Akdeniz'de gerilim tırmanıyor! O gemi demirledi

Türkiye'nin Güney Kıbrıs'ın tek taraflı izniyle Doğu Akdeniz'deki doğalgaz arama çalışmalarına karşı çıkmasına rağmen bölgede gerilim sürüyor. Son olarak ExxonMobil'e ait 'Ocean Investigator' adındaki doğalgaz araştırma gemisi, Limasol limanına demirledi.

Akdeniz'de gerilim tırmanıyor! O gemi demirledi
Akdeniz'de gerilim tırmanıyor! O gemi demirledi
GİRİŞ 14.03.2018 14:05 GÜNCELLEME 14.03.2018 14:09
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

ABD'li petrol devi ExxonMobil'e ait 'Ocean Investigator' adındaki doğalgaz araştırma gemisi, Limasol limanına demirledi.

Limasol'da önce yakıt ikmali yapılacak olan gemiye daha sonra araştırma yapmak için gerekli donanımlar yüklenecek. Hayfa Limanı’nda bulunan 'Med Surveyor' gemisi ise daha sonra Güney Kıbrıs'a gidecek. 

 

Rum hükümeti memnun

ABD'li şirkete araştırma yapacak geminin Limasol limanına demirlemesi, Rumlarda sevinç ile karşılandı. Güney Kıbrıs hükümeti, ABD'nin adımını 'kendilerine destek' olarak değerlendirdi.

Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis, 'bilimsel araştırmaların yapılacağını' söyledi. ExxonMobil şirketinin yapacağı iki sondaj zamanına ilişkin olarak Lakkotripis, planın Ekim ayına odaklanmasıyla, yılın ikinci yarısı olduğunu, ancak bunun daha önce veya daha sonraya da aktarılabileceğini söyledi.

Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu da Exxon Mobil'in çalışmalar başladığı bir dönemde, ABD’nin Avrupa ve Avrasya işlerinden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı A. Wess Mitchell’in Ada'ya yapacağı ziyaretin Rumlar için çok önemli olduğunu söyledi. Mitchell'in cuma günü Ada'da ziyaretler yapması bekleniyor. ABD'nin Güney Kıbrıs Büyükelçisi Kathleen Doherty de "Rumların egemenlik haklarını tanıdıklarını, bulunacak hidrokarbon kaynaklarının adilhane paylaşılmasını desteklediklerini" açıkladı.

İtalyan gemisi geri dönmüştü

Türkiye, Rum yönetiminin "adanın yegane sahibi gibi davranarak tek yanlı faaliyetlerini sürdürmesinin kaygı verici ve kabul edilemez" olduğunu vurguluyor.

İtalyan petrol şirketi ENI’nin kiralamış olduğu Sapien 12000 adlı sondaj gemisi, geçen ay Türk Deniz Kuvvetleri tarafından engellenmiş ve Güney Kıbrıs’ın tek taraflı olarak ruhsatlandırdığı 3 numaralı parselde hiçbir çalışma yapamadan 23 Şubat’ta Kıbrıs’tan ayrılmıştı.

ETİKETLER
kktc akdeniz
YAZDIR
YORUMLAR 8
 • Vatansever 8 ay önce Şikayet Et
  Gereken yapılmalı. Allahımın izni ile biz devletimizin yanındayız. O kadar
  Cevapla
 • ankara 8 ay önce Şikayet Et
  adanın hepsini alamadık dur dediler durmak zorundaydık yoksa biterdik
  Cevapla
 • Kürşat 9 ay önce Şikayet Et
  Aynen tamamını alsaydık böyle uğraşmazdık! Ecevit korkak politiıkasıyla başağrısı bıraktı! Erbakan’dan Allah razı olsun o olmasaydı Rumlar çoktan Kıbrısı alırdı. Korkak siyasetçi lazım değil! Mert olacaksın korkusuz olacak lider dediğin!
  Cevapla
 • Doğal Uçak gemisi 9 ay önce Şikayet Et
  Şu Kıbrısın tamını zamanında alsaydık şimdi böyle saçmalıklarla uğraşmazdık.
  Cevapla
 • istanbul 57 9 ay önce Şikayet Et
  Oda döner
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle