Türkiye'den 'Yapay Zeka' hamlesi!

Türkiye, imalat sanayiinde yapay zeka dönemi için kolları sıvadı. Dijital dönüşüm için bir platform kurulduğunu açıklayan Bakan Özlü 4. sanayi devrimi sürecinin planlandığını söyledi.

Türkiye'den 'Yapay Zeka' hamlesi!
Türkiye'den 'Yapay Zeka' hamlesi!
GİRİŞ 14.02.2018 06:06 GÜNCELLEME 14.02.2018 06:11
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, TÜSİAD, MÜSİAD, TİM, TOBB, TTGV ve YASED’in de içinde bulunduğu, “Dijital Dönüşüm Platformu” kurduklarını belirtirken, imalat sanayinde yapay zekayı devreye sokacak yeni bir yol haritası çalışması yürütüldüğünü açıkladı.

Endüstride 4.0 dönemi için geri sayım başladı. Türkiye, imalat sanayiinde yapay zekayı devreye sokacak yeni dönem için çalışmalarına hız verdi. Yeni sanayi devrimine hazırlık düzeyini artırmak, işletmelerin dijital dönüşümünü hızlandırmak ve ihtiyaç duyulan dijital teknolojilerin geliştirilmesinde etkin rol almak amacıyla Dijital Dönüşüm Platformu kuran Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Türkiye’nin dijital dönüşüm gündeminin belirlenmesinde de öncü bir rol üstelenecek. Özlü, şunları söyledi:

 

 

“Endüstride dijital dönüşüme ilişkin çalışmalar Bakanlığımız koordinasyonunda yürütülüyor. Endüstride 4.0 ile ülkemizde imalat sanayinde yapısal bir değişiklik olacak. Bu amaçla öncelikle ilgili tarafları bir araya getiren bir platform kuruldu.

Platform Türkiye’de 4. sanayi devrimi/dijital dönüşüm sürecinin planlanması ve uygulanmasına yönelik faaliyetlerin yürütülmesi amacını taşıyor. Başkanlığını Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı’nın yaptığı Sanayide Dijital Dönüşüm Platformu’nun üyeleri TÜSİAD, MÜSİAD, TİM, TOBB, TTGV ve YASED.

KOBİ’ler unutulmadı

Platform çalışmalarının yanı sıra, Sanayinin Dijital Dönüşümü Yol Haritası hazırlanmasına yönelik olarak, ‘KOBİ’lerde Dijital Dönüşümün Sağlanmasına Yönelik Politika Değerlendirme Çalışması’ projesinin de yürüterek tamamladık. Tüm bu çalışmalar neticesinde, ‘İmalat Sanayinde Dijital Dönüşüm Yol Haritası’ oluşturulması çalışmalarında son aşamaya geldik.

Bu faaliyetlerin yanı sıra, mesleki eğitim sistemimizin geliştirilmesi ve dijital dönüşüm sürecinde ortaya çıkması öngörülen işgücü ihtiyacının karşılanması amacıyla bakanlığımız ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında, ‘Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü’ imzalandı.

300 ‘Teknik Kolej’

Protokol kapsamında; Organize Sanayi Bölgeleri’nde (OSB), mesleki eğitime yeni bir anlayış getirecek, ‘Teknik Kolejler’ kurulması amaçlanıyor. Bu kapsamda 2017 içinde Aksaray, BursaKestel, Kayseri, Kırşehir, Manisa, Şırnak, Afyonkarahisar, Antalya ve Tokat OSB’lerde MEB eğitim bursu destekli 9 adet Teknik Kolej kurularak eğitim-öğretime başlandı. Söz konusu kolejlerin diğer illerimizde de sayısının artırılması ile, ‘300 OSB içinde en az 300 Teknik Kolej’ kurulması hedefleniyor ve çalışmalarımıza bu çerçevede devam ediliyor.”

ETİKETLER
yapay zekaimeb
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • cüneyt beyaz 11 ay önce Şikayet Et
  sanbot fırçayı yedi bakandan ,yapay zeka gelmez bize
  Cevapla
 • Selami 11 ay önce Şikayet Et
  Robotlar öyle çok uzun zaman değil Çok kısa bir zamanda insanların hayatına girecek şu anda sadece devletlerin izni lazım Her işte olduğu gibi Bu işte de zenginler büyük paralar kazanacak zenginlerin para kazandığı her iş gibi bu da çok hızlı ilerleyecek mesele insanların işsiz kalması engelleyebilecek mi insanların yararına olabilecek mi insanlar güvende olabilecek mi Önemli olan bu sistemi önceden düşünmek ve kurmak
  Cevapla
 • Erzurumlu 11 ay önce Şikayet Et
  biraz bu işler için geç kalındı sanki
  Cevapla
 • ali 11 ay önce Şikayet Et
  eğitmen lazım kaliteli öğrenci lazım bunları çekecek ticari sanayi ve bürokratik yapı lazım
  Cevapla
 • Ozgur ata 11 ay önce Şikayet Et
  Robot kopekler de yapilmali
  Cevapla