Asker ailesine 550 lira! İşte başvuru şartları

Askere giden vatandaşların, maddi durumu yetersiz ailelerine devletten yardım veriliyor. İşte asker ailesine maaş ödemesi yardımı başvuru şartları...

Asker ailesine 550 lira! İşte başvuru şartları
Asker ailesine 550 lira! İşte başvuru şartları
GİRİŞ 18.01.2018 13:27 GÜNCELLEME 18.01.2018 13:27
Bu Habere 24 Yorum Yapılmış

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, asker ailelerine maddi yardım yaparken, ailenin 18 yaşından küçük çocuklarına da burs sağlıyor.

ASKER AİLESİNE MAAŞ YARDIMI NASIL ALINIR?

Aile Bakanlığı, maddi durumu yetersiz olan, yardıma muhtaç durumda olan er ve erbaş ailelerine yardım ediyor. Bakanlık, er ve erbaş aileleri için aylık 275 lira olmak üzere 2 aylık periyotlarla 550 liralık yardım sağlıyor. Babası askerde olan çocukların harçlıklarını da Bakanlık veriyor. 18 yaşından küçük çocuklara burs sağlanıyor. Program kapsamındaki hak sahiplerine aylık 100 lira ödeme yapılıyor..

ASKER YARDIMI ALMANIN ŞARTLARI

Askere giden kişi evliyse ve eşinin sosyal güvencesi yoksa Vakıf Mütevelli Heyetinin[ muhtaçlık kararı vermesi şartıyla askerin eşi programdan faydalandırılıyor. Askere giden kişi bekarsa ve anne-babasının sosyal güvencesi yoksa Vakıf Mütevelli Heyetinin muhtaçlık kararı vermesi şartıyla askerin annesi programdan yararlanıyor.

ASKER AİLELERİNE MAAŞ İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Askere giden kişi evli ise, programdan resmi nikâhlı eşi faydalandırılır. Askere giden kişi bekâr ise başvuru önceliği annenin oluyor eğer anne hayatta değil ise baba başvuruda bulunabiliyor.
Asker ailesine maaş ödemesi nasıl alınır?

2022 sayılı Kanuna göre Yaşlılık- Engelli Maaşı alan ve eşi/oğlu askerde olan kişiler ayrıca bu yardımdan faydalanabiliyor. Benzer şekilde Şartlı Nakit Transferi programından da faydalanmaya devam edebiliyor. Başvurmak içinse başvuran kişinin TC Kimlik numaralı nüfus cüzdanı yeterli oluyor.

Bu aylığın ödenme süresi en fazla 15 ay oluyor.

ÖDEMEYİ PTT YAPIYOR

Asker yardımı için asker olan kişinin annesi ya da eşi nüfus kağıdıyla bulunduğu il veya ilçenin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına bir dilekçe ile başvurusunu yaptıktan sonra, kişinin tüm bilgileri sorgulanıyor. Sonrasında Vakıf Sosyal Yardım ve İnceleme Görevlileri hane ziyareti yapıyor ve tespit tutanağı tutuyor. Bunun ardından da Vakıf Mütevelli Heyeti sosyal inceleme raporları doğrultusunda uygun görürse yardım kararını alıyor ve onaylıyor. Yardımlar ise PTT aracılığıyla yapılıyor.

YAZDIR
YORUMLAR 24
 • Hatice 4 gün önce Şikayet Et
  Birkere aldim uc ayd alamiyomir
  Cevapla
 • Zeynep Geyik 1 ay önce Şikayet Et
  Bende asker annesiyim oğlum 2 aydır asker yardım maaşı almam için ne yapmam lazım
  Cevapla
 • rahim akbal 2 ay önce Şikayet Et
  ben asker annesiyim yardima muhtacim para yardimi alabilirmiyim evimi gecindiremiyorum
  Cevapla
 • ahmet 1 hafta önce Şikayet Et
  Eğer sigortalı değilseniz yardimi direk alabilirsiniz
  Cevapla
 • eda 2 ay önce Şikayet Et
  sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gittim ben semtinizde bulunan
  Cevapla
 • Nihal 5 ay önce Şikayet Et
  Ben asker annesiyim 10 yıldır eşinden ayfi yaşıyorum eşim sigortalı adler yardımı alabilirmiyim
  Cevapla
 • Murat diril 5 ay önce Şikayet Et
  Selamın aleyküm ben asker babasıyım 5 ay oldu yeni duydum isten çıkartıldim magdurum gelitim yok bu maaşı nereye bas vurnam gerek yardimci olurmusunuz tsk
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle