AB'nin Rusya'ya bağımlılığı sürecek!

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu İklim ve Enerjiden Sorumlu Üyesi Miguel Arias Canete, "Kısa vadedeki jeopolitik ve enerji durumumuzu değerlendirdiğimizde, Rusya'nın AB'nin temel enerji tedarikçisi olmaya devam edeceği açık." dedi.

AB'nin Rusya'ya bağımlılığı sürecek!
AB'nin Rusya'ya bağımlılığı sürecek!
GİRİŞ 12.04.2018 13:12 GÜNCELLEME 12.04.2018 13:12

Canete, Brüksel'de gerçekleştirilen 4'üncü AB Enerji Zirvesi açılışında konuştu.

Canete, Rusya ve Ukrayna arasında 2009 ve 2014'te yaşanan krizlerden ders aldıklarını belirterek, "Orta ve uzun vadede ithal hidrokarbonlara genel bağımlılığı azaltmaya önem veriyoruz. Aynı zamanda, kısa ve orta vadede doğal gaz ithalatının rekabetçi fiyatlardan ve çeşitli tedarikçilerden sağlanmasından emin olmamız gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Avrupa doğal gaz piyasalarında Rusya'nın rekabetçi baskılara maruz kalmasının önemli olduğunu vurgulayan Canete, "Kısa vadedeki jeopolitik ve enerji durumumuzu değerlendirdiğimizde, Rusya'nın AB'nin temel enerji tedarikçisi olmaya devam edeceği açık." dedi.

Enerji kaynaklarını çeşitlendirme açısından Hazar bölgesindeki doğal gazın doğrudan Avrupa'ya gelmesinin öncelikleri olduğunu belirten Canete, Güney Gaz Koridoru'yla Azerbaycan'dan ilk gazın 2020 yılında Avrupa'ya ulaşacağını bildirdi.

ETİKETLER
avrupa birliği
YAZDIR