Dikkat! Emekliliğiniz iptal olabilir

Sosyal Güvenlik Kurumu, kodlama uygulamasının kapsamını genişletip, hizmet süreleriyle ilgili sıkı takip başlatmış durumda. Hizmet dökümüne bakanlar bazı ayların yanında ‘şüpheli’ anlamına gelen ‘Ş’ harfiyle karşılaşıyor.

Dikkat! Emekliliğiniz iptal olabilir
Dikkat! Emekliliğiniz iptal olabilir
GİRİŞ 22.02.2018 08:58 GÜNCELLEME 22.02.2018 08:59
Bu Habere 25 Yorum Yapılmış

 Müfettiş raporuna göre sahte olduğu anlaşılırsa hizmet süreleri ve gerekirse emeklilik iptal edilebilir.

Son zamanlarda özellikle emekliliği yaklaşanların bir kısmı, e-devlet’i açıp sigortalı hizmet dökümüne baktıklarında, bazı günler ve ayların yanına “Ş” kodu konulduğunu görerek şaşkınlık yaşıyorlar. Bu ifade emekli olduktan bir süre sonra karşınıza, işlemin iptal edilerek yeniden hizmet süresi talebi olarak çıkabilir.

 

 

‘Şüpheli’ anlamına gelen bu kod, aslında Sosyal Güvenlik Kurumu’nun genelgeyle çalışanlarına daha önce duyurduğu yeni denetim uygulamasının sonucu. Sigortalılar hakkında gerçek dışı olarak hizmet süresi bildirme ve birleştirme yapılmaması için SGK Tescil ve Hizmet Dökümü Programında, “sahte işyeri”, “kontrollü işyeri” ve “şüpheli işyeri”nden bildirilen hizmetlerin turuncu renk ile gösterimi sağlanmaya başlanmıştı.

Özelikle hizmet süresi eksik olanları hedefleyen sahte işyerlerini ortaya çıkarmak ve ayıklamak için başlayan bu uygulama, 15 Temmuz sonrası incelemeye alınan şirketlerde çalışmış olanları da kapsayacak şekilde genişletilmiş durumda. Hizmet süreleriyle ilgili bu ifadeler yer aldığında müfettiş denetimlerinin sonucu bekleniyor. Habertürk'ün haberine göre şirketin sahte olmadığı, hizmetin gerçek olduğu ortaya çıkarsa geçerli kabul ediliyor.

GÜNDE SINIRDAYSANIZ AYLIK KESİLEBİLİR

Şirket hakkında inceleme sonuçlanıncaya kadar ‘Ş’ koduyla ilgili çalışma süreleri cetvelde görünmeye devam ediyor. İncelemenin ne kadar süreceğine ilişkin bir sınır yok. Böyle bir şirkette çalışan sigortalı emeklilik başvurusunda bulunabilir. Emekli aylığı da bağlanabilir. Ancak, o şirketteki hizmetleri sahte olursa veya şirketin kendisi sahte çıkarsa oradaki hizmeti iptal olur. Bu durumda prim süresi, emeklilik için gerekli asgari sürenin altına düşerse emekli aylığı kesiliyor. Örneğin böyle bir kişi 6 bin gün primle emekli oldu. Emekli olmak için 5750 prim günü koşulu aranıyor. O işyerindeki 360 günlük primi iptal edilirse prim günü 5750’nin altına düşeceği için emekli aylığı kesilecek. Yeniden aylık bağlanabilmesi için eksik prim gününü tamamlaması istenecek.

FİİLEN ÇALIŞMAYAN İŞÇİYİ BİLDİRMEYİN

Şüpheli İşyeri kodu konulan işyerleri hakkında Sosyal Güvenlik Kurumu, kodun konulmasından sonra 10 gün içerisinde denetim başlatılıyor. Şüpheli işyeri veya kontrollü işyeri kodları, 1 ay içerisinde dikkat çekecek şekilde sürekli ek ve iptal bildirge veren, borcunu ödemeyen ya da daha önce sahte işyerlerinden bildirilmiş sigortalıları yeniden bildiren işyerine konuluyor. Bu nedenle işyerlerinin sahte sigortalı bildirmemesi ya da işyerinde gerçekten çalışmayanları bildirmemesi önem taşıyor.

EMEKLİ SAYISI 2017’DE 12 MİLYONA YAKLAŞTI

Son açıklanan veri olan 2017 yılının ilk altı ayında 232 bin 100’ü yaşlılık, 6 bin 424’ü malullük/vazife malullüğü olmak üzere toplam 238 bin 524 kişiye emekli aylığı bağlandı. Yaşlılık aylığı bağlananlardan 165 bin 689’u SSK, 21 bin 6’sı Bağ-Kur, 45 bin 405’i ise Emekli Sandığı (devlet memurları) statüsü ile emekli oldu. Böylece Haziran 2017 itibarıyla SGK’dan gelir ve aylık bağlananların sayısı 11 milyon 971 bine ulaştı.

YAZDIR
YORUMLAR 25
 • Adsız 9 ay önce Şikayet Et
  Çok saçma
  Cevapla
 • Hakan 9 ay önce Şikayet Et
  Zaten bu ülkede yasamak bir izdirap zengin cebini doldursun fakir acliktan olsun kimin umrunda sen oldunmu acmisın evin varmi isin varmi bu bizim memlekette mesurdur düsene bir tekmede etraftan gelir
  Cevapla
 • Mystery99 9 ay önce Şikayet Et
  zaten ne doğru işliyor ki .. Çalışanlarımız da suçlu. Bir yere yerleşiyo herkes ondan sonra yan gel yat. Ortalık vasıfsız memurlarla doldu, işini yapan işi takip eden kalmadı.
  Cevapla
 • Murat efe 9 ay önce Şikayet Et
  Emekli olmak bakkaldan ekmek almak gibi oldu yakinda herkes emekli emekli li olur bòyle konrolsùz eemeklilik devam ederse
  Cevapla
 • İsimsiz 9 ay önce Şikayet Et
  Lafmi bu koy tabağa ye sabaha
  Cevapla
 • uzman 9 ay önce Şikayet Et
  yorumlara bakılırsa herkesin kafası daha da karışmış. sıkıntı yaşamamanız için şunu söyleyim. Kişinin çalışmadığı bir işyerinden sigortalı bildirilmesi sahte sigortalılık olarak değerlendiriliyor. Bunun için; 1- kimseye para vererek kendinizi sigortalı yaptırmayın. 2- sigortanızın çalıştığınız işyerinden yapılıp yapılmadığını kontrol edin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle