İşsizlik maaşı kaç TL? 2018 işsizlik sigortası başvuru şartları neler?

İşsiz kalan vatandaşlara müjde İŞKUR’dan geldi. Sosyal Güvelik Kanunu’na göre sigortalı çalışan herkes işsizlik maaşından faydalanabilecek. Peki 2018 işsizlik maaşı kaç TL? İşsizlik maaşına nasıl başvuru yapılır? İşsizlik maaşı başvuru şartları neler? İşsizlik maaşı ne zaman yatar?

İşsizlik maaşı kaç TL? 2018 işsizlik sigortası başvuru şartları neler?
İşsizlik maaşı kaç TL? 2018 işsizlik sigortası başvuru şartları neler?
GİRİŞ 15.10.2018 16:29 GÜNCELLEME 15.10.2018 16:29
Bu Habere 40 Yorum Yapılmış

Ülkemizde asgari ücretli çalışan yaklaşık 6 milyon vatandaşın maaşı %14.2 artışla bin 603 liraya yükseldi. 2018 yılında asgari ücretin artmasıyla birlikte işsizlik maaşları da arttı. 2018 yılıyla beraber en düşük işsizlik maaşı 805 lira iken, en yüksek miktar ise 1623 lira olarak belirlendi. İşsizlik maaşı,  işsiz kalan kişinin son dört aydaki ortalama brüt kazancının % 40'ı olarak hesaplanıyor. Bu kişinin maaşı ne kadar yüksek olursa olsun alacağı işsizlik maaşı asgari ücretin brüt tutarının yüzde 80'ini geçemiyor. Buna göre işsizlik maaşı en fazla 16 bin 232 lira olacak. Peki işsizlik maaşı ne kadar süre alınır? İşsizlik maaşı başvurusu nasıl yapılır? İşsizlik maaşı ne zaman yatar? Detaylar haberimizde…

2018 İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR?

Günlük işsizlik ödeneği, sigortalının son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının %40’ı olarak hesaplanmaktadır. Bu şekilde hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının %80’ini geçememektedir. İşsizlik ödeneği damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaz.

2018 İşsizlik Maaşı

İŞSİZLİK MAAŞINA HAK KAZANANLARA NELER SUNULUR?

- İşsizlik Ödeneği
- Genel Sağlık Sigortası Primleri
- Yeni bir iş bulma
- Meslek geliştirme, edindirme ve yetiştirme eğitimi

İŞSİZLİK MAAŞI SÜRESİ NE KADAR?
Kanunda yer alan diğer şartları taşınması kaydıyla hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde;

- 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,
- 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,
- 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün,

2018 İŞSİZLİK MAAŞI BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

İşsizlik maaşını almak isteyen kişilerin en son çalıştığı işinde 120 gün aralıksız çalışmış  ve sigorta priminin de ödenmiş olması gerekiyor. Bunun yanında işten atılan ve önceki 120 gün aralıksız olarak sigorta primi yatmış olan bir kişinin, işsiz kalmadan önceki çalışma süresi hesaba katıldığında, 3 yıl içinde en az 600 gün sigorta primi ödenmiş olması gerekmektedir. Sigorta primi en az 600 gün ödenen kişiye 6 ay, 900 gün prim ödemesi olan kişiye 8 ay, 1080 gün prim ödemesi yapılmış kişiye de 10 ay işsizlik maaşı bağlanır ve bu süre boyunca bu personel işsizlik maaşından faydalanır.

İşsizlik sigortasından yararlanma koşulları İşsizlik sigortasından yararlanabilmek için;

- Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak,

- Hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak,

- Son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,

- Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak, gerekmektedir. İşsizlik sigortasına başvuru Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine başvurmak gerekmektedir.

İŞSİZLİK MAAŞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

İşsizlik maaşından faydalanmak isteyen kişinin  işten çıkış belgesi verildikten sonra ‘30 gün içinde’ 81 İlde bulunan Çalışma ve İş Kurumuna (İŞKUR) müracaat etmesi gerekmektedir. Burada önemli olan husus, işten çıkış tarihinden sonra 30 günü geçmemesi gerekmektedir. Bu sayede  hak ettiğiniz parayı tam olarak alabilirsiniz.  Bu 1 aylık sürenin geçirilmesi durumunda alacağınız para da düşecektir. İşsizlik maaşı alan bir vatandaş, devlet destekli sağlık hizmetlerinden de ücretsiz olarak faydalanabiliyor. Bunun içinde vatandaşın İŞKUR resmi sayfasından başvuru yapması gerekmektedir. Öte yandan İŞKUR'un yanı sıra e- Devlet üzerinden de başvurular kabul ediliyor.

İŞSİZLİK MAAŞI HANGİ DURUMLARDA KESİLİR?

