Rusya'dan Türkiye'ye S-400 jesti!

Türkiye’nin alacağı S-400 hava savunma sistemi Rusya’da üretim bandına girdi. Sistem Temmuz 2019’a yetiştirilecek. Moskova, vurulma tehdidine karşı bataryalara alçak irtifada koruma sağlayan Pantsir için de teklife hazırlanıyor.

GİRİŞ 26.04.2018 11:10 GÜNCELLEME 26.04.2018 14:59
Bu Habere 77 Yorum Yapılmış

Türkiye’nin yüksek irtifa hava savunma sistemi açığını kapatmak üzere acil ihtiyaç kapsamında Rusya’dan alacağı S-400’lerin üretimine başlandı. 3-4 Nisan’da Ankara’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i ağırlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, hava savunma sisteminin Türkiye’ye bir an önce teslim edilmesini istemiş, teklifi kabul eden Rus lider ise teslimatı daha erkene çektiklerini açıklamıştı. Savunma Sanayii Müsteşarlığı da kesin teslim tarihini “S-400’ler Temmuz 2019’da Türkiye’de olacak” şeklindeki beyanıyla kamuoyuna duyurmuştu.

Milli ‘Hisar’ sistemleri hazır olana dek Türkiye’nin hava savunma ihtiyacını karşılaması beklenen S-400’e ilişkin üretici şirket Rosoboronexport’tan kritik bir duyuru yapıldı. 

 

 

ÜRETİME BAŞLADILAR

Şirketin üst yöneticisi Aleksandr Miheyev, Türkiye’ye temin edilecek S-400 sistemlerinin üretimine başlandığını bildirdi. Rus basınına verdiği demeçte S-400’lere ilişkin tüm konularda anlaşıldığını belirten Miheyev, “Üretime başladık. Bu konudaki sorumluluğumuzu yerine getireceğiz. Sözleşmeyi uygulamaya geçtik” dedi. Türkiye’nin Rusya’dan satın almayı planladığı 2 adet S-400 sistemi için taraflar arasında imzalar geçen yılın son günlerinde Ankara’da atılmıştı.

ALÇAK İRTİFA TEKLİFİ

Bu arada Moskova’dan Ankara’ya yeni bir teklif geldi. Rusya Federal Askeri ve Teknik İşbirliği Dairesi Başkanı Dmitriy Şugayev, Rusya’nın Türkiye’ye S-400 bataryalarına koruma sağlaması için Pantsir hava savunma sistemleri göndermeye hazır olduğunu söyledi. Şugayev, “S-400 sevkiyatının zamanında ve başarıyla yapılmasının, hava savunma sistemleri alanındaki işbirliğini genişletmemizi sağlayacağından eminim. Bir sonraki aşamada Türkiye’ye Pantsir sistemleri gönderilebilir, bu mantıklı olur” ifadesini kullandı. Kritik kara hedeflerinin korunmasında (buna S-400’ün olduğu bölge de dahil) ‘son savunma hattı’ işlevi gören ‘Pantsir’; alçak irtifadaki uçaklar, helikopterler, insansız sistemler ve füzeleri vurmaya yarıyor.

ETİKETLER
jest s400
YAZDIR
YORUMLAR 77
 • ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  f-400 imalatında türk mühendisler yokmu anlaşma nasıl yapıldı
  Cevapla
 • ankarali 1 yıl önce Şikayet Et
  iyi gün dostu bati kötü gün dostu rusyadir bunu unutmayin
  Cevapla
 • Nato 1 yıl önce Şikayet Et
  Nato ya Ruslardan korkup üye oldunuz. Ruslar da Türkiye den askeri üs istiyordu. Ruslara niye askeri üs vermeyip de Amerika ya İncirlik ve Kürecik te askeri üs verdiniz. Sizi Nato da tutan ne.
  Cevapla
 • İlterişhan 1 yıl önce Şikayet Et
  En kısa sürede kurulmalı s-400'ler
  Cevapla
 • Halit 1 yıl önce Şikayet Et
  Adamlar hipersonik füze yaptıktan sonra, bize hediye de ederler. Çünkü bu sistemlerin hipersonik savunması yok!
  Cevapla
 • bulent 1 yıl önce Şikayet Et
  s400 4800 metre saniye hızla hedefe gidiyor daha hızlisini duymadim
  Cevapla
 • sezgin 1 yıl önce Şikayet Et
  bizde olmayan ihtiyacımızolan bütün gelişmiş silahlarını alalım verile vede argeyle büyütelim yaşasın Erdoğan-Putin dostluğu komşuluğu ortaklığı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle