Emekliye bir müjde daha!

Evi olmayan 3 milyon emekli var. Toplu Konut İdaresi (TOKİ), bu emeklileri ev sahibi yapmak için konut projelerine hız verdi. İşte başvuru fırsatı devam eden ve emeklilerin bütçesine uygun ucuz konutlar...

Emekliye bir müjde daha!
Emekliye bir müjde daha!
GİRİŞ 07.02.2018 12:42 GÜNCELLEME 07.02.2018 12:43
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), eşi, kendisi ve çocukları dahil hiç konut sahibi olamamış emeklileri konut sahibi yapacak. Evlerin taksidi 185 liradan başlıyor ve 1000 lirayı geçmiyor. Ev fiyatları da 55 bin liradan başlıyor. Yüzde 10 peşinatla 240 ay (20 yıl) vadeyle sahip olunabilecek evler için emekli maaşı dahil aylık hane gelirinin 3200 lirayı geçmemesi gerekiyor. Gelir şartı İstanbul’da 3700 lira olarak uygulanıyor.

PEŞİNAT 10 BİN LİRA

 

 

Satışa sunulan konutlar için TOKİ’nin yetkilendirdiği kamu bankalarına yani Halkbank ve Ziraat Bankası’na başvuru yapmak gerekiyor. Projenin olduğu yerdeki banka şubeleri aracılığıyla teminat yatırılıp sözleşme imzalanabiliyor. Başvurunun hangi bankaya yapılacağı konutun özelliğine ve bulunduğu ile göre değişiyor. Peşinat için daire fiyatının yüzde 10’u alınıyor.

ARANAN ŞARTLAR

 Daire almak isteyen emekliler Şubat ayı içinde ilgili bankaya başvuru yapacak. TOKİ’nin konutlarına başvurabilmek için öncelikle emeklinin kendisi, eş ve velayeti altındaki çocukları üzerine kayıtlı ev olmayacak. İkinci olarak daha önce TOKİ’den konut satın almamış veya konut kredisi kullanmamış olmak koşulu aranıyor. Ev alınacak il/ilçede en az 1 yıl ikamet şartı da var.

DAR GELİRLİ İÇİN ÖRNEK HESAPLAMA

Örneğin; Ankara Mamak Gülseren Mahallesi 3. Etap 2. Bölge’den alt gelir grubu olarak ev almak isteyenler 1+1 daire almak isterse 83 bin 437 lira ödeyecek. 10 bin lira peşinat veren geri kalan parayı 180 ay (15 yıl vadeyle) ödeyebilecek. Bunun aylık taksidi 408 lira. Eğer 20 bin lira peşin ödenirse, 20 yıla kadar vade ve 264 liradan başlayan taksitle ev alınabilecek.

KAYNAK: POSTA
YAZDIR
YORUMLAR 7
 • Mağdurlar 11 ay önce Şikayet Et
  2000 sonrası emekli olanlara intibak ettirilecek ti hani unuttular galiba....
  Cevapla
 • g_emekli 11 ay önce Şikayet Et
  emekliye asgari ücreti bile çok görüyorlar. efendim görülmese verilirdi . emeklide vatandaş. kimse emekliye kendinden bir şey bağışlamıyor. hakkını istiyor. benim anladığım başbakanımız cumhurbaşkanımız bizden habersiz mi. 1000 tl ile geçim olur diyen varsa TAMDA BURAYA YAZSIN BİZDE ÖĞRENELİM. SAYGILAR
  Cevapla
 • cevdet 11 ay önce Şikayet Et
  sayılar çok düşük istanbul a çok az konut yapıyor toki
  Cevapla
 • Hacıhamit 11 ay önce Şikayet Et
  Emekliye de ötv siz araç verilsin ,taksiciye var emekliye niye yokki
  Cevapla
 • Eyt mağdurları 11 ay önce Şikayet Et
  Iyi olan birşey e kötü mü dedik.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle