S&P Türkiye'nin kredi notunu açıkladı!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P), Türkiye'nin kredi notunu teyit ettiğini duyurdu.

 • GİRİŞ24.02.2018 00:53
 • GÜNCELLEME24.02.2018 01:54
S&P Türkiye'nin kredi notunu açıkladı!

S&P'den yapılan açıklamada, Türkiye'nin yabancı para cinsinden kredi notunun "BB" seviyesinde, yerli para cinsinden kredi notunun da "BB+" seviyesinde teyit edildiği, görünümünün de "negatif" olarak korunduğu bildirildi.

Açıklamada, negatif görünümle ilgili olarak, dış finansal koşullardaki değişimin Türkiye'nin finansal ve kurumsal sektörünü kısıtlayabileceği belirtildi.

 

 

Para politikasının enflasyon ve döviz baskılarını engelleyememesi durumunda ülkenin kredi notunun düşürüleceği uyarısında bulunulan açıklamada, Türkiye'nin dış finansmanının ve genelde inşaat ile kamu tüketimine yapılan yatırımların ülkenin gelecekteki ekonomik ve finansal istikrarı için risk oluşturduğu ifade edildi.

Öte yandan açıklamada, kamu borcunun gayrisafi yurt içi hasılaya oranının azalması, enflasyon baskılarının yatışması, Türk lirasının değerinin dengeye kavuşması, büyüme beklentilerinin artması ve dış finansmanın dengelenmesi durumlarında Türkiye'nin görünümünün "durağana" yükseltileceği bilgisine yer verildi.

S&P, geçen yıl yüzde 7 büyüme yakalayan Türkiye ekonomisinin bu sene yüzde 4, gelecek sene de yüzde 3,2 büyüme göstermesinin tahmin edildiğini aktardı.

KAYNAKAA

Yorumlar4

 • TALHA 3 hafta önce Şikayet Et
  eşşek anırıyo ama takan yok,Türkiye yi engelleyemeyeceksiniz
  Cevapla
 • Obilenayenisey 3 hafta önce Şikayet Et
  Sen kimsin bize not veriyorsun. Bizim notumuz her zaman AA.
  Cevapla Toplam 2 beğeni
 • Deniz 3 hafta önce Şikayet Et
  Sizin gücünüz bize not vermeye yetmez...
  Cevapla
 • ottoman57 3 hafta önce Şikayet Et
  onlari yakalayip ve hapse atmak lazim
  Cevapla Toplam 1 beğeni
Sonraki Haber