ABD vermedi yerlisi yapıldı! Envantere giriyor

Hava Kuvvetleri envanterine bu yıl girmesi beklenen Minyatür Bomba (MB) şimdiden düşmana korku salıyor. Minyatür Bomba, Hassas Güdüm Kiti'nin tüm özelliklerini taşıdığı gibi, kanatlarıyla uzun mesafelerde etkin sonuçlar veriyor.

GİRİŞ 02.05.2018 06:02 GÜNCELLEME 02.05.2018 08:31
Bu Habere 62 Yorum Yapılmış

Hava Savunma Sistemlerine takılmadan hedefe varan Minyatür bombanın etkili mesafesi 100 kilometreye çıkıyor. Boyutu diğer bombalara göre daha küçük olan 110 kg ağırlığındaki MB mühimmatından bir uçak 8 adet taşıyabiliyor.

MB, beton delici çok güçlü harp başlığıyla öne çıkıyor. 100 km uzaklıktaki radar üssü gibi hedefleri vuran MB, 60-70 kilometre uzaklıkta ise bir uçak hangarının üst betonunu delip hangara girip içeride patlayabiliyor.

 

Amerikan Small Diameter Bomb'un yerli eş değeri olan ASELSAN MB (Minyatür Bomba) bu yıl Hava Kuvvetleri envanterine giriyor.

ASELSAN'nın proje yöneticisi, TÜBİTAK SAGE'nin ise harp başlığı geliştirilmesinden sorumlu kuruluş olarak yer aldığı Minyatür Bomba ilk olarak IDEF'17 fuarında ortaya çıktı.


Proje kapsamında düşman hava savunma sistemleriyle bu sistemlerin koruması altındaki hedeflere karşı F-16, F-4/2020 ve F-35 uçaklarından atılabilecek mühimmat ve çoklu taşıma salanı prototipleri geliştirilecek, entegrasyon ve sertifikasyonu yapılacak.

ASELSAN Minyatür Bomba'nın (MB) Hava Kuvvetleri envanterine 2018 başında girmesi beklenmektedir. Halen tasarım aşamasında olan Minyatür Bomba, Hassas Güdüm Kiti'nin tüm özelliklerini taşıdığı gibi, kanatlarıyla uzun mesafelerde etkin sonuçlar veriyor. Hava Savunma Sistemlerine takılmadan hedefe varan Minyatür bombanın etkili mesafesi 100 kilometreye çıkıyor. Boyutu diğer bombalara göre daha küçük olan 110 kg ağırlığındaki MB mühimmatından bir uçak 8 adet taşıyabiliyor. MB, beton delici çok güçlü harp başlığıyla, 100 km uzaklıktaki radar üssü gibi hedefleri ve 60-70 kilometre uzaklıkta bulunan uçak hangarını imha edebilmekte.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
yerli üretim
YAZDIR
YORUMLAR 62
 • .... 1 yıl önce Şikayet Et
  Aselsan mühendislerinin şüpheli ölümlerinin son bulması netice veriyor artık. Şükürler olsun niceleri yapılır inşallah.
  Cevapla
 • ateş 1 yıl önce Şikayet Et
  hey maşallah
  Cevapla
 • Hamidiye Süvarisi 1 yıl önce Şikayet Et
  Helal olsun yapanlara.Durmak yok yola devam İnşAllah.Rabbim Müslüman büyük Türkiyemizi korusun,yolunu açık kılsın.Amin.
  Cevapla
 • Göreceksiniz 1 yıl önce Şikayet Et
  Elhamdulillah
  Cevapla
 • Hasanca 1 yıl önce Şikayet Et
  Kötü komşu insanı ev sahibi yapar artık hiç üzülmüyorum çünkü ülkemizde uyandı biz daha iyisini yapıyoruz ve yapacağız okudukca medyada ülkemin geleceğin emin oluyorum inanın yakında talepler yağar ve bunun için çok mutluyum.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle