Kredi ile ev alacak vatandaşa fatura uyarısı

Konut alımında kullandırılan kredilerde alınan ve 4 bin TL’ye kadar çıkabilen ekspertiz ücretleri ile ilgili uyarı geldi.

Kredi ile ev alacak vatandaşa fatura uyarısı
Kredi ile ev alacak vatandaşa fatura uyarısı
GİRİŞ 16.01.2018 17:49 GÜNCELLEME 16.01.2018 17:50
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Tüketici dernekleri söz konusu ücretin tüketiciye yansıtılmaması gerektiğinin altını çizerken, kredi kullanacak vatandaşları ise ekspertiz ücretlerinin hesaplarından kesilmesi halinde fatura istemeleri konusunda uyarıyor.

Yıllardır ev hayali kuran vatandaşın uzun arayışlar sonrasında bütçesine uygun olduğunu düşünerek bulduğu konutun fiyatının yanında tam olarak hesaplanamayan ek ücretler can sıkıyor.

Alacağı konutun yüzde 75’i kadar kredi kullanma hakkı olan vatandaşın ortalama 300 bin TL’ye aldığı bir konut için başvurduğu kredi sonrasında kendisine çıkarılan dosya masrafı, sigorta, DASK ücretinin yanı sıra bir de kredinin çıkması için hazırlanan ekspertiz ücreti ile ekstra bankaya ödenecek rakam 4 bin TL’yi buluyor.

Şayet eksperin raporunun olumsuz olması halinde ise bankaya haybeye verilen ekspertiz ücreti ile evin yolu tutuluyor.

EKSPER ÜCRETİ TÜKETİCİYE YANSITILMAMALI

Bankadan kullandığı kredi ile alacağı paraya yüzde 10 ile 25 arasında faiz ödemeyi kabul eden vatandaştan alınan ekpertiz ücretleri ile ilgili konuşan TÜKODER Başkanı Aziz Koçal, ekspertiz ücretlerinin yüksekliğine dikkat çekerek bankaların eksperlere ödediği ücretini tüketiciye yansıtmaması gerektiğini söyledi.

‘’FATURASINI İSTEYİN’’ ÇAĞRISI

Konut kredisi kullanan tüketicilerin dikkat etmesi gereken konunun hesaplarından kesilen ekspertiz ücretlerine yönelik alınacak fatura olduğunu belirten Koçal, ‘’Kredi kullanan tüketici ekspertiz ücreti hesabından kesiliyor ise mutlaka faturasını istemeli, Bazen ekspertiz ücretini fazla talep edilebilen kurumlar olabiliyor. Bankalar bu ekspertiz çalışmalarını dışarıdan anlaşmalı oldukları kurumlara yaptırdıkları için onlara yapılan her ödeme karşılığında fatura alıyorlar. Bu faturanın bir fotokopisini bankalar tüketiciye vermek zorunda’’ diye konuştu.

‘’BANKA RET EDİYORSA TÜKETİCİ ÖDEMEMELİ’’

Ekspertiz ücretlerinin kredinin olumsuz sonuçlanması halinde geri ödenmemesi ile ilgili de konuşan Koçal, ‘’Bizce doğru değil, Banka burada bir risk alıyor, dolayısı ile ekspertiz yaptırmadan, banka kendi ön araştırma yapıyor, kredisi olumlu olabilecek kişilere bu ekspertizi yaptırıyor. Bazen bankanın beklentisin den farklı bir rapor geliyor ise banka krediyi ret ediyor ise tüketici ekspertiz ücreti ödememeli, ekspertizi talep eden bankalardır’’ dedi.

HAYAT SİGORTASI ZORUNLULUĞU YOK!

Konut yada araç alacak vatandaşların, faiz oranları, geri ödeme şartları, ekspertiz ücretleri, dosya masrafları vb. detayları çok iyi araştırması gerektiğini ısrarla vurgulayan Koçal, tüketicilerin hayat sigortasını mutlaka kredi kullandığı bankadan yaptırmak zorunda olmadığını, ancak bankaların bu konuda zorlama yaptığını, eğer tüketicinin bir sigortacısı var ise hayat sigortasını bu sigortaya yaptırıp bankaya ibraz etmesinin yeterli olduğunu aktardı.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • eko 1 yıl önce Şikayet Et
    kardeşim daha yasalardan haberiniz yok. kardeşim daha yasalardan haberiniz yok. artık konutun değerinin %80 ine kadar kredi kullanılıyor
    Cevapla
  • osmanlı 1 yıl önce Şikayet Et
    Saçma sapan bir haber kamu bankaları başta hepsi alıyor. Ben kamu bankasına hayat sigortası zorunlu değil diyorum görevli bizde zorunlu diyor. Özel bankaya zorunlu değil deyince doğru diyor ama faiz oranı değişiyor diyor. Herkesin herşeyden haberi varda milletin canı sağolsun ne diyelim.
    Cevapla