Altında dev hamle! Türkiye rezervlere talip oldu

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, bazı ülkelere, 'sizin altın rezervlerinizi tutabiliriz, saklayabiliriz, bunları sertifikalandırabiliriz' önerisinde bulunduklarını açıkladı.

Altında dev hamle! Türkiye rezervlere talip oldu
Altında dev hamle! Türkiye rezervlere talip oldu
GİRİŞ 12.04.2018 17:08 GÜNCELLEME 12.04.2018 17:14
Bu Habere 45 Yorum Yapılmış

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye'nin dünyada çok önemli altın ticaret merkezi olmak istediklerini belirterek, "Türkiye'nin altın ithalatı artmaya devam edecek, altın ihracatı da dolaylı bir şekilde artmaya devam edecek. Bazı ülkelere, 'sizin altın rezervlerinizi tutabiliriz, saklayabiliriz, bunları sertifikalandırabiliriz.' diyerek, onlarla görüşmeye başladık. Bu bir hizmettir ve bunun da bedeli vardır." dedi.

Zeybekci, Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonunda görüşülen, Ürün Güvenliği ve Teknik Düzenlemeler Kanun Tasarısı üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

 

 

Türkiye'nin 2017 yılındaki cari açığının 51 milyar dolar civarında olduğunu belirten Zeybekci, Merkez Bankası'nın, kendi varlığı olup da yurt dışında belirli merkezlerde tuttuğu, zamanında parasını ödeyip bu milletin değeri olan altını ülkeye transfer etmesi girişiminin olduğunu söyledi. Zeybekci, "Bu rakam 10 milyar doların üzerinde. İthalat ve girdi, cari açık ile dış ticaret açığının bir unsuru olarak görünüyor ama aslında değil." ifadesini kullandı.

"TÜRKİYE'DE ALTIN TİCARETİNE VERGİ YOK"

Bakan Zeybekci, milletvekillerinin altın ithalatı ile ilgili sorusunu yanıtladı.

Türkiye'nin çok hızlı bir şekilde altın ticaretinde merkez haline geldiğine işaret eden Zeybekci, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Suudi Arabistan ve özellikle Birleşik Arap Emirlikleri, bir zamanlar altın ticaretinde çok büyük bir merkez halindeydi. Bu ülkeler, 2016 yılı sonu itibarıyla ekonomik kaygıları ile bütçe dengelerini dikkate alacak şekilde, altın ticaretinin girdisine ve çıktısına yüzde 5 vergi koydular. Bu vergi Türkiye'de ise sıfır. Yüzde 5 vergi koymaları, sistemin Türkiye'ye doğru kanalize olmasına ve yeni bir merkez olmasına yönelik fırsat yarattı. Bu fırsatı da biz destekledik. Ama Ekonomi Bakanlığı olarak bütün hassasiyetleri de dikkate alarak, altın giriş ve çıkışı ile ilgili her türlü tedbiri aldık.

Türkiye'nin gerek külçede gerek hurdada gerekse işlenmiş altında ve mücevherde merkez olmasını istiyoruz, hatta kıymetli taşlarda da merkez olmasını istiyoruz. Bununla ilgili düzenlemelerimizi yaptık. Türkiye'nin altın ithalatının hala artıyor olması... Bunun ihracata dönüşmesi ile ilgili süreci takip ediyoruz. Sanırım önümüzdeki dönemde, Türkiye'nin altın ithalatı artmaya devam edecek, altın ihracatı da dolaylı bir şekilde artmaya devam edecek. İsteğimiz, çok şeffaf, denetlenebilir dünyada, bölgemizde çok önemli altın ticaret merkezi olmak istiyoruz. Çünkü, 3 tane çok önemli, dünyada en itibarlı rafineri tesislerimiz var. Bunların rafine ettikleri, üzerine damga ve mührünü vurdukları altınlar, tüm dünyanın kabul ettiği nakit ödeme aracı olarak da kullanılabiliyor."

"VERGİ GETİRMEYİ ASLA DÜŞÜNMÜYORUZ"

Bakan Zeybekci, "altın ticaretinin vergilendirmesi" ile ilgili soru üzerine, "Böyle bir şey asla yok, düşünmüyoruz da." dedi.

Bazı ülkelerin altın rezervlerini, Londra, New York ve İsviçre gibi bazı merkezlerde tuttuğuna işaret eden Zeybekçi, "Biz Türkiye olarak, rezerv tutulan merkez haline geldik. Türkiye'nin kendi rezervleri kendi bünyesine çekmesi... Bazı ülkelere, 'sizin altın rezervlerinizi tutabiliriz, saklayabiliriz, bunları sertifikalandırabiliriz.' diyerek, onlarla görüşmeye başladık. Bu bir hizmettir ve bunun da karşılığı ve bedeli vardır." değerlendirmesini yaptı.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
iran hamle sertifikalama
YAZDIR
YORUMLAR 45
 • ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  türkiyenin 450 ton altını ingiltere merkez bankasında tutuluyor başka ülke altınlarını tutma teklifi tuhaf
  Cevapla
 • benim ben 1 yıl önce Şikayet Et
  ben onu bunu bilmem vatandaş olarak benim cebimden ne çıkacak onu söyle
  Cevapla
 • cakal 1 yıl önce Şikayet Et
  Son zamanlarda ALTIN cok yükseldi. DIS ülkelerde olan ALTINLARIMIZI geriye alalim Tabi savas CIKMADAN önce. Ondan sonra diger ülkelerde Seve seve bizde ALTINLARINI GÜVENCE ALTINA ALIR
  Cevapla
 • TR-IZMIR 1 yıl önce Şikayet Et
  biraz gecikmis olsada zamanlama bakımından yerinde bir karar ..
  Cevapla
 • Fatih 1 yıl önce Şikayet Et
  Biz kendi altınımızı başka ülkelerde tutuyorken bir başka ülke bizde rezervini niye tutsun. Ne kadar mantıklı bir düşünce.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle