Uzman çavuş, astsubay, subay maaşları kaç TL? 2018 askeri personel maaşı...

Türk Silahlı Kuvvetleri ile Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde görev yapmakta olan 2018 yılı uzman çavuş, astsubay ve subay maaşları kaç TL? İşte detaylar…

Uzman çavuş, astsubay, subay maaşları kaç TL? 2018 askeri personel maaşı...
Uzman çavuş, astsubay, subay maaşları kaç TL? 2018 askeri personel maaşı...
GİRİŞ 19.06.2018 09:36 GÜNCELLEME 19.06.2018 09:36

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde bulunan Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve İçişleri Bakanlığı bünyesinde bulunan Jandarma Genel Komutanlığında çok sayıda uzman çavuş, astsubay ve subay alımları yapmaktadır. Son zamanlarda vatandaşların en büyük hayali Türk Silahlı Kuvvetleri TSK bünyesinde görev yapabilmek. Peki 2018 yılı uzman çavuş, astsubay ve subay maaşları kaç TL? İşte haberimizin detayları…

2018 UZMAN ÇAVUŞ MAAŞLARI KAÇ TL?

Ülkemizde Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde binlerce uzman çavuş görev yapmaktadır. Uzman çavuş olmak isteyenlerin en çok merak ettikleri sorular arasında 2018 yılı uzman çavuş maaşları ne kadar? Buna göre ortalama olarak uzman çavuşlar ülkemizde 3 bin 500 lira ile 4 bin TL arasında maaş almaktadır. Tabi bu tutarlar sınıflara göre değişiklik gösterebilmektedir. Buna göre uzman çavuş rütbesi de kendi içerisinde ayrılmaktadır. Örneğin kimisi asayiş, kimisi JÖH, kimisi piyade, kimisi meslek sınıflarında askerlik görevini sürdürmektedir. Sınıflara göre uzman çavuşlar daha yüksek maaş alabilmektedir ancak daha yüksek maaş alan uzman çavuşun yaptığı görevlerde giderek artmaktadır. Yine bu tutar uzman çavuşun ailesinin durumu evli olup olmama ve 6 yaşından küçük ya da büyük çocuğunun olup olmama durumuna göre değişiklik göstermektedir.

2018 ASTSUBAY MAAŞI KAÇ TL?

İçişleri Bakanlığı bünyesinde yer alan Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde bulunmakta olan Türk Silahlı Kuvvetleri, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde görev yapan astsubaylar kıdemlerine göre maaş almaktadır. Astsubayların aldıkları net maaş genel olarak 4 bin lira ile 5 bin TL arasında değişiklik göstermekte olup bu tutara kıdem, tazminat, sınıf, görev, aile, çocuk vb. gibi durumlarında dahil edilmesi ile maaşlar daha da yükselebilmektedir.

2018 SUBAY MAAŞLARI KAÇ TL?

Yeni Mezun Teğmen Maaşı:

Subay sınıfında görev yapan Teğmenlerin 2018 yılında kaç TL maaş aldıkları açıklandı. Yeni mezun teğmen maaşı değerlendirilirken de ayrıca yeniden bir kriter belirlemesi olabilir. Yani hangi yerde çalışıldığı, tek ve sabit bir rakam olup olmaması, hangi kadroya atama olduğu, evli ve çocuklu olma durumu belirleyici olmakla birlikte 2018 itibariyle yapılan açıklamada 4500-4550 TL arasında bir rakam değişimi olduğu bilinmektedir.

Başka Yer ve Durumlarda Maaşlar:

Hudut birliğinde Kıbrıs’ta, doğuda görev yapılıyorsa bu durumda artış görülecektir.  Bunun dışında 750-1500 lira arasında birliğin olduğu yere göre değişmekle birlikte maaşa ek OHAL tazminatı da verilmektedir. Bu doğrultuda doğuda görev yapan yeni mezun  teğmen maaşı 6200₺’nin üzerine çıkabilir. Ayrıca üsteğmen 4 bin 300, yüzbaşı 4 bin 500, binbaşı 4 bin 700, yarbay 5 bin 600 ve albay 6 bin 400 TL maaş almaktadır.

YORUMLAR 32
 • Ferdin 2 hafta önce Şikayet Et
  Binbasi ile uzmanin maaşi ayni imiş neredeyse ben subaylar daha fazla aliyor saniyordum
  Cevapla
 • YALANDUNYA 2 hafta önce Şikayet Et
  siz neyin hesabını yapıyor sunuz birde askeri ücet alanı düşünün ya 1600 tl maaş alıyorum düzgün bir yaşantı süremiyorum şöförüm işata geri dönecem yada uzmanlıga başvuracam uzmanlık dediginiiz kolay olsa cogu kişi bırakmazdı ayrıca
  Cevapla
 • Spazm 3 hafta önce Şikayet Et
  APTAL ca konuamayin.daglarda gezenler vatan icin şehir olanlar siz bir misiniz
  Cevapla
 • leventk 1 ay önce Şikayet Et
  bu maaşlar, normal bir genel hizmet memur maaşının 1,5-2 katı arada bu kadar fark olmamalı, biz onu yapıyoruz bunu yapıyoruz... kimse kimseyi zorla yaptığı göreve getirmedi, herkes isteyerek , ilgili mesleklerin zorluğunu ve riskini göze alarak geldi. Fakat devletin memurlarının maaşı arasında bu kadar uçurumların olması haksızlıktır ki çok rahat şartlarda görev yapıldığı dönemlerde vardır bu mesleklerde, vebal vardır, vicdani sorumluluk bu işin müsebbilerinedir.
  Cevapla
 • arda52 1 gün önce Şikayet Et
  senın huzurun ıcın aılelerınden vazgecmeyı goze alacak ve bunu seve seve yerıne getırecek her kım olursa olsun. senın taburede oturdugun yerde sandalyede otursun bı zahmet.
  Cevapla
 • HAMZA ÇINAR 2 hafta önce Şikayet Et
  O paraya o elbiseyi sen bir gün bile giymezsin.Oturduğumuz yerde ahkam kesmeyelim
  Cevapla
 • uzman 3 hafta önce Şikayet Et
  ben uzman çavuşum.atıp tutmuşsun.kaç kere karda eksi derecede dağlarda yattın.kaç kere km lerce yol yürüdün.gel bigün yap sana maaşımı vereceğim
  Cevapla
 • Ibrahim'e 4 hafta önce Şikayet Et
  Verdiginiz ornek de mantık yok. Yeri gelir memur askerden daha fazla sıkıntıya düşer. Egitim.risk.sorumluluk.zorluk. kariyer vs. Kişinin alacağı maaşı belirler belirlemelidir. Sen askersen riski var zorluğu var. Digeri ögretmense sorumlulugu var. Itfaiye ise tehlikesi var. Doktorsa egitimi, kariyeri var vs. Dengeyi kurmak gerek. Sen risklisin sana 10 bin yok sen kariyerlisin sana 20 bin yok olmadı sen hakimsin 15 bin... bu iş gitgide saçma sapan bir hal almaya başladı.
  Cevapla
 • Ibrahim 4 hafta önce Şikayet Et
  Normal bir memurun maasida askeri ucretle calisan birinin maasinin kac kati? Ne kadar emek var ise okadar geri dönüşü var. Bir asker surekli rahat gorev yapamaz ama bir memur cogunlukla rahattir. Subaylik kademelerine de zaten siradan insanlar giremez.
  Cevapla
 • Denız 1 ay önce Şikayet Et
  Ogretmenler 3000 bın lıra maas alıyo 3 cocugun servısı bıde kıra maas bıtdı
  Cevapla
 • TÜRKOĞLU 4 hafta önce Şikayet Et
  Öğretmenler okullarda ders bile anlatmıyo artık 5 gün iş yapıyolar 2 gün tatil yaz tatili 3 ay askerlerin tatili bile yok doğru düzgün sen onu aldığına şükret
  Cevapla
 • hasan 4 hafta önce Şikayet Et
  askerler kelle koltukta geziyor yeri gelince canını veriyr
  Cevapla
 • Türk 1 ay önce Şikayet Et
  3 bin mi taban maaşı soyleme cebine giren 5500-6000 tl arası ayda full çalışan öğretmen 120 saat çalışıyor polis en az 290 saat çalışıyor aldığı maaş yani cebine giren maaş 4300.
  Cevapla
 • asd 1 ay önce Şikayet Et
  Verdiğiniz eğitim ortada. Para=Eğitim Siz utandırın önce size yeterli maaş vermeyenleri.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle