Dev projede sona doğru... 50 metre kaldı!

Kış mevsiminde kar ve tipi nedeniyle ulaşımın aksadığı 2 bin 200 rakımlı Eğribel Geçidi'ne inşa edilen tünelin sol tüpünde ışığın görülmesine 50 metre kaldı.

Dev projede sona doğru... 50 metre kaldı!
Dev projede sona doğru... 50 metre kaldı!
GİRİŞ 14.04.2018 11:45 GÜNCELLEME 14.04.2018 11:47
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Giresun'un iç bölgelerdeki ilçeleri ile Sivas'la ulaşımının sağlandığı ana güzergahta yer alan ve toplam uzunluğu çift tüp şeklinde 11 bin 810 metre olan tünelin sağ tüpünde kalan 600 metrelik mesafeyle birlikte inşaatın haziran ayında bitirilmesi planlanıyor.

Türkiye'nin en büyük tünelleri arasında yer alan tünelin 27 Haziran'da tamamlanarak hizmete açılması hedefleniyor.

 

 

Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 5 bin 905 metre uzunluğunda iki tünelin inşaatının devam ettiğini söyledi.

Çift tüp inşaatı olarak devam eden çalışmalarda sona yaklaşıldığı bilgisini veren Sarıfakıoğulları, "Sol tüp tünelde ışığı görmeye 50 metre kaldı. Günde yaklaşık 9 metre kazı çalışması yapılıyor, bu şekilde düşündüğümüzde bir hafta veya 10 gün içerisinde ışığı görmüş olacağız." dedi.

Sağ tüp tünelde ise yaklaşık 600 metre mesafe kaldığı bilgisini veren Sarıfakıoğulları, "Tünel inşaatının yaklaşık 2,5 ay gibi sürede tamamlanması planlanıyor. 27 Haziran'da yüklenici firma tarafından tünel teslim edilip vatandaşlarımızın kullanımına sunulacak." diye konuştu.

Sarıfakıoğulları, tünel inşaatıyla birlikte yaklaşık bin 800 metre bağlantı yolları yapılacağını ifade ederek, yol çalışmalarının da yıl içerisinde bitirilmesinin planlandığını aktardı.

Tünelin açılmasıyla trafik güvenliği açısından vatandaşların daha konforlu bir yolda seyahat edeceğini dile getiren Sarıfakıoğulları, kış aylarında yolun kapanması sıkıntısının da bertaraf edileceğini kaydetti.

Harun Sarıfakıoğulları, tünelin Karadeniz ile İç Anadolu'yu birbirine bağladığına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Turizm potansiyelini de beraberinde getirecek, öyle zannediyorum ki Karadeniz'i merak eden birçok misafirimiz bu yolu kullanmak suretiyle yaz ve kış, kış diyorum çünkü özellikle yayla turizmi açısından çok önemli ilimizi ziyaret edebilecekler. Böylelikle turizm potansiyeline canlılık getireceğini düşünüyoruz."

Tünelin, ticaret hacmini de etkileyeceğini düşündüklerini aktaran Sarıfakıoğulları, "Çünkü yolun konforunun artması, zaman açısından sunduğu avantajlar ticaret hacmini de çok önemli ölçüde geliştirecektir." değerlendirmesinde bulundu.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
giresun sivas
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Rıza61 1 yıl önce Şikayet Et
  İnşallah ordan da geçiş ücreti 30 dolar+KDV almazsınız...
  Cevapla
 • gelecek 1 yıl önce Şikayet Et
  hayırlı işler .hayırlı olur inşaallah.yalnız torul trabzon arasında ki yol.önce dağın tepesinden geşmiş.sonra dağın zirveye yakın bir yerinden tünel açıldı.sonra burası yüksek diye daha aşağıdan tünel açıldı.sonra burasıda yüksek diye dibe yakın bir yerden tünel açıldı.eğer zamanındaki mühendisler bir çalışmayla dağın dibindeki tüneli yapmış olsalardı. bunca çalışma boşa gitmiş olmıyacaktır.kardeşim tünellerin kodu ikinci tünel yapılmayacak şekilde projelendirilmelidir.dağın yarı belinden değil zemininden yapılmalıdır.kolay gelsin.
  Cevapla
 • Ramo 1 yıl önce Şikayet Et
  Bizim kuşak Devletin çalıştığı iş bitirdiği zamanları da gördük artık , bundan sonra darısı yeni nesillere.
  Cevapla