2018 işsizlik maaşı kaç TL? İşsizlik maaşını kimler alabilir?

İşsiz kalan vatandaşlara müjde İŞKUR’dan geldi. Sosyal Güvelik Kanunu’na göre sigortalı çalışan herkes işsizlik maaşından faydalanabilecek. Peki işsizlik maaşı ne kadar? İşsizlik maaşı için başvuru nasıl yapılır?

 • GİRİŞ23.03.2018 09:05
 • GÜNCELLEME23.03.2018 09:06
2018 işsizlik maaşı kaç TL? İşsizlik maaşını kimler alabilir?

Ülkemizde asgari ücretli çalışan yaklaşık 6 milyon vatandaşın maaşı %14.2 artışla bin 603 liraya yükseldi. 2018 yılında asgari ücretin artmasıyla birlikte işsizlik maaşları da arttı. 2018 yılıyla beraber en düşük işsizlik maaşı 805 lira iken, en yüksek miktar ise 1623 lira olarak belirlendi. İşsizlik maaşı,  işsiz kalan kişinin son dört aydaki ortalama brüt kazancının % 40'ı olarak hesaplanıyor. Bu kişinin maaşı ne kadar yüksek olursa olsun alacağı işsizlik maaşı asgari ücretin brüt tutarının yüzde 80'ini geçemiyor. Buna göre işsizlik maaşı en fazla 16 bin 232 TL olacak. Peki işsizlik maaşı ne kadar süre alınır? İşsizlik maaşı başvurusu nasıl yapılır? İşsizlik maaşı kaç ay alınıyor? Detaylar haberimizde…

İŞSİZLİK MAAŞI ALMAK İÇİN ARANAN ŞARTLAR NELERDİR?

İşsizlik maaşından faydalanabilmek isteyen kişilerin en son çalıştığı işinde 120 gün aralıksız çalışmış  ve sigorta priminin de ödenmiş olması gerekiyor. Bunun yanında işten atılan ve önceki 120 gün aralıksız olarak sigorta primi yatmış olan bir kişinin, işsiz kalmadan önceki çalışma süresi hesaba katıldığında, 3 yıl içinde en az 600 gün sigorta primi ödenmiş olması gerekmektedir. Sigorta primi en az 600 gün ödenen kişiye 6 ay, 900 gün prim ödemesi olan kişiye 8 ay, 1080 gün prim ödemesi yapılmış kişiye de 10 ay işsizlik maaşı bağlanır ve bu süre boyunca bu personel işsizlik maaşından faydalanır.

İşsizlik sigortasından yararlanma koşulları İşsizlik sigortasından yararlanabilmek için;

- Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak,

- Hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak,

- Son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,

- Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak, gerekmektedir. İşsizlik sigortasına başvuru Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine başvurmak gerekmektedir.

İŞSİZLİK MAAŞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

İşsizlik maaşından faydalanmak isteyen kişinin  işten çıkış belgesi verildikten sonra ‘30 gün içinde’ 81 İlde bulunan Çalışma ve İş Kurumuna (İŞKUR) müracaat etmesi gerekmektedir. Burada önemli olan husus, işten çıkış tarihinden sonra 30 günü geçmemesi gerekmektedir. Bu sayede  hak ettiğiniz parayı tam olarak alabilirsiniz.  Bu 1 aylık sürenin geçirilmesi durumunda alacağınız para da düşecektir. İşsizlik maaşı alan bir vatandaş, devlet destekli sağlık hizmetlerinden de ücretsiz olarak faydalanabiliyor. Bunun içinde vatandaşın İŞKUR resmi sayfasından başvuru yapması gerekmektedir. Öte yandan İŞKUR'un yanı sıra e- Devlet üzerinden de başvurular kabul ediliyor.

İŞSİZLİK MAAŞI HANGİ DURUMLARDA KESİLİR?

Çalışma ve İş Kurumu tarafından teklif edilen bir işi, haklı bir nedene dayanmaksızın reddeden vatandaşkarın, işsizlik maaşı kesilir. İşsizlik ödeneği aldığı dönemde kayıt dışı olarak çalıştığı tespit edilenlerin maaşı kesilir. İşsizlik maaşı alırken emekli maaşı almaya başlayanların maaşı kesilir.

İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR SÜRE ALINIR?

İşsizlik maaşı alma sürenizi son 3 yıldaki çalışmalarınız belirliyor. Son 3 yılda 600 gün sigortalı çalışanlar 6 ay, 900 gün çalışanlar 8 ay ve bin 80 gün sigortalı çalışanlar 10 ay boyunca işsizlik maaşı alabiliyor.

İŞSİZLİK MAAŞI HESAPLAMA NASIL YAPILIYOR?

İşsizlik maaşı süresi gibi alınacak maaşın belirlenmesinde de sigorta primleri belirleyici oluyor. İşsizlik maaşı hesaplaması, sigortalının son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde kırkı olarak yapılıyor. Hesaplanan ödenek miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde seksenini geçmiyor.

Yorumlar21

 • Realist 1 hafta önce Şikayet Et
  Bu ulkede ya deli olcaksin yada sirili
  Cevapla Toplam 2 beğeni
 • Realist 1 hafta önce Şikayet Et
  2 cocugum var issizim param yok adamin siriyeli olasi geliyo
  Cevapla Toplam 6 beğeni
 • Insafsiz 1 hafta önce Şikayet Et
  Madem bu yazdiklarini istiyorsun Allah insallah basina verir... Seni Allaha havele ediyorum
  Toplam 5 beğeni
 • Realist 1 hafta önce Şikayet Et
  600 gun var 120 gunden 30 gun eksik bana vermediler 3 aydir bosum is yok parada yok cicuklar yorgan yiyor hakk yiyenin allah cehennemine alsin cocuklarimin rizkiyla oynayan tas olsun
  Cevapla Toplam 4 beğeni
 • canıcu 1 hafta önce Şikayet Et
  sürekli bu haberi neden gündemde tutuyorsunuz işsizlik güzelmiş havası yaratmıyın
  Cevapla Toplam 3 beğeni
 • memo 2 hafta önce Şikayet Et
  kişi babasına ait iş yerinde çalişıyo sonra babası oglunu işten çıkarıyomuş gibi gözüküyo niçin sırf işssizlik maaşı alabilmek için adalete baakk
  Cevapla Toplam 5 beğeni
 • Ali 1 gün önce Şikayet Et
  Bu sorunu buraya yazmak yerine yetkililere ulaştırsan daha doğru olurdu. Bu ahlaksızlık devletin değil o haramı yiyenin kusurudur.
Daha fazla yorum görüntüle
Sonraki Haber