İstanbul’da artık tamamen yasaklandı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni İstanbul İmar Yönetmeliği bugün yürürlüğü giriyor.

 • GİRİŞ12.01.2018 16:23
 • GÜNCELLEME12.01.2018 16:23
İstanbul’da artık tamamen yasaklandı!

İBB Meclisi’nde bugün oylanacak yeni yönetmelikle değişen maddelerin büyük bölümüne, daha önce uygulanmakta olan İstanbul İmar Yönetmeliği’nin lehine olan maddeler ilave edildi.

Bundan böyle İstanbul’daki yapılarda bodrum katlar, asma kat, çatılarda düzenlemelere gidildi. Yeni yönetmeliğin en dikkat çeken yönü, eğimli arazilerde binaların üst katlarında bina cephesi ve bina derinliğinde kademe yapma şartları getirilmesi oldu. Binaların siluete olan etkisinin yumuşatılması amacıyla bundan sonraki imar uygulamalarında, kot alınan noktalara göre, eğimli arazilerde binaların üst katlarında bina hizası geri çekilerek kademeli hale gelecek. Üç kattan fazla iskan edilen katlı konut yapılarında, asansör yapma şartı getirildi.

EN KÜÇÜK DAİRE 1 ARTI 1 OLACAK

Bundan böyle İstanbul’da inşa edilecek yapılarda, banyo, mutfak ve yatak odasının bir arada olduğu 1 artı 0 daire yapılamayacak. Bundan sonra en küçük daireler 1 artı 1 olacak. Ruhsatlı ve iskanlı ticari yapıların katlarında, asma katların yapılmasının önü açılacak. Parsel büyüklükleriyle ilgili rahatlatıcı maddeler getirildi. Buna göre uygulamada karşılaşılan arsaların birleşme ve ayrışmalarından kaynaklanan sorunlar çözülecek.

KAYNAKHÜRRİYET

Etiketler

Yorumlar9

 • İstanbul 2 ay önce Şikayet Et
  İstanbul bitti yaşanmaz artık.kaçan kurