Vatandaşa büyük müjde! Düşük faizli kredi imkanı

Meclis’te görüşmeleri süren ve önümüzdeki günlerde yasalaşacak olan Torba Yasa Tasarısı’nda, konut hesabı ile ilgili çok önemli düzenlemeler yer alıyor. Yeni sisteme geçilecek düzenleme ile vatandaşa büyük destek gelecek.

Vatandaşa büyük müjde! Düşük faizli kredi imkanı
Vatandaşa büyük müjde! Düşük faizli kredi imkanı
GİRİŞ 09.03.2018 09:43 GÜNCELLEME 09.03.2018 14:58
Bu Habere 50 Yorum Yapılmış

2016 yılında başlayan ve vatandaşları konut sahibi yapmak için destek sunmayı planlayan 'Konut Hesabı' projesi istenileni vermedi. Konut sahibi olmak isteyenlerin açtığı hesaba destek biriktirilen paranın yüzde 20'si kadar kaktı sağlıyordu. Bu zamana kadar bu hesaptan sadece 12 bin kişi açtı.

KONUT HESABI HAZİNE’YE GEÇİYOR

Hem vatandaşın hem de hükümetin beklentilerini karşılamayan bu sistem Torba Yasa ile değişiyor.  Torba yasada yer alan düzenlemeye göre, yüzde 20 olan destek yüzde 25'e çıkartılacak. Ayrıca konut hesabı açan ve sonrası konut alanlardan tapu harcında indirim yapılacak. Torba Tasarı yasalaştığında konut hesabı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan çıkıp, Hazine Müsteşarlığı’nın yönetimine geçecek.

 

KONUT HESAP VE KONUT KREDİSİ İLİŞKİLENDİRİLECEK

Kendisine ait bir konutu olmayan Türk vatandaşlarının yurt içinde ilk ve tek konut satın alanlarına destek olunmasını amaçlayan Konut Hesabı sisteminde de düzenleme yapılacak. Bu kapsamda, sistemin daha etkin hale getirilmesi için yüzde 20 olan devlet katkısı yüzde 25'e çıkarılacak.

DÜŞÜK FAİZLİ KREDİ İMKANI SUNULACAK

Devlet katkısı ödemesi katılımcı bazında 20 bin lirayı geçemeyecek. Azami tutar her yıl yeniden değerleme oranı kadar artırılabilecek ve azami tutarı üç katına kadar artırmaya Bakanlar Kurulu yetkili olacak.

Yeni sistem ile konut hesabı ve krediler ilişkilendirilecek, gerekli şartları sağlayan konut hesabı açtırmış olanlar vatandaşlara düşük faizli kredi kullanabilme imkanı getirilecek.

YAZDIR
YORUMLAR 50
 • Ali 9 ay önce Şikayet Et
  Cok guzel aylik 7000 odeyerek bi ev aldiydim satayim da kredi cekiyim caddeye yakin aliyim
  Cevapla
 • Abdullah 9 ay önce Şikayet Et
  Yahu faiz haram degilmi devlet vatandaşı faize teşvik ediyor devlet bankaları faizle para verecegine devlet olarak dar gelirli vatandaşı tesbit et al evi 100 tl ver taksitle 150 tl ye misal hem faizi ortadan kaldirmiş olursun hemde para kazan
  Cevapla
 • Mehmet Ali 9 ay önce Şikayet Et
  Ayda 1950 TL maaşla ne evi ne arabası komik olmayın. Eskidendi o ev sahibi olmaya bu devirde imkan kalmamıştır.
  Cevapla
 • Recep 9 ay önce Şikayet Et
  Karı koca çalışıyorsa evin bir oğlu da çalışıyorsa neden alınmasın.
  Cevapla
 • Emre TOSUN 9 ay önce Şikayet Et
  Aman Ya Rabbi ne destek be. 20 Bin TL destekle bi evin kapı bacasını alırsın ancak.
  Cevapla
 • yalçın 9 ay önce Şikayet Et
  Bizler bir emekli olrak mağdur durumdayız neden ptt bizleri çok güzel bir şekilde bankalarla anlaşıp 1.85 vaizle kredi vermektedir neden derseniz kız everdik oğlan everdik hiç bir devlet bankası bizler kredi imkanı vermediler 15 bin lira verelim dediler o parayla nasıl düğün yapılır sayın cumhur başkanımıza bile yazdım bu durumu ama cevap alamadım maalesef biz şunu istetik maaşımızı devleten alalım devletimiz kazansın dedik ama bilmiyorum nasıl olcak allah fırsatçınlara fırsatsat vermesin gözleri doymak bilmiyom hakımı helal etmiyom zıkkım olsun diyorum
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle