Dikkat! Emekliliğiniz iptal olabilir

SGK şüpheli işlemleri ya da şirketleri ‘Sahte İşteri’, ‘Kontrollü İşyeri’, ‘Şüpheli İşyeri’ olarak kategorilere ayırdı. Herkesin emekliliğini kontrol etmesi gerekiyor!

Dikkat! Emekliliğiniz iptal olabilir
Dikkat! Emekliliğiniz iptal olabilir
GİRİŞ 26.02.2018 17:00 GÜNCELLEME 26.02.2018 17:44

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) emeklilikte sahtecilik yapanları engellemek için Tescil ve Hizmet Dökümü Programına ‘Ş’ harfi kodlaması ekledi. Bu ‘şüpheli’ anlamına geliyor ve ayların olduğu kısımda ‘turuncu’ renk ile gösteriliyor. Bu uygulama, 15 Temmuz sonrası incelemeye alınan şirketlerde çalışmış olanları da kapsayacak şekilde genişletilmiş durumda.

İNCELEME SÜRE YOK

 

 

SGK müfettişleri, denetimde sahtecilik tespit ettiğinde ilgili kişinin hizmet süreleri, gerekirse emekliği bile iptal edilebilecek. İncelemenin ne kadar süreceğine ilişkin bir sınır yok. Böyle bir şirkette çalışan sigortalı emeklilik başvurusunda bulunabilir. Emekli aylığı da bağlanabilir. Ancak, o şirketteki hizmetlerinin veya şirketin sahte olduğu anlaşılırsa hizmetler iptal edilir.

PRİMLER ANINDA DÜŞER


Örneğin bir kişi 6 bin gün primle emekli oldu. Emekli olmak için 5750 prim günü koşulu aranıyor. O işyerindeki 360 günlük primi iptal edilirse prim günü 5750’nin altına düşeceği için emekli aylığı kesilecek. Yeniden aylık bağlanabilmesi için eksik prim gününü tamamlaması istenecek. SGK, şüpheli İşyeri kodu konulan işyerleri hakkında, 10 gün içerisinde denetim başlatılıyor.

YAZDIR
YORUMLAR 2
  • makko 1 ay önce Şikayet Et
    görev ihmalinin sonuçlarını çalışanlardan alamazsınız, o zaman bırakın işçi kendi primini, g.vergisini yatırsın... böyle şey olmaz, ne yani işçi, işverenden banka dekontunu mu isteyecek... Madem Banka yatırıyor bu paraları mesaj göndersin primin yatmadı diye o da işv.ne hesap sorsun...
    Cevapla
  • zafer gülten 3 ay önce Şikayet Et
    iyide,çalışanın ne kabahati var,bir kurum kaçak çalışıyor,sigorta primlerini ödemiyorsa bunu devlet bilmedikten sonra ,o kurumda çalışan ne bilsin,devletin sigorta müfettişi,zabıtası yokmu,bu onların görevi,tabbi bu kişiler işyerlerini denetlemeye giderken işyerine önceden haber verilir,müfettiş geldiği zaman işyerini dolaşmak yerine patron odasına sokulur,karnı bir güzel doyurulur,cebinede harçlık konup,idere ediver bizi denilirse olacağı bu.
    Cevapla