Binlerce kişiye memurluk fırsatı! KPSS'siz başvuru

Bir çok kamu kurumu ve kamu kuruluşları bünyelerinde oluşan çalışan eksikliğini karşılamak için memur personel alımlarına devam ediyor. Bazı kurumları KPSS'siz memur alımı da yapıyor

Binlerce kişiye memurluk fırsatı! KPSS'siz başvuru
Binlerce kişiye memurluk fırsatı! KPSS'siz başvuru
GİRİŞ 18.01.2018 13:00 GÜNCELLEME 18.01.2018 13:49
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Bazı kurumlar memur alımları için KPSS şartı aramıyor. Memur olmak için ne yapılmalı, memurluk şartları neler, hangi kurumlar memur arıyor, KPSS şartı olmadan memur alan kurum hangisi? İşte 2018'de memur alımı yapacak yerler.

Kamuya alımlar devam ediyor.
2018 yılının başlaması ile yeni ilanlar yayımlanıyor ve binlerce aday kamuda yerini almaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz sene de memur personel alımları yapıldı ve artık 2018 memur alımı ilanları yayımlanmaya başladı. Adaylar yeni yılda da iş sahibi olabilecek. Memur alımları 2018 yılında da devam edecek.

HANGİ KURUM KAÇ MEMUR ALACAK

Başbakan Binali Yıldırım, 36 bin sağlık personeli, 20 bin öğretmen, Adalet Bakanlığına 15 bin personel, 9 bin 500 diyanet ve diğer kamu personelleri dahil 110 bin personel alınacağını açıklamıştı. Kamuya alımlar her ne kadar KPSS ile olsa da bazı kurumlar adaylardan Kamu Personeli Seçme Sınavı şartı aramıyor. Peki Hangi kurum kaç memur alıyor? KPSS şartı olmadan memur alan kurum hangisi? 2018'de memur alımı yapacak kurumlar hangisi?

 

MEMUR ARAYAN KURUMLAR

Aşağıdaki tablo yardımı ile, memur alımı yapan kurum, KPSS şartı olup olmadığı, son başvuru tarihleri, kadro sayısı ve detaylara ulaşabileceksiniz. İşte Ocak ayı kamuya memur personel alımı ilanları şöyle:
KPSS'siz memurluk başvurusu-KPSS'siz memur alan kurumlar

MEMUR OLMAK İÇİN NE YAPMALI?

Adaylardan 2018 yılında da, 657 Sayılı Devlet memurları kanunun 48. maddesindeki şartları taşımak, Sağlık açısından görevini Türkiye'nin her yerinde yapmasına engel durum olmamak, Yapılacak güvenlik soruşturmasında ve arşiv araştırmasında olumlu sonuç almak, herhangi bir suç hükümlülüğü bulunmamak gibi aşağıdaki nitelikler aranıyor.

MEMURLUK İÇİN KPSS GEREKİYOR

Bir çok kurum adaylardan Kamu Personeli Seçme Sınavı ( KPSS ) şartı aramakta ve kamuya dahil olmak isteyen adaylar bu yönde her sene KPSS ye girmektedir. Lise mezunu olan adaylar KPSSP94, Önlisans mezunu olan adaylar KPSS P93 ve Lisans mezunu olan adaylar ise KPSS P3 puan türünden veya eğitimine göre çeşitli puan türlerinden KPSS ye girerek puan almakta ve adayların bu Puan durumlarına göre kadro giriş ilemleri belirlenmetedir.

BAZI KURUMLAR KPSS ARAMIYOR

Kamuya alımlar her ne kadar KPSS ile olsa da bazı kurumlar adaylardan Kamu Personeli Seçme Sınavı şartı aramıyor. Bunun yerine diğer nitelikler sonucunda alım yapıyorlar. Mesela bir çok askeri personel alımlarından, TÜBİTAK, Bazı üniversiteler, Bakanlıklar ve bazı belediyeler adaylardan KPSS şartı aramıyorlar.

Bu yıl ilk çıkan memur alım ilanlarında Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı, Çanakkale Ayvacık Belediyesi, ÖSYM, Yurdışı Türkler ve Akraba Toplulukları şu anda KPSS aramadan memur alacak.

MEMURLUKTA EĞİTİM ŞARTI

Alım yapılacak kadro veya pozisyona göre adaylar gerekli eğitim seviyelerini tamamlamış ve istenilen fakülte veya yükseköğretim kurumlarından mezun olmuş olmaları gerekli. Yurtdışında veya Yurtiçinde farklı yükseköğretim kurumlarından mezun olan adaylar bu pozisyon için YÖK'ten denklik belgesi almak zorundadır. Bu bilgi mutlaka ilanların içerisinde verilir.

MEMURLUKTA YAŞ ŞARTI

Adaylar kamu kurum veya kamu kuruluşları tarafından belirlenen yaş sınırları içerisinde olmak zorundadırlar. Kamuya memur alımları'nda genellikle adaylardan 35 yaşını doldurmamış olmak şartı aranmaktadır. Bu yönde bir çok kişi 35 yaşından sonra KPSS'ye girmekte ve malesef sonrasında üzgüntüuye kapılmaktadır. Bu nedenle adaylar mutlaka ilanların metinlerindeki belirtilen yaş şartına mutlaka uygun olmaları şarttır.

MEMURLUK İÇİN NASIL BAŞVURU YAPILIR?

Başvurular, kurumların belirledikleri tarih içerisinde alınmaktadır. Başvuru tarihleri dışında yapılmış olan başvurular geçersiz sayılacak ve işleme alınmayacaktır. Bu sebeple adaylar mutlaka ilanların başvuru sürelerini incelemeli ve başvuru süreleri içerisinde başvuru yapmalıdır. Başvurular kurumun belirlediği şekilde, Şahsen, Posta ile, e-posta ile, online veya tercih işlemeleri şeklinde başvuru alınmaktadır. Ayrıca kurumların belirlediği şekilde başvuru yapmayan adayların başvuruları da geçersiz sayılacak.

TÜRKİYE SU ENSTİTÜSÜ MEMUR ALIMI
Devlet Personel Başkanlığı tarafından 17 Ocak 2018 tarihli yayımlanmış olan ilanlara göre, Orman ve Su İşleri Bakanlığına bağlı olan Türkiye Su Enstitüsü ( SUEN ) bünyesine kamu personeli alımı gerçekleştirecek. Yapılmış olan duyuruya göre Türkiye Su Enstitüsü ( SUEN ) Proje Süresi ile Sınırlı Sürede istihdam edilecek Sözleşmeli Personel alımı yapacak. Adaylar bu yönde Türkiye Su Enstitüsü ( SUEN ) tarafından yapılacak olan sözlü sınava katılarak, sınavda başarılı olan adaylar boş olan pozisyona yerleşecektir.

ETİKETLER
KPSS'siz
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • Atanamayan öğretm 11 ay önce Şikayet Et
    Hem KPSS hem de yaş şartı kaldırılmalı ki insanlar emeklilik yaşı gelmeden topluma faydalı olacağı memuriyetlerde çalışabilsin.
    Cevapla
  • KPSS 11 ay önce Şikayet Et
    KPSS kaldırılmalı artık,
    Cevapla