düşürülmesi gibi çalışmalarının yetersiz  olduğunu düşünmekteyim. Pastırma ve sucukta geçen yıla oranla yüzde 15 gibi bir  artış beklenmekte. Ramazana özel bir artış yok. Bu yükseliş et fiyatlarına bağlı  olarak geçtiğimiz yıldan bu tarafa devam ediyor. Mevcut üretimin az olması,  tüketimin fazla olmasından dolayı et fiyatları kontrol edilemiyor. Pastırma, etin  en kıymetli yerinden üretiliyor. Haliyle de normal et fiyatının 2 buçuk katı  kadar bir maliyetle fiyatı oluşuyor."
 
Ramazan ayında pastırma, sucuk üretimi artacak
 
Nisan ve mayıs ayında sektörün durgun bir süreç geçirdiğini, ramazan  ayının gelmesiyle beraber bu durgunluğun sona ereceğine inandıklarını ifade eden  Bağlamış, Kayseri'de ramazan ayı boyunca 200 ton pastırma ve 500 ton sucuk  üretimi olmasını beklediklerini belirtti.
 
Bağlamış, ramazan ayında kuşgömü pastırmanın kilogramının 130,  antrikot ve sırt pastırmanın kilogramının 120, parmak ve kangal sucuğu  kilogramının ise 65 liradan satılacağını kaydetti.
 

 

 

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR