Yeni kazanç kapısı: Espor

Espor sadece spor değil, aynı zamanda teknolojik gelişim, eğitim, istihdam, iş fırsatı ve büyük kazançlar demek. Türkiye’de ciddi potansiyeli olan bu alana oyunlarının geliştirilmesi amacıyla üniversiteler yatırım yapmaya başladı.

Yeni kazanç kapısı: Espor
Yeni kazanç kapısı: Espor
GİRİŞ 18.03.2018 10:24 GÜNCELLEME 18.03.2018 10:31
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Başdöndürücü teknolojik gelişmelerin açtığı yeni kazanç kapılarından biri de espor. 2000’li yılların başında düzenlenen espor turnuvaları milyonlarca kişiyi ekranların başına bağladığı gibi, bu alana ilgi duyan jenerasyon için büyük paraların kazanıldığı bir sektör haline geldi. Derin Ekonomi dergisi, Mart sayısında espordaki gelişmeleri ‘Espor futbola rakip” başlığıyla sayfalarına taşıdı. Derginin editörü Mehmet Ali Doğan’ın kaleme aldığı dosyada; bu dalın son gelişmeleri, Ocak’ta başlayan espor turnuvaları uzman yorumları eşliğinde sunuluyor. Bayilerde bulabileceğiniz Derin Ekonomi dergisinin espor dosyasından bazı bölümleri sizin için derledik.

FUTBOL KADAR POPÜLER

 

 

Espor, dünya çapında neredeyse futbol kadar ilgi görecek bir popülariteye ulaştı. 700 milyon dolar civarında olan dünya espor pazarının ekonomik büyüklüğünün 2020’de 9 milyar dolara ulaşacağı öngörülüyor. Böylesi cezbedici dijital pazarda yer almak için Türkiye’de de kayda değer çalışmalar var. Gençlik ve Spor Bakanlığı, bunun için sporcu lisansı veriyor. Resmi lig ve turnuvalarda oyun oynayarak hayatlarını kazanan profesyonel takımlar ve oyuncular gün geçtikçe çoğalıyor.

MİLYONLARIN GELECEK UMUDU

Beşinci yılını geride bırakan resmi lig, League of Legends ise gelecek umutlarını besliyor. Birbirinden iddialı takımlar, üniversiteleri ve dünya devi firmaları yanlarına alarak yarışmaya başladı. Kıyasıya rekabet, yeni seyirci kitlelerini peşinden sürüklemeye başladı. Potansiyel pazar şimdiden oluşmuş durumda. Çünkü esporun sektörel gelirinin içerisinde, teknolojik yeniliklerle oluşan etkiler dışında; yayın hakları, reklam, sponsorluk, forma ve t-short gibi ürünler ve bilet satışı gibi kaynaklar bulunuyor.

YAZDIR
YORUMLAR 11
 • AnadoluÇobanı 1 yıl önce Şikayet Et
  At gözlüklü arkadaşlar oyun kötü bir şey değil. Teknoloji çağında yaşıyoruz. Adamlar uzaya roketi yollayıp, geri indiriyor. Biz hala ümmete akıl fikir diyoruz. Hiç mi ders almadınız gavur icadı demekten. Açın gözünüzü. Blockchain, yazılım, bilişim programlama, kodlama... Bunlar geleceğin hakim güçlerini tayin edecek. Treni kaçıran dışa tam bağımlı hale gelir.
  Cevapla
 • Yasin 1 yıl önce Şikayet Et
  Allahım sen bu ümmete akıl fikir ihsan eyle.
  Cevapla
 • Yusuf TANRIVERDİ 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu alanda gençleri teşvik etmek gerekiyor ama malesef bunu yapamıyoruz. Oğlum 17 yaşında ve lise 3 'e gidiyor. Hiç bilgisayar dersi (programlama, kodlama vs.) geçen hafta ilk oyununu çıkardı. Strateji alanında güzel bir oyun ama Türkiye'den ilgi az. Ama onun hedefleri büyük. Oyunun adı Drink Pro Tycoon. Steam üzerinde satışta. Destek görüş ve önerilerinizi bekliyoruz.
  Cevapla
 • serkan özkan 1 yıl önce Şikayet Et
  Dadaş güzel söyledin. Biz hala beygirin alternatif versiyonu var mıdır diye bakıyoruz. Üniversitelerin ne zaman, CFD Analizleri, Simulasyon , hesap kitap, matematiksel dijital modelleme üzerine uygulama yaptığını gördük ki? Anca lise hobiciliği!
  Cevapla
 • Naçizane 1 yıl önce Şikayet Et
  Benim oğlum bin a okur,döner döner bir daha okur...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle