Erdoğan on binlerce işçi için talimatı verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, milletvekillerinden gelen yoğun talep üzerine, KİT’lerdeki taşeron işçilerle ilgili yeniden bir çalışma yapılması talimatı verdiği öğrenildi.

Erdoğan on binlerce işçi için talimatı verdi
Erdoğan on binlerce işçi için talimatı verdi
GİRİŞ 13.01.2018 09:49 GÜNCELLEME 13.01.2018 09:51
Bu Habere 79 Yorum Yapılmış

Kamudaki 450 bin ile belediyeler ve il özel idarelerdeki 400 bin taşeron işçisini ilgilendiren kadro düzenlemesi kapsamında, kadroya geçme şartlarını karşılayan taşeron işçilerin 10 günlük yasal başvuru süresi önceki gün sona erdi. Ancak düzenlemenin kapsamına ilişkin tartışmalar hala sürüyor. Özellikle KİT’lerdeki taşeronların kapsama alınmamasına ilgili sendikalar ve kamuoyundan tepki yükselirken, bunun Ak Partili vekilleri de seçim bölgelerinde sıkıntıya soktuğu ortaya çıktı. 

Ak Partili vekiller grup ve genel merkez yöneticilerinin yanı sıra, yaşadıkları sıkıntıyı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da aktardı. Vekiller, Erdoğan’a, yapılan açıklamalarda “Taşeron sorununu kökten çözüyoruz” denildiğini, gidilen illerde “kadro” isteyen taşeronlara, “O iş tamam” dendiğini belirterek, “Ama çıkan KHK’ya baktık KİT’ler yok. Seçim bölgelerimize gidemez olduk” yakınmasında bulundu. 

Erdoğan’ın bu yakınmalar üzerine “KİT’lerde taşeronu kaldıralım o zaman. Kendi statülerinde devam etsinler” ifadelerini kullandığı, vekillerin, “Biz de öyle istiyoruz ama bakan, ‘o kadro anlamına gelir’ diyor” yanıtını verdikleri öğrenildi. Erdoğan’ın bunun üzerine, “Bakanla bir daha konuşun bakalım, üzerinde çalışın” dediği bildirildi.

Taşeron düzenlemesi konusunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nun önümüzdeki hafta grup toplantısında kapsamlı bir sunum yapacağı, soru ve eleştirileri yanıtlayacağı öğrenildi. 

50 bin taşeron var

KİT’lerde yaklaşık 50 bin taşeron işçi bulunuyor. 69 ayrı kurumda çalışan ve birçoğu temizlik, güvenlik gibi alanlarda çalışan taşeron işçilerin de kapsama alınması talebi Türk-İş tarafından dile getirilmiş, ancak bu talep kabul edilmemişti

KAYNAK: MİLLİYET.COM.TR
ETİKETLER
KiT taşeron
YAZDIR
YORUMLAR 79
  • YusufRTEAkdeniz 9 ay önce Şikayet Et
    SN Cumhurbaşkanımız uzun süredir beklentilenlere her zaman olduğu gibi imdaına koştu Hazırlıklara Zülümlere Adaletsizliğe ZALİMLER Her zaman olduğu gibi Dur dedi Yuvalara Kör Zalim Zülüm Olanlara Sn Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Dur Dedi Her Zaman Olduğu gibi Mağdurun Yanında Oldu 1Mayıs2015 Türkiyepetrolleri Mağdurları Taşerona Kadro TP Sn Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'dan Allah Razı Olsun Yaşlar43 1Mayıs2015 Türkiye Petrolleri Mağdurları Sn Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'dan Allah Razı Olsun Yaşlar43 1Mayıs2015 TürkiyePetrolleri Mağdurları Taşerona Kadro TP
    Cevapla
  • Öğretmen evleri 9 ay önce Şikayet Et
    Öğretmen evlerinininde kapsam içi alınsın. Lütfen.
    Cevapla
  • sem 9 ay önce Şikayet Et
    memurda gülse iyiydi
    Cevapla
  • Hikmet 10 ay önce Şikayet Et
    Eyt
    Cevapla
  • karayolu müşavir 10 ay önce Şikayet Et
    Yardimci işi yapanlar kadroya geciyor. Asıl işi yapanlar dışarıda kalıyor.
    Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle