Evlenecekler dikkat! Belli oldu

Düğün sezonunun yaklaşmasıyla tatlı bir telaş içine giren evlenme hazırlığındaki çiftler, gelinlikten damatlığa, davetiyeden nikah şekerine, düğün salonundan ikramlara kadar hazırlıklara odaklandı.

Evlenecekler dikkat! Belli oldu
Evlenecekler dikkat! Belli oldu
GİRİŞ 11.03.2018 12:30 GÜNCELLEME 11.03.2018 12:30

Çiftlerin düğün töreni, kına gecesi, davetiye, nikah şekeri, gelinlik  ve damatlık gibi ana kalemler için en az 13 bin lirayı gözden çıkarmaları  gerekiyor. Söz konusu tutar, düğünün ve kına gecesinin yapıldığı mekana, burada  verilen ikramlara, davetiyeye, gelinlik ve damatlık fiyatlarına göre artıyor.

Düğün organizatörü Ömer Kürkçü, AA muhabirine, düğünlerde genellikle  Osmanlı figürleriyle yöresel temaların tercih edildiğini anlattı. Kokteyl  tarzındaki modern organizasyonların da son yıllarda tercih edilmeye başlandığını  belirten Kürkçü, çiftlerin düğün için tutacakları mekanın lokasyonuna, konukların  rahat edebileceği fiziki şartlara, sunulan otopark ve güvenlik hizmetlerine göre  tercih yapması gerektiğini söyledi.

Kürkçü, "Bu şartları sağlayan bir salon sezonda yaklaşık 90 düğün  organizasyonu yapabiliyor. Kokteyl tarzı 500 kişilik bir düğünün maliyeti 6 bin  500 liradan başlıyor 12 bin 500 liraya kadar çıkabiliyor. Yemekli düğünlerimizde  ise 500 kişilik kırmızı etli menümüzle salonun fiyatı yaklaşık 35 bin lira.  Yemekli düğünlerimizde de çorba, ara sıcak, salata, meşrubat gibi seçenekler  fiyatları değiştiriyor." dedi.

KONSEPTE GÖRE FİYATLAR DEĞİŞİYOR

Organizasyon firması sahibi Sevkan Aydın da hayatını birleştirmek  isteyen çiftlerin son yıllarda kına ve nişan törenleri için alışılmışın dışında  temalı organizasyonları tercih etmeye başladığını belirtti.

Sahibi olduğu firmanın genellikle kına gecesi organize ettiğini  anlatan Aydın, evlilik kararı alan çiftlerin öncelikle bu alanda genel bir  araştırma yapması gerektiğini vurguladı.

Aydın, kına ve nişan gibi organizasyonlarla ilgili piyasada çok farklı  tarifeler olduğuna dikkati çekerek, "Ankara sektöründe kına gecelerinin  organizasyonu bin lira ile 6 bin lira arasında değişiyor. Burada kına gecesindeki  ikramlar, müzik ve yöresel gösteri ekipleri, fiyatları yükseltiyor. Özellikle  Hint konsepti dediğimiz gecelerin son dönemde olduğu gibi bu yıl da en fazla  tercih edilen organizasyonlardan olmasını bekliyoruz." diye konuştu.

"DAVETİYENİN 100 ADEDİ 50 LİRA"

Davetiye ve nikah şekeri imalatçısı Yılmaz Öztürk de yeni neslin  tasarım anlayışı ve bakış açısının çok farklı olduğuna işaret ederek, bu durumun  sektörü de giderek farklı bir boyuta taşıdığını söyledi.

Çiftlerin davetiye tercihlerini artık katalogdan yapmadığını  vurgulayan Öztürk, şöyle devam etti:

"Şu an çiftler katalogdan beğenmezse davetiyeyi tasarım olarak kendisi  getiriyor, biz sadece basıyoruz. Bize gelen müşterilerin yaklaşık yüzde 70'i bu  şekilde yapıyor. Hatta beğendiklerimiz olursa izin alarak kataloğumuza bile  koyuyoruz. Davetiyelerin 100 adedinin fiyatı 50 liradan başlıyor. Bu sezon kuru  çiçek temalı tasarımlar ön plana çıkıyor. Nikah şekerleri de davetiyeyle uyumlu  tercih ediliyor ve fiyatları 1,5 lira ile 10 lira arasında değişiyor."

"GELİNLİKLER 3 BİN LİRADAN BAŞLIYOR"

Gelinlik tasarımcısı Saadet Pehlivan da gelinin, düğünün en önemli  teması olduğunu, yapılan tercihlerin birbirini tamamlaması gerektiğini söyledi.

Gelinlik trendlerinin her yıl değiştiğini anlatan Pehlivan, "Günümüzde  daha sıra dışı tasarımlar tercih ediliyor. Modellerimiz 3 bin liradan başlıyor,  20 bin liraya kadar çıkabiliyor. Bunu tamamen gelinlerin istekleri belirliyor. Bu  sektörde müşteri memnuniyeti ön planda ancak bunu sağlamak hiç de kolay değil."  değerlendirmesinde bulundu.

Kiğılı Kurumsal İletişim Müdürü Vildan Yıldırım ise damatlıklarda  trendlerin değişmediğini, bu yıl da mavi ve lacivert tonların hakim olduğunu  belirterek, şunları kaydetti:

"Bu sene sadece bordo renkte bir çıkış var. Siyahlar yine  vazgeçilmezler arasında ama insanlar damatlıklarını normal günlerde de kullanmak  istiyorlar. Biz de üretimlerimizi bu yöne çevirdik. Damatlık ve smokinleri tek  günlük değil, çıkma yakalar ve değişebilen düğmelerle günlük olarak da  kullanılabilecek hale getirdik. Bunun yanında özel dikimler tercih edilmeye  başlandı. Fiyatlarımız bin lira ile 3 bin lira arası değişiyor. Takıma gömlek,  ayakkabı, kravat veya papyon, mendil dahil."

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR