İkinci el araçta yeni dönem! Meclis'ten geçti

Katma Değer Vergisi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Tasarıyla, ikinci el araç ticaretinde haksız KDV uygulamasına son veriliyor.

İkinci el araçta yeni dönem! Meclis'ten geçti
İkinci el araçta yeni dönem! Meclis'ten geçti
GİRİŞ 30.03.2018 09:03 GÜNCELLEME 30.03.2018 09:32
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Katma Değer Vergisi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

Tasarıyla, ikinci el araç ticaretinde haksız KDV uygulamasına son veriliyor.

 

 

Buna göre, ikinci el motorlu kara taşıtı veya taşınmaz ticaretiyle uğraşan mükelleflerin, mükellef olmayanlardan alarak vasfında esaslı değişiklik yapmadan sattığı ikinci el motorlu kara taşıtı veya taşınmazların tesliminde özel matrah uygulanması sağlanacak. Bu işlemlerde matrah, ikinci el motorlu kara taşıtı veya taşınmazların alış bedeli düşüldükten sonra kalan tutar olacak.

Arsa sahibine kalacak konut veya iş yerlerine ilişkin arsa payının müteahhide devri söz konusu olmadığından, arsa sahibine bırakılacak konut veya iş yerlerinin maliyet bedelinin tespitinde arsa payı dikkate alınmayacak.

KDV İADE HESABINA DAHİL EDİLECEK

İndirimli orana tabi teslim ve hizmetler nedeniyle teslim ve hizmetin gerçekleştiği vergilendirme döneminden sonra ortaya çıkan giderler veya yapılan iskontolar dolayısıyla yüklenilen ve indirim yoluyla telafi edilemeyen KDV iade hesabına dahil edilecek.

İndirim hakkı, vergiyi doğuran olayın vuku bulduğu takvim yılını takip eden yılın sonuna kadar kullanılabilecek.

Değersiz hale gelen alacaklara ilişkin teslim ve hizmet nedeniyle hesaplanan KDV indirim konusu yapılabilecek.

Maliye Bakanlığınca belirlenen faydalı ömürlerini tamamladıktan sonra zayi olan veya istisna kapsamında teslim edilen amortismana tabi iktisadi kıymetlere ilişkin yüklenilen KDV ile faydalı ömrünü tamamlamadan zayi olan veya istisna kapsamında teslim edilen amortismana tabi iktisadi kıymetlere ilişkin yüklenilen KDV'nin kullanılan süreye isabet eden kısmı indirilebilecek.

Maliye Bakanlığına yetki verilecek

İade hakkı doğuran işlemler nedeniyle yüklenilen ve indirim yoluyla giderilemeyen KDV'nin iadesinin talep edilebileceği süre düzenleme ile belirlenecek. Ayrıca, imal ettikleri malları bizzat ihraç eden imalatçılara, yüklenilen KDV yerine sektörler itibarıyla ihracat bedelinin belli bir oranına kadar iade yaptırabilme hususunda Maliye Bakanlığına yetki verilecek.

Süresi içinde iadesi talep edilmeyen KDV'yi gelir ve kurumlar vergisi matrahlarının tespitinde gider olarak yazdırma ve iade hakkı doğuran işlemlerle ilgili iade talebinde bulunulabilecek asgari tutarı belirleme hususlarında Bakanlar Kurulu yetkili olacak.

ETİKETLER
meclis
YAZDIR
YORUMLAR 7
 • suat 9 ay önce Şikayet Et
  vergi vergi vergi nereye kadar. vergiyi azaltın, açığı kapatmak için yeraltı zenginliğini kullanın. vatandaşa yüklenmeyin
  Cevapla
 • Deli Dumrul 9 ay önce Şikayet Et
  Devletin 2. El araçta zararı çok fazladır. Her tekere bir ogs takmalidir. Ki zararı bir nebze telafi etsin. 2. El ile kafayı bozacaginiza, millete bir kamyoneti neden 150 bine sattiginizi bir idrak etseniz. Ama nerdeee.
  Cevapla
 • Yami 9 ay önce Şikayet Et
  Önce şu vergileri bir düşürün
  Cevapla
 • Heyhaaaat 9 ay önce Şikayet Et
  Milletvekillerine verilen kıyakları yazmaya utanıyor musunuz? Kanunun tamamını yazsaydınız ya
  Cevapla
 • Hamza 9 ay önce Şikayet Et
  Fiyatlar düşecekmi onu deyiverin. 2 sene önce 65 bin olan 2. el araba bu sene 75 bin oluyor. Dünyanın hiç bir yerinde bu şekilde değeri artan 2. el araba varmı?
  Cevapla
 • Deli Dumrul 9 ay önce Şikayet Et
  Var kardeşim var. Kerizistan uzaklarda arama.
  Cevapla
 • ıkra 9 ay önce Şikayet Et
  tebrıkler
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle