Trafikte yeni dönem resmen başladı!

Kaza tespit tutanakları artık akıllı telefonlardan da doldurulabiliyor.

GİRİŞ 13.01.2018 15:59 GÜNCELLEME 13.01.2018 16:00
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi'nin geliştirdiği sistem üzerinde kağıt form doldurularak tutulan kaza tespit tutanakları Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan genelge gereğince artık akıllı telefonlardan da doldurulabiliyor.

Dünyada bu alanda geliştirilen “ilk uygulama” olma özelliği taşıyan mobil kaza tutanağı uygulaması ile kağıt form ve kalem kullanmadan akıllı telefonlarından hızlıca kaza tutanağı girişi yapılabiliyor.

Bu uygulama sayesinde kazaların sebebiyet verdiği trafik yoğunluğunun büyük ölçüde azalması hedefleniyor. Sigortalılar için birçok avantaja sahip olan tutanağı doldurmak için taraflardan birinde bir akıllı telefon bulunması yeterli. Tüm işlemler tüm taraflar için tek akıllı telefon ile yapılabiliyor.

Mobil kaza tutanağının akıllı telefondan doldurulmasından sonra tüm işlemler elektronik ortamdan takip ediliyor. Uygulama üzerinden araç plakası ve T.C. kimlik numarasının girilmesi ile birçok bilgi otomatik olarak dolduruluyor.

Sigortalılara her yönden büyük kolaylık getiren “Mobil Kaza Tutanağı” uygulaması Apple Store ve Google Play Store'lerden indirilebiliyor.

Bu uygulama ile birlikte; hızlı ve kolay kaza tutanak girişinin sağlanması, kaza sonrası trafik yoğunluğunun azalması, uygulamadaki yönlendirmeler ile tutanak girişindeki hata oranının azaltılması, kaza sonrası işlemlerin sonuçlanma süresinin azalması, kare kod uygulaması ile poliçe bilgilerine hızlı erişimin sağlanması, kağıt form taşınmasına gerek kalmaması, kazaya neden olan yerlerin hızlı ve kesin tespitinin yapılması, kaza anında bilgilerin sigorta şirketlerine iletilmesinin amaçlandığı bildirildi.

KAYNAK: İHA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
trafik kaza
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • gustavyo 1 yıl önce Şikayet Et
  bu zaten 2 yildir var.
  Cevapla
 • Dermanım Ol 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu, iyi bir gelişme. Bence her akıllı telefonda mobil kaza tutanağı uygulaması karşı taraftan indirilmeli... İnşallah kaza belaya bulaşmayız, ama yine de tedbiri elden bırakmayalım... Herkese sevgiler...
  Cevapla
 • mkhju 1 yıl önce Şikayet Et
  bu iyi daha çok geliştirilip mümkün olduğunca az işlem yapılır hale getirilmeli tc ve plakaların girilmesiyle otomatik bilgilerin gelmesi ve bir kaç foto ile doldurulur hale gelmeli karşı tarafın sigorta bilgileri vs otomatik gelmeli
  Cevapla
 • mahinurdan 1 yıl önce Şikayet Et
  imza olayı nasıl çözülüyor.. haksız olan taraf sonradan itiraz edebilir
  Cevapla