2018 kreş yardımı ne kadar? Kreş desteği nasıl alınır?

Çalışan annelere verilen kreş yardımına zam yapıldı. Kadın istihdamına destek için verilen kreş yardımına büyük oranda artış yapılarak aylık tutar 304 lira yerine 1015 lira oldu. Detaylar haberimizde...

2018 kreş yardımı ne kadar? Kreş desteği nasıl alınır?
2018 kreş yardımı ne kadar? Kreş desteği nasıl alınır?
GİRİŞ 26.05.2018 11:49 GÜNCELLEME 26.05.2018 11:49

Resmi Gazetede gazetede yayımlanan habere göre, annelere kreş yardımında verilen aylık 304 lira olan tutara 711 TL’lik zam yapıldı. Kadın istihdamına katkı sağlamak amacıyla yapılan bu zam sayesinde aileler çocuklarını rahatlıkla kreşe verebilecek. Peki kreş desteği nasıl alınır?

KREŞ YARDIMI 1015 TL OLDU!

Ekonomik nedenlerden dolayı çalışmak zorunda olan fakat kreş fiyatları yüksek gelen aileler için yapılan zam annelerin yüzünü güldürdü. Bilindiği üzere çalışan annelere çocuklarının bakımı konusunda yaşanan zorlu sürece katkı sağlanması amacı ile çocuk başına 304 TL destek verilmekteydi. Bu fiyatın yetersiz olduğundan dolayı büyük bir artışla annelere verilen kreş ücreti 1015 lira oldu.

BRÜT ASGARİ ÜCRETİN YÜZDE 50'Sİ

Kadın çalışanlar için işverenlerce dışarıdan alınan kreş ve gündüz bakımevi hizmeti kapsamında sağlanan gelir vergisi istisnası, her bir çocuk için aylık brüt asgari ücretin yüzde 15'inden yüzde 50'sine çıkarıldı. Böylece, çocuk başına gelir vergisi matrahından istisna edilen aylık tutarı 304 liradan bin 15 liraya yükseltilmiş oldu. Böylece kadının çalışma hayatında yer edinmesi için gerekli ortam da sağlanmış oluyor. Peki desteği yardımı nasıl alınır?

KREŞ DESTEĞİ NASIL ALINIR?

Kreş yardımında yoğun bir başvuru yapılmakta. Maliye Bakanı Naci Ağbal kreş desteği için ayrılan bütçenin 4,3 milyar olduğunu açıkladı. Başvurular ile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının illerde bulunan merkezlerinden yapılabilecek. Kreş desteğinde bulunmak için iş hayatında bulunan çalışan anne olmak gerekiyor. Başvuruların değerlendirilmesinde annenin maaş miktarı da göz önünde bulunduruluyor. Düşük ücretle çalışan annelere öncelik veriliyor.

Öncelikle bu desteği almadan evvel maaş miktarınız göz önünde bulundurulur, sonuç olarak eğer uygun iseniz bu destek iş vereniniz tarafından sağlanır. Örneğin bir çalışan anne asgari maaş alıyor ise ve çocuğuna bakmakla mükellef ise( çocuğun velayet durumu annedeyse; baba çalışmıyorsa, çalışıyor ama geliri çocuğun bakımına yetmiyorsa, çocuğa bakacak bir aile büyüğü yoksa) devlet elbette kadın işinden istifa etmesin diye bu desteği ona sağlayacaktır. Ancak maaşı 5.000 TL olan, çocuğa bakacak aile büyüğü bulunan, çocuğun babasının maddi geliri masraflarına yetecek düzeyde olan ailelere bu desteğin sağlanması zorlaşır; çünkü ciddi talep olan bu konuda devlet vereceği maddi desteğin gerçekten gereken bir yere gitmesi için titiz davranır.

ETİKETLER
devlet desteği
YAZDIR
YORUMLAR 22
 • Bahar 1 gün önce Şikayet Et
  Bende yardımdan faydalanmak istiyorum nereye başvuruluyor?
  Cevapla
 • aysun 6 gün önce Şikayet Et
  henüz başvuru bile başlamadı.
  Cevapla
 • YELİZ 6 gün önce Şikayet Et
  aysun hanım merhaba evet bende maliye bakanlığını aradım yazı bize daha tebliğ edilmedi diyorlar sürekli arayın diyorlar siz 0nereyi aradınız ben bimere yazı yazdım benim yazımı aile ve sosyal politikalar bakanlığına sevk etmişler onlardan maliye bakanlığına en sonunda cumhurbaşkanına sevk edecekler sanırım
  Cevapla
 • handan 1 hafta önce Şikayet Et
  buna nasıl başvuruluyor bilen varsa yardımcı olabilir mi?
  Cevapla
 • yasemin 2 hafta önce Şikayet Et
  boşuna heveslenmeyin işveren veriyormuş parayı devlet destekli değil malesef
  Cevapla
 • Doktor 2 hafta önce Şikayet Et
  Eşini çalıştırmak ve kızını okutmak istemeyenler hastanelere gidince bayan doktor yok mu diye bağırıyorlar. Kardeşim sen kızını okutmazsan bayan doktor gökten zembille mi inecek?
  Cevapla
 • hasta 11 saat önce Şikayet Et
  hasta zihniyetli doktor.ne alaka haberle.ama doğru diyon vesselam
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle