Ev sahipleri dikkat! Bugün başladı

Kiradaki mesken ya da iş yerinden geçen yıl elde edilen gelirler için beyanname dönemi bugün başlıyor. Ev sahibi kira gelirinin bildirilmezse para cezası kesilecek.

Ev sahipleri dikkat! Bugün başladı
Ev sahipleri dikkat! Bugün başladı
GİRİŞ 01.03.2018 11:45 GÜNCELLEME 01.03.2018 11:46
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Beyannameler, vergi dairelerinden ya da ‘www.gib.gov.tr’ adresi üzerinden 26 Mart’a kadar verilebilecek.

1 Ocak-31 Aralık 2017 döneminde istisna tutarı konutta 3 bin 900 lira, iş yerinde 30 bin lira olarak belirlendi. Bu tutarın üzerinde kira geliri olanlar beyanname vermek zorunda olacak. Kira gelirinden kişiye tahakkuk eden vergiler, mart ve temmuz aylarında 2 taksit halinde tahsil edilecek.

KİMLER BEYANNAME VEREMEZ?

 

3.800 liraya kadar konut kirası elde edenler için beyan da yok, vergi de yok. 3.800 liranın üstünde konut kira geliri olanlar beyanname verecek. (GVK. Md.21)Her yıl yeniden belirlenen bu istisna tutarı 2015 gelirleri için 3.600 liraydı, 2017 gelirleri için ise bu tutar 3.900 lira olarak açıklandı (2016 gelirlerine ilişkin 3.800 liralık istisna 290 no.lu ve 2017 gelirleri için 3.900 liralık istisna 296 no.lu GV Genel Tebliği’nde açıklandı).

Gayrimenkul Uzmanı Hatice Kolçak, anne, baba, çocuk, kardeş, büyük baba gibi birinci derece akrabaya bedelsiz verilen konutlar için beyan gerekmediğini ifade etti.

KİRA BEYANNAMESİNİ KİMLER VERİR?

İşyerini kiraya verenler için tespit yöntemi daha farklı. Bu kişiler 1 Ocak ila 31 Aralık 2017 arasında kiraya verdikleri işyerlerinden elde ettikleri gelirlerden kesinti yapılan brüt tutar 30 bin lirayı aşıyorsa, bu işyeri kira gelirini beyan edecek. Mükellefler beyannamelerini bağlı oldukları vergi dairesine verebilecekleri gibi elektronik beyanname yetkisi almış meslek mensupları aracılığıyla da gönderebilecekler.

KİRA BEYANNAMESİ NASIL VERİLİR?

Ödemeler vergi dairelerine, anlaşmalı bankalara, internet bankacılığı aracılığıyla ya da www.gib.gov.tr adresi adresinden anlaşmalı bankaların kredi kartı veya banka kartları kullanılarak ve havale yöntemi ile yapılabilecek. İlk taksit ödemeleri 2 Nisan tarihine kadar yapılacak. İkinci taksitler ise temmuz ayı içinde ödenecek.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
ev sahipleri
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Diyarlı 1 yıl önce Şikayet Et
  Babanız hayatta ise tamamını kendisi verecek vefat etmiş ise sizlervereceksiniz.
  Cevapla
 • kiracı 1 yıl önce Şikayet Et
  şu sınırı 600 TL yapsanız da vergi dilimine girmemek için kirayı azaltsalar olmaz mı?
  Cevapla
 • şerif celik 1 yıl önce Şikayet Et
  evimizin tapusu babamın adına 8 dairemiz ver bizde 8 kardeşiz herekese bir daire biz dairelerde oturmuyoruz acaba beyan vermemiz gerekir mi verecek okursa her kes ayri ayrimi verecek yoksa babam mi vermesi gerekiyor
  Cevapla
 • Diyarlı 1 yıl önce Şikayet Et
  Hisseye düşen kira toplamı 3.800 tl üstünde ise herniriniz ayrı ayrı beyanname vereceksiniz. kendiniz kirada oturuyorsanız ödediğiniz kirayı beyannamenizde gider olarak düşebilirsiniz
  Cevapla
 • sato 1 yıl önce Şikayet Et
  ne zaman kesilecek
  Cevapla