Asker ailesine 550 lira! İşte başvuru şartları

Askere giden vatandaşların, maddi durumu yetersiz ailelerine devletten yardım veriliyor. İşte asker ailesine maaş ödemesi yardımı başvuru şartları...

 • GİRİŞ18.01.2018 13:27
 • GÜNCELLEME18.01.2018 13:27
Asker ailesine 550 lira! İşte başvuru şartları

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, asker ailelerine maddi yardım yaparken, ailenin 18 yaşından küçük çocuklarına da burs sağlıyor.

ASKER AİLESİNE MAAŞ YARDIMI NASIL ALINIR?

Aile Bakanlığı, maddi durumu yetersiz olan, yardıma muhtaç durumda olan er ve erbaş ailelerine yardım ediyor. Bakanlık, er ve erbaş aileleri için aylık 275 lira olmak üzere 2 aylık periyotlarla 550 liralık yardım sağlıyor. Babası askerde olan çocukların harçlıklarını da Bakanlık veriyor. 18 yaşından küçük çocuklara burs sağlanıyor. Program kapsamındaki hak sahiplerine aylık 100 lira ödeme yapılıyor..

ASKER YARDIMI ALMANIN ŞARTLARI

Askere giden kişi evliyse ve eşinin sosyal güvencesi yoksa Vakıf Mütevelli Heyetinin[ muhtaçlık kararı vermesi şartıyla askerin eşi programdan faydalandırılıyor. Askere giden kişi bekarsa ve anne-babasının sosyal güvencesi yoksa Vakıf Mütevelli Heyetinin muhtaçlık kararı vermesi şartıyla askerin annesi programdan yararlanıyor.

ASKER AİLELERİNE MAAŞ İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Askere giden kişi evli ise, programdan resmi nikâhlı eşi faydalandırılır. Askere giden kişi bekâr ise başvuru önceliği annenin oluyor eğer anne hayatta değil ise baba başvuruda bulunabiliyor.
Asker ailesine maaş ödemesi nasıl alınır?

2022 sayılı Kanuna göre Yaşlılık- Engelli Maaşı alan ve eşi/oğlu askerde olan kişiler ayrıca bu yardımdan faydalanabiliyor. Benzer şekilde Şartlı Nakit Transferi programından da faydalanmaya devam edebiliyor. Başvurmak içinse başvuran kişinin TC Kimlik numaralı nüfus cüzdanı yeterli oluyor.

Bu aylığın ödenme süresi en fazla 15 ay oluyor.

ÖDEMEYİ PTT YAPIYOR

Asker yardımı için asker olan kişinin annesi ya da eşi nüfus kağıdıyla bulunduğu il veya ilçenin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına bir dilekçe ile başvurusunu yaptıktan sonra, kişinin tüm bilgileri sorgulanıyor. Sonrasında Vakıf Sosyal Yardım ve İnceleme Görevlileri hane ziyareti yapıyor ve tespit tutanağı tutuyor. Bunun ardından da Vakıf Mütevelli Heyeti sosyal inceleme raporları doğrultusunda uygun görürse yardım kararını alıyor ve onaylıyor. Yardımlar ise PTT aracılığıyla yapılıyor.

Yorumlar14

 • Sibel 1 hafta önce Şikayet Et
  Ben asker annesiyim nasıl alabilirim maaş şartları neler
  Cevapla
 • biri 1 ay önce Şikayet Et
  helalı hoș olsun her kurușunu hakkediyorlar. gecmiș dönemlerle kıyaslanamaz her yönüyle buyuk adimlar atildi. bu ordu milletin ordusu.
  Cevapla Toplam 2 beğeni
 • Mehmet 1 ay önce Şikayet Et
  Vatanı dan kacan hayinler sorgu yok vatandaşina sorgu degil rencide var sen büyük devletsin baba devletti hani
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • kimsesiz baba 1 ay önce Şikayet Et
  askerin anasını babasını, tüm bilgilerini gelmişini geçmişini 550 lira için sorgulayın. suriyeliyi sorgusuz sualsiz alıp, kira ve giderlerinin 2/3 ünü karşılayın, bedava hastane, ilaç, yemek. ne güzel dünya.
  Cevapla Toplam 50 beğeni
 • Hamdi 1 ay önce Şikayet Et
  Güzel yazmışın kardeşim
  Toplam 8 beğeni
 • kara murat 1 ay önce Şikayet Et
  işte habere tam karşılık güzel bir yorum
  Toplam 20 beğeni
 • fatih 1 ay önce Şikayet Et
  devlet daha ne yapsın elin rusu amerikası ülkesini terkedip bize karşı hamle yaparken.bedelli isteruk diye ttturmak vatana ihanettir.devlete para değil savaşacak adam lazım devletimiz ebedi olsun.
  Cevapla Toplam 14 beğeni
 • hak 1 ay önce Şikayet Et
  gıt savas tutan mı var
  Toplam 3 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Sonraki Haber