Devletten müjde! Kişi başına 170 lira verilecek

Kruvaziyer gemi ile turist getiren A Grubu seyahat acentelerine yolcu başına 25 ila 45 dolar destek verilecek.

Devletten müjde! Kişi başına 170 lira verilecek
Devletten müjde! Kişi başına 170 lira verilecek
GİRİŞ 13.03.2018 17:27 GÜNCELLEME 13.03.2018 17:28
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı ile kruvaziyer gemiyle turist getiren A Grubu seyahat acentelerine destek sağlanmasına ilişkin esaslar belirlendi.

Buna göre, kruvaziyer hizmeti verilen limanlara 1 Ocak 2018 tarihinden başlamak üzere 31 Aralık 2018'e kadar 100 ve daha fazla yolcu kapasitesine sahip kruvaziyer gemi ile turist getiren A Grubu seyahat acentelerine destek ödemesi gerçekleştirilecek. 

 

 

Bu kapsamda seyahat acentelerine getirdiği turist başına, ocak, şubat, mart, nisan, kasım ve aralık aylarında 45 dolar, mayıs, haziran aylarında 35 dolar, temmuz, ağustos, eylül ve ekim aylarında ise 25 dolar destekte bulunulacak.

Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı veya pasaportu ile ülkeye giriş yapanlar destek kapsamı dışında olacak.

Aynı tur programı içinde kruvaziyer geminin Türk limanlarına birden fazla uğraması durumunda bir turist için seyahat acentesine bir kez ödeme yapılacak.

Karara göre, 2019 yılında indi-bindi limanlarına gelen gelen yolcular için destek miktarı yüzde 50 artırılarak uygulanacak.

Ayrıca, turun başlangıç noktasının Türk limanları olması halinde tek yönlü giden yolcular için de aynı koşullarda destek sağlanacak.

Bakanlığa belge ibrazı şartı

Seyahat acentelerinin bu karar kapsamındaki destek ödemesinden yararlanabilmesi için kruvaziyer gemi ile turist getirdiğini gösteren belgeyi Kültür ve Turizm Bakanlığına ibraz etmesi gerekecek.

Karar kapsamında sağlanacak desteğe ilişkin ödemeler Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçesine bu amaçla oluşturulan ödenekten karşılanacak.

Destek ödemeleri, kruvaziyer turun gerçekleştirildiği ayı takip eden ayın ilk iş günü "Gösterge Niteliğindeki Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kurları" listesinde yer alan döviz alış kurları esas alınarak ABD doları karşılığı Türk lirası cinsinden yapılacak.

Yanıltıcı veya gerçeğe aykırı bilgi ve belge verilmesinden dolayı haksız ödeme yapıldığının tespiti halinde, geri alma işlemi için Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun hükümleri uygulanacak.

Destek ödemelerinden haksız yere yararlandığı tespit edilen acenteler ile idari hata sonucu yapılan fazla ödemeyi iade etmeyen acentelerin işlemleri resen durdurulacak. Söz konusu acenteler destekten yararlandırılmayacak.

Haksız yere ödemeye neden olanlar ile sahte veya içeriği itibarıyla gerçek dışı belge düzenleyen ve kullananlar hakkında cezai, hukuki ve idari işlem yapılacak.

YAZDIR
YORUMLAR 21
 • abdullah 10 ay önce Şikayet Et
  islam alemi ortak para birimine geçmeli yoksa sömürülme ve para oyunları ile ülkeleri dize getirme devam eder.
  Cevapla
 • ismail hakkı 10 ay önce Şikayet Et
  ama gerçekten bu haksızlık ...
  Cevapla
 • Ali 10 ay önce Şikayet Et
  saçma bir uygulama, avrupalı turist eskisi gibi paralı değil
  Cevapla
 • Adıgüzel 10 ay önce Şikayet Et
  Fakirden al zengine ver. Adaletine yandığım dünya.
  Cevapla
 • KaFKaS CePHeSi 10 ay önce Şikayet Et
  valla reis dedik sana şu halka para dağıtırken adalet gözetilmiyor. çalışan kadınlara onlarca hak var, sut parası bakıcı parası o parası bu parası adı altında bi sürü fon veriliyor. ama çalışmayan ve o paraya çalışan kadınlardan daha çok ihtiyacı olan evinde herturlu zorluklarla çocuğunu evini geçindirmeye çalışan gariban ev kadınlarına zırnık yok. kadınları iş piyasasına teşvik etmek iş değil, iş ki garibanın yüzünü sevindirin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle