Meclis'e gönderildi! Artık kesilmeyecek...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu Meclis'e gönderilen yeni istihdam paketi ile birlikte gençlerin bundan sonra işe girdikleri zaman yetim aylıklarının kesilmeyeceğini, yeşil pasaportlarının ise iptal olmayacağını söyledi.

Meclis'e gönderildi! Artık kesilmeyecek...
Meclis'e gönderildi! Artık kesilmeyecek...
GİRİŞ 06.02.2018 17:13 GÜNCELLEME 07.02.2018 08:48
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu katıldığı '2. Avrasya Ülkeleri Kamu İstihdam Kurumları Çalıştayı'nda Meclis'e gönderilen istihdam paketi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

'TEŞVİKLERİ ASGARİ ÜCRET SINIRINDAN ÇIKARIYORUZ'

 

Sarıeroğlu, "Bu hafta itibariyle Meclis'e gönderilen yeni istihdam paketimizle birlikte yeni bir ivme kazanacağız. 2018 yılında işsizlik oranlarımızın tek haneli rakamlara indirilmesi birinci önceliğimiz. Kadınların, gençlerin, engelli kardeşlerimizin istihdam oranlarını arttırmak temel önceliklerimiz olarak belirlenmiş durumda. İstihdam teşviklerimizde yeni bir modeli uygulamaya koyduk, özel sektör ve STK'lar ile birlikte çalışacağız. Ayrıca istihdam teşviklerinin sürelerini arttırmış durumdayız. Teşvik uygulamalarımızı asgari ücret sınırından çıkarıyoruz. Prime esas kazancın üst limitiyle alakalı olarak sınırı belirlemiş durumdayız.'' dedi.

10 BİN TL'LİK KUPON EĞİTİM

Mesleki eğitimle alakalı olarak da yeni bir formata geçidiğine dikkat çeken Sarıeroğlu, ''Biz sadece koordinasyonu gerçekleştireceğiz, eğitimlerin içeriğinin hazırlanması tamamen iş verenlerimizin hazırlayacağız yeni bir format olacak. Gençler bizim için çok önemli, bu konunda da çok radikal kararlarımızı Meclis'te torba kanuna koyduk. Genç kardeşlerimizin kendi ihtiyaç duyduğu alanda, kendilerinin belirledikleri yerde bir eğitim imkanına kavuşmasını sağlayacağız. 10 bin TL'ye kadar ulaşan bir kupon sistemi ile bize başvuracaklar, istedikleri şekilden eğitim almalarına imkan vermiş olacağız.'' diye konuştu.

YETİM AYLIĞI KESİLMEYECEK, YEŞİL PASAPORT İPTAL EDİLMEYECEK

Yine radikal bir bakış açısıyla gençlerin bundan sonra işe girdikleri zaman yetim aylıkları kesilmeyeceğine de dikkat çeken Sarıeroğlu yeşil pasaportların ise gençlerin işe girmeleri halinde iptal olmayacağını söyledi.

KADINLARA 400 LİRALIK BAKIM DESTEĞİ

Kadın istihdamının birinci öncelikleri olduğunu vurgulayan Sarıeroğlu, son 15 yıldır bu konuda güçlü düzenlemeler gerçekleştirildiğini aktardı.

"Çocuk bakım konusunda 2-5 yaşında çocuğu olan kadınlarımıza, imalat sanayinde mesleki eğitim kurslarımıza katıldığında, iş başı eğitim programlarımıza katıldıklarında 400 liralık bir bakım desteği vermeye başlayacağız." diyen Bakan Sarıeroğlu, çocuk bakım hizmetiyle ilgili kreş açan belediyelere, toplum yararına çalışma programı kapsamında tüm personelleriyle ilgili destek vereceklerini, gelecek dönem yeni bir uygulamaya başlayacaklarını belirtti.

"Bir senden, bir benden" başlıklı işverenlere yönelik teşvike ilişkin de bilgiler veren Sarıeroğlu, bu kapsamda 1-3 kişi istihdam eden işverene maaş, prim ve vergi desteği verileceğini söyledi.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 17
 • Vatandaş 11 ay önce Şikayet Et
  Yöneticiler idareciler kanun koyucular denetçiler söz sahipleri şunu ne zaman anlayacaksınız Türkiye'mde ülkemde çalışanın kıymeti değeri yok işverence ve de çalışma koşullarıyla insanlar depresif duruma getiriliyor düşürülüyor bunları düzenlemek zor birşey mi bir kaç yasa belki yönetmeliğe bakar ne kadar insanın dua etmesine sebep olacaksınız böylelikle..Çalışma koşulları ortamı ve çalışanların diyalektelik içinde saygı ve sevgiyle çalışabilme günlerini bu ülkede işçi memur vb.ne zaman görebilecek acaba????
  Cevapla
 • Şeref Alyaz 11 ay önce Şikayet Et
  Allah belanizi versin herkese sanki babalarinin kesesinden para veriyorlar.Bir emeklilikte yada takilanlarin hakkini vermediler hakkimiz haram olsun.
  Cevapla
 • maho 11 ay önce Şikayet Et
  şu işçiden kesilen vergiye bi güzellik yapında akla mantığa dayalı işe yarar, herkese faydalı olsun.
  Cevapla
 • Basri 11 ay önce Şikayet Et
  Çünkü o gençler işten çabuk ayrılıyorlar, çünkü işverenin cebinden beş kuruş çıkmadığı için gençleri köle gibi kullanıp kısa zamanda ayrılmalarını sağlıyor ve yenilerini bekliyor.
  Cevapla
 • Ahmet 11 ay önce Şikayet Et
  28 Yaş sonrası kişileri kapsamayan paket, hiçbir işe yaramaz. Göz boyama uygulamalar. Yanlış ve eksik uygulamalar kısa vadeli başarı sağlar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle