İŞKUR 10 bin TL kupon yardımını ne zaman yapıyor? Başvuru tarihi açıklandı!

Nitelikli personel ihtiyacını karşılamak için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Türkiye İş Kurumu ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın birlilte geliştirdikleri ortak proje ile gençlere 10 bin TL kupon yardımı yapılıyor. Peki bu yardımı kimler alabilir? Başvuru tarihi ne zaman? İşte detaylar...

İŞKUR 10 bin TL kupon yardımını ne zaman yapıyor? Başvuru tarihi açıklandı!
İŞKUR 10 bin TL kupon yardımını ne zaman yapıyor? Başvuru tarihi açıklandı!
GİRİŞ 21.05.2018 11:22 GÜNCELLEME 21.05.2018 11:22

iŞKUR, gençlerin önünü açmak için yeni bir uygulama başlattı. Yeni uygulamada Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye İş Kurumu ve Milli Eğitim Bakanlığı ile geliştirdikleri ortak proje ile gençlere 10 bin TL kupon yardımı yapılacak. Yapılacak bu yeni yardımının amacı, nitelikli personel ihtiyacını karşılamak ve işsiz vatandaşa nitelikli iş imkanları sunmak. Söz konusu proje ile geleceğin meslekleri olarak görülen bölümlerde çalışmak isteyen gençler artık hayallerini gerçekleştirebilecek. Bu yüzden gerekli eğitimlerin alınabilmesi için devlet gençlere 10 bin TL yardım sağlayacak. Bu sayede gençlerin önü açılarak nitelikli işlerde istihdam edilmeleri sağlanmış olacak. Peki bu kupon yardımı nasıl alınır? Kupon yardımı nerelerde kullanılır? Detaylar haberimizde...

10 BİN LİRA KUPON YARDIMI NEDİR?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye İş Kurumu ve Milli Eğitim Bakanlığı kurumları aracılığı ile ortak yürütülecek olan bu proje sayesinde gençlere 10 bin TL'lik kupon yardımı verilecektir. Kupon yardımı gençler İŞKUR'dan alamadığı kursları farklı kurslarda alabilecekler. Bu sayede gençler alacakları 10 bin TL kupon yardımını eğitim kurslarında kullanabilecektir. 

KUPON SİSTEMİ NASIL OLACAK?

-Bu proje kapsamında mesleki eğitim almamış ve iş bulamayan gençlerin istihdama katılması sağlanacak.

- Uygulama İŞKUR tarafından yürütülecek.

- Gençlere, başta bilişim sektörü olmak üzere geleceğin mesleklerini öğrenmek için eğitim verilecek.

- Eğitimleri özel kurumlar verecek ve eğitimin içeriğini işverenler belirleyecek.

- Yeni modelle işverenlerin talep ettiği nitelikli işgücü yaratılacak.

- Eğitim görecek gençlere devlet 10 bin liralık kupon verecek.

- Gençler bu kuponları eğitim kurumlarında kullanarak, istedikleri yerde ve istedikleri şartlarda eğitim alabilecek.

- Eğitim görenlere cep harçlığı da verilecek.

- Eğitim sonrası gençler işe yerleştirilecek.

- Pilot uygulama başladı.

BAŞVURULAR NE ZAMAN YAPILACAK?

 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, gençlere 10 bin lira kupon ücreti verileceğini belirtti. Söz konusu duyuruya göre gençler aldıkları 10 bin liralık ücreti kendilerini geliştirmek istedikleri alanlardaki kurslara katılıp harcayabilirler. Yani arklı kurslar açılacak ve gençler alacağı bu kupon ücretini istediği kurslara katılım sağlayarak eğitim masrafları için kullanabilecekler. Kursların ortalama 8 ay civarı sürmesi beklenmekte ve kurslara katılım sağlayacak gençler  iş garantili olarak özel sektör firmalarına yerleşebilecektir. Söz konusu ücret için çalışma Temmuz ayı itibari ile başlayacaktır. Bakan'ın konu ile ilgili konuşması şu şekildedir:

"Gençlerin kendi zamanlarına uygun, kendi arzu ettikleri meslek kurslarından faydalanabilmeleriyle ilgili, 10 bin liraya kadar vereceğimiz bir kupon sistemiyle, gençlerimizin özgür, kendi istedikleri şekilde, kendi ihtiyaçları doğrultusunda mesleki eğitim faaliyetlerinden faydalanmalarının yolunu açacağız inşallah Temmuz ayından itibaren.’’

YORUMLAR 69
 • Banu 2 hafta önce Şikayet Et
  Ben okulda işkurdan çalışıyorum kadro bizimde hakkımız hizmet alımından olanlar kadro aldı yetkili birilerine duyurmak istiyorum kadro almadığımız için çok üzüldüm.
  Cevapla
 • Erhan 2 hafta önce Şikayet Et
  Ben erkek kuaförü acıcam 10 bin beni teselli eder
  Cevapla
 • Magdur 2 hafta önce Şikayet Et
  Engelli ayligim kesildi nasil geri albilirim adres degisikligiyle
  Cevapla
 • Gemici 2 hafta önce Şikayet Et
  Yav 10 bin tl ile iş kurulmaz diyorsunuz da beş kuruşu olmayıp ABD de burslu okuyan öğrenci çocuklar Türkiyeye gelip 20 gemi sahibi oluyor.Bu kadar kolay pes etmeyin.Çok başarılı örnekler var.Hatta öğrencilikten gelip milyarlık pırlanta işine giren hanımlar var..
  Cevapla
 • Ali Ali 3 hafta önce Şikayet Et
  Ben sana 10 bin veriyim de kur bakalım ne kuracaksın. Bide bililim başta olmak üzereymiş bir server pc en az 15.000 tutar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle