Çiftlik Bank'ta flaş detaylar! İkiye katlandı

Bakanlık müfettişleri ve savcılar, Çiftlik Bank vurgununu yapan Mehmet Aydın’ın gizli bayilik ağını ortaya çıkardı. Çiftlik Bank için para toplayan 80 farklı şirket tespit edilirken, vurgunun boyutu da iki katına çıktı.

Çiftlik Bank'ta flaş detaylar! İkiye katlandı
Çiftlik Bank'ta flaş detaylar! İkiye katlandı
GİRİŞ 26.03.2018 10:24 GÜNCELLEME 26.03.2018 10:24

Çiftlik Bank skandalında ortaya çıkan yeni belgeler, vurgunun çok daha büyük olduğunu gösterdi. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın son raporu ve Cumhuriyet savcılarındaki belgelere göre Mehmet Aydın Türkiye'de 1.2 milyar lira topladı. 511 milyon rakamının ikiye katlanma sebebi ise Aydın'ın kurduğu bayilik sisteminin çözülmesi oldu.

80 AYRI ŞİRKET TOPLAMIŞ

Aydın'ın internet üzerinden kurduğu ve para topladığı ana sistem buz dağının görünen kısmı. Her biri ayrı şahıslara ait 80 ayrı şirket de para topladı. Aydın ve ana bayilerinin 2018 Mart ayına kadar topladığı bu paralar Kıbrıs'a taşındı. Toplanan paraların vergi sorumluluğu da bayiler üzerinde. Yani 80 şirkete yönelik milyonlarca lira vergi borcu da gözüküyor.

SÜTBANK ÜYELERİNE DE PARA ÖDENMİYOR

Konya 'nın Ereğli ilçesinde 2007'de kurulan Ekta Et ve Süt Ürünleri şirketinin Sütbank adı altında kurulan oluşuma büyükbaş hayvan alınması için para yatıran üyelere, hisseleri kadar ödenmesi gereken süt paralarının ödenmediği ileri sürüldü. Sabah'tan Metin Can'ın haberine göre, gergin geçen şirketin olağan kongresinde üyeler, hisselerini satıp oluşumdan çıkmak istemelerine rağmen paralarının iade edilmediğini iddia etti. İlk zamanlar üyelere düzenli para ödense de son yıllarda aralarında asker, polis, avukat ve savcıların da bulunduğu 20 bin üyeye para ödenmemeye başlandı.

ETİKETLER
soruşturma
YAZDIR