Çalışma ve İş Kurumu tarafından teklif edilen bir işi, haklı bir nedene dayanmaksızın reddeden vatandaşkarın, işsizlik maaşı kesilir. İşsizlik ödeneği aldığı dönemde kayıt dışı olarak çalıştığı tespit edilenlerin maaşı kesilir. İşsizlik maaşı alırken emekli maaşı almaya başlayanların maaşı kesilir.

İŞSİZLİK MAAŞI NE ZAMAN YATAR?

Devlet tarafından verilen işsizlik maaşı 2017 yılında her ayın sonunda yatırılmaktaydı. Ancak 2018 yılında bu tarihler değiştirildi. 2018 yılında işsizlik maaşları her ayın 5’inde verilmeye başlandı. İşsizlik maaşları PTT şubelerinden alınabilmektedir.

İŞKUR İşsizlik Maaşı

İŞSİZLİK MAAŞI HESAPLAMA NASIL YAPILIYOR?

İşsizlik maaşı süresi gibi alınacak maaşın belirlenmesinde de sigorta primleri belirleyici oluyor. İşsizlik maaşı hesaplaması, sigortalının son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde kırkı olarak yapılıyor. Hesaplanan ödenek miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde seksenini geçmiyor.

YAZDIR
YORUMLAR 40
 • İsa 2 hafta önce Şikayet Et
  İşsizlik maaşı 3 yada 4 aya düşürülmeli. Zaten işçilerin kovulması çok basit birde üzerine havadan 12 ay maaş yatınca ve asgari ücrete çok yakın olunca ahlaksızlar kovulmak için tüm çirkeflikleri yapıp işten atılıyorlar ve 12 ay boyunca işe girmiyorlar paşa paşa maaşı alıyorlar. Gel bizde iş başı yaptı diyorum, şuan düşünmüyorum diyor adam. Bu adam da 5 aydır işsizlik maaşı alıyor. Memleket memleket geziyor. İşsizlik yok çalışmak istemeyen işçi var. İnanın devlet parası insanın kursağına tatlı gelir, gevşetir. Aynı evde oturup hanım parası yemek gibi arsızlık bulaştırır. Gelecek nesillerimiz için çok tehlikeli.
  Cevapla
 • cüneyt 1 gün önce Şikayet Et
  çok doğru.
  Cevapla
 • Onur 4 gün önce Şikayet Et
  Senin dediğin yapılması için işsiz maaşı adı altında devletin kestiği primleride düşürsünler o zaman askeri ücreti yükseltsinler !!!! boş beleş konuşmak kolay....
  Cevapla
 • fatmanur 6 gün önce Şikayet Et
  İsa bey evet böyle durumlar var ama kötü durumlarda var şirket kapanması sebebiyle babam işsiz kalabilir ve çalıştığı kurumda iş kazası geçirdiği için başka yerde işe girmesi imkansız kimse yaşlı ve ağır kaldıramayan zor yürüyen birini işe almaz. bu şirket kendi suçu olduğu için idare ediyordu. ama kapanınca ne yapacağız hiçbir fikrimiz yok. önyargılarınızı savurmadan önce biraz düşünün. ailesine bakıp zorunlu işinden ayrılmış biri için çok önemli bi yardım bu. kaldı ki zaten çalışanlar bu durum için maaşından kesintiye uğruyor.
  Cevapla
 • Hakkı orhan 1 ay önce Şikayet Et
  Yetkililerden ricamm şu işsiz kardeşlerimizin seslerini duysunlarda günü gelmiş hatta bikaç yılda geçmiş milyonlarca kişi var bunların hepsini emekli etsinler bunları emekli etmedikçe olmazlar bi çare bulsunlarda bu kardeşlerimiz işsizlik maaşı değilde normal maaş alsınlar herkesin güzel yaşam hakkı var saygılar
  Cevapla
 • Tolga 2 ay önce Şikayet Et
  Kurban bayramı öncesi bütün kamu çalışanların maaşları yatıyor emeklililere ikramiye veriliyor işsizlik maaşları neden yatırılmıyor kurban bayramı öncesi . ??
  Cevapla
 • faruk 1 ay önce Şikayet Et
  işssizlik maaşına göz dikip evde avare gibi yatacağına git gir işe.diyeceksinki işmi var aramayana iş yok birde nankörlük edip iş beğenmeyene iş yok
  Cevapla
 • tolga 2 ay önce Şikayet Et
  yazımı iyi okudunmu kardesim kurban bayramı diye bir ibare kullanıyorum
  Cevapla
 • gürkan 2 ay önce Şikayet Et
  ramazan bayramında yatırıldıya kardesim nerde yasıosun
  Cevapla
 • halil 2 ay önce Şikayet Et
  Ben işsizlik maaşı almak istiyorum
  Cevapla
 • 120 gün 3 ay önce Şikayet Et
  Nedir bu 120 gün kardeşim zaten peşin kesiyorsunuz işsiz kalana kestiğiniz parasını verin ,işsiz kalmayıp her ay maaşdan kesilenler n'olacak???
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle