Dünya devinde skandal! Tuvalete gidemiyorlar

Gizlice Amazon’un İngiltere’deki deposuna giren bir yazar, çalışanların kendilerine konulan hedefleri kaçırmamak için tuvalete gitmek yerine ihtiyaçlarını şişelere giderdiklerini ortaya çıkardı

Dünya devinde skandal! Tuvalete gidemiyorlar
Dünya devinde skandal! Tuvalete gidemiyorlar
GİRİŞ 17.04.2018 11:51 GÜNCELLEME 17.04.2018 12:40
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Dünyanın en zengin insanı Jeff Bezos’un teknoloji devi Amazon, yeniden şirket kültürü nedeniyle eleştirilerin odağında. Öyle ki, çalışanlar korkudan tuvalete gidemiyor, hastalandıklarında sert bir şekilde cezalandırılıyor.
 
Amazon’un İngiltere’nin Staffordshire şehrinde bulunan deposuna çalışan gibi giren yazar James Bloodworth, şirketin ürün paketleme ve gönderim işlerini üstlenen çalışanların inanılmaz şartlarda çalıştıklarını ortaya çıkardı. Bloodworth’ün ortaya çıkardıkları arasında, tesisteki tuvaletlerin sayısının azlığı nedeniyle çalışanların tuvaletlerini şişelere giderdikleri de yer alıyor.
 
İngiliz The Sun Gazetesi’ne konuşan Bloodworth, “Üst katta çalışanlar tuvalete gitmek için dört kat merdiven inmek zorunda kalıyor. ‘Boş geçirdikleri’ zaman yüzünden cezalandırılmaktan ve işlerini kaybetmekten korkan insanlar tuvaletlerini şişelere yapıyordu.” dedi.
 
Amazon’un depo çalışanlarının ürünleri ne kadar hızlı seçip paketlediğini takip ettiği ve çok sıkı zamanlanmış molalar ile hedefler belirlediği biliniyordu. Şirket, uzun molalar veren veya hedeflerini tutturamayan çalışanlarına uyarı puanları veriyor.
 
İngiltere’deki 241 Amazon depo çalışanıyla gerçekleştirilen ve sonuçları hafta başında yayınlanan bir başka anket çalışması ise çalışanların dörtte üçünün zaman kısıtlamaları nedeniyle tuvalete gitmeye çekindiklerini ortaya çıkardı. Çalışmada ismi açıklanmayan bir Amazon çalışanının şu sözlerine dikkat çekildi: “Hedeflerimiz inanılmaz şekilde artırıldı. Tuvalete gitmeye zamanım olmadığı için su içmiyorum.”
 
Bir diğer çalışan ise “Hedefler her yıl artıyor. Dört tane ayağım olmadığı için performansımı yüzde 100 artıramıyorum. Molalarımızda tuvalete koşarak gidiyoruz. Saatte 120 ürün paketlemek korkunç şekilde ağır bir iş.”
 
Bir diğer kadın çalışan ise hamileyken hastalandığında şirketin kendisine formel uyarıda bulunduğunu söyledi: “Çok kötü hissetmeme rağmen işe gittim ve iki saatin sonunda artık takatim kalmadı. Müdürüme hasta olduğumu söyledim ve doktora gittim. Doktor raporu getirmeme rağmen resmi bir uyarı aldım.”
 
Amazon ise geçmişte olduğu gibi bu iddiaları reddetti ve ankete katılanların Amazon çalışanı olduklarından şüphe duyduklarını belirtti.
 

KAYNAK: HABERTÜRK
YAZDIR
YORUMLAR 11
 • Dadaş 11 ay önce Şikayet Et
  Iste batı medeniyeti batının insan hakları.yerin dibine batsın.medeni kölelik
  Cevapla
 • Mustafa 11 ay önce Şikayet Et
  Ben almanya Amazon çalışıyorum bizde böyle bir baskı tuvalete gidememe gibi bir problemimiz yok
  Cevapla
 • Basri 11 ay önce Şikayet Et
  Sömürülecek devlet bulamadıklarında, kendi halkını sömürüyor.İşte avrupa.
  Cevapla
 • mehmet 11 ay önce Şikayet Et
  amazon müslüman firması olduğundan üzerine gitmişler, yalan dolan..
  Cevapla
 • Barbaros 11 ay önce Şikayet Et
  Amazon müslüman firması ise bende papayım...papa 8. Barbo
  Cevapla
 • selami 11 ay önce Şikayet Et
  neresi müslüman. iscisini sömüren karun kafirinin yoldaşıdır
  Cevapla
 • Normal 11 ay önce Şikayet Et
  İngiltere sömürü sistemi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle