2018 çeyiz parası ne kadar? Evlenme yardımı kimlere verilir, nasıl alınır?

Çeyiz yardımı olarak bilinen evlenme yardımı ödeneği devlet tarafından SGK aylığı evlilik nedeniyle kesilecek olan yetim-ölüm aylığı alan kız çocuklarına verilir. Peki, çeyiz parasına nasıl başvurulur, nasıl alınır? Evlenme yardımı kimlere verilir? 2018 sgk çeyiz parası ne kadar? İşte, devlet tarafından verilen evlilik yardımı detayları...

2018 çeyiz parası ne kadar? Evlenme yardımı kimlere verilir, nasıl alınır?
2018 çeyiz parası ne kadar? Evlenme yardımı kimlere verilir, nasıl alınır?
GİRİŞ 06.08.2018 15:12 GÜNCELLEME 06.08.2018 15:12
Bu Habere 25 Yorum Yapılmış

Devlet tarafından ödenen çeyiz ödeneği, SGK'dan yetim aylığı (ölüm aylığı-gelir) alan kız çocuklarının evlenmeli sonucu kesilmesi sonucu alınır. Sosyal güvenlik mevzuatında ölüm sigortası kolundan sağlanan yardım olan evlenme yardımı yalnızca kız çocuklarına verilen bir ödenektir. Erkek çocuklarının evlenme yardımı almak gibi bir hakları yoktur. Çeyiz parası olarak da adlandırılan evlenme yardımı bir defaya mahsus olmak üzere tahsil edilir. Peki, 2018 yılı evlenme aylığı ne kadar oldu? Çeyiz parası kimlere verilir? Çeyiz parası almak isteyen vatandaşlar nereye başvuracaklar? Evlenme yardımına başvuruda bulunmak isteyenler bu yardımın nasıl alınacağını merak ediyorlar. Peki, çeyiz parası nasıl alınır? İşte, evlenme yardımı (çeyiz parası) hakkında merak edilen tüm detaylar haberimizde...

EVLENME YARDIMI (ÇEYİZ PARASI) NEDİR?

 

 

Halk arasında çeyiz parası olarak adlandırılan evlenme yardımı kısaca, SGK'dan aldığı aylık evlilik nedeniyle kesilen yetim kız çocuklarına bir defaya mahsus olmak üzere devlet tarafından aldıkları aylığın iki yıllık tutarı şeklinde tahsis edilen ödenektir. Peşin olarak ödenen evlenme yardımı almak isteyenlerin öncelikle beyanda bulunmaları gerekmektedir. Yetim aylığı alan kız çocuklarının evlenmeleri durumunda bu aylıkları kesilir. 

EVLENME YARDIMI KİMLERE VERİLİR?

-Anne veya babasının vefatı sonucunda onlardan ölüm- yetim aylığı alan kız çocukları evlenme yardımından yararlanabilir. Aynı durumda olan erkek çocuklarının böyle bir hakkı yoktur. 

-Evlenme ödeneğine başvuruda bulunmak isteyen kız çocukları için yetim aylığı alma koşulu vardır. Yalnızca kızlara verilen evlenme yardımı, işten ayrılan ve yetim aylığı alanlara da verilebilir. 

-Çeyiz parası almak isteyenlerin eğer  4/a (SSK) ve 4/b (Bağ-Kur) kapsamında hak sahibi olma durumları varsa başvurularını SGK Merkez Müdürlükleri ve Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri'ne yapmaları gerekir. 

-Kısaca ödeneği almanın iki koşulu vardır; birincisi anne veya babadan ölüm-yetim aylığı almak ve ikincisi ise bu aylığı alırken evlenmiş olmaktır. 

-Bu konuda sıkça sorulan sorulardan biri de dul kimselerin evlenme yardımından yararlanma durumudur. İkinci evliliğini yapacak olan kişilerin bu yardımı alması söz konusu değildir. 

-Evlenme yardımı almak için belirtilen herhangi bir yaş sınırı yoktur. Bazı yayın organlarında yer alan 25 yaş sınırı uygulaması gerçeği yansıtmamaktadır. Evlenme aylığı alabilmekteki temel esas ilk defa evlenmiş olmaktır. 

ÇEYİZ PARASI NASIL ALINIR? BAŞVURU İÇİN...

Evlenme yardımı almak isteyen kişilerin mutlak surette başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Evlendiği tarihten itibaren 5 yıl içerisinde bu ödeneğe başvurmayanlar, haklarını kesin olarak kaybederler.

Çeyiz parası için başvuruda bulunacakların, SGK İl Müdürlüğü veya Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerine müracaat etmeleri gerekmektedir. 

Başvuruda hak sahiplerinden çeyiz parası başvuru dilekçesi (Evlenme Ödeneği Talep Dilekçesi) istenir. şayet yapılan evlilik henüz nüfus kütüğüne işlenmediyse, başvuruda evlilik cüzdanı da istenir. Evlilik nüfus kütüğüne işlendiyse evlilik cüzdanına gerek yoktur, başvuruda talep dilekçesi yeterli olur.

2018 ÇEYİZ PARASI NE KADAR OLDU?

Evlenme yardımı tutarı, başvuruda bulunan kişinin aldığı yetim aylığına göre hesaplanır. Hesaplama şu şekildedir; en son alınan yetim aylığının iki yıllık tutarı yani bir aylığın 24 katı hesaplanır. Yapılan hesaplama sonucunda ortaya çıkan tutar bir defalığına ve peşin olarak ödenir. Bu durumda örnek vermek gerekirse; 500 lira ölüm aylığı alan kıza 12 bin lira tutarında çeyiz parası verilir. 

Çeyiz parasının nereye yatırılacağı ve hangi bankadan alınacağı sıkça sorulan sorulardan biri. Evlenme aylığı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından Ziraat Bankası'na yatırılır. Şahsi hesabı olanlar kendi hesaplarından tahsil ederken; olmayanlar vezneden TC. kimlik numarası aracılığı ile alabilmektedir.

YORUMLAR 25
 • Husne 3 hafta önce Şikayet Et
  Ben 3 ay once evlendim 2001 dogumluyum babam 8 yil once oldu ben ben bu yardim dan yarrarlanmak icin nereye gitmem lazim acil yazarmisiniz
  Cevapla
 • imran 1 ay önce Şikayet Et
  Ben 2 yıl önce eşimden ayrıldım yetim tekrar evlenecez acaba çeyiz parası alabilirmiyim.
  Cevapla
 • Merve 2 ay önce Şikayet Et
  Ben 2002 doğumluyum baba mi beş yıl ün e kaybettik üç yetim kaldık iki kız bir erkek ama yetim aylığı maaşı vermediler ve ben evlendim bu yıl gitik sosyal e bizi sgk günderdiler yetim aylığı almadım için veremeyiz dediler nasıl ala bilirim ve kız kardeşim 13 yaşında onun yetim aylığını nasıl yapa biliriz
  Cevapla
 • Sibel 2 ay önce Şikayet Et
  Bende 1999 da evlendim 4 yıl önce ayirildim evlendigim de böyle birsey varmiy di haberim yoktu şimdi alabir miyim acil yazar misiniz
  Cevapla
 • NURHAN 2 ay önce Şikayet Et
  tekrar maaş bağlandıysa evlenirken alabilirsin
  Cevapla
 • Sibel 2 ay önce Şikayet Et
  Bende 1999 da evlendim 4 yıl önce ayrildim haberim yoktu geçmişe dönük alabilir miyim acaba bizimde hakkikim haberimiz yoktu alsam ıyi olur lütfen acil yazar misiniz
  Cevapla
 • Masum 1 hafta önce Şikayet Et
  Önerim kendine temiz bir eş bul evlen gerisi hikaye
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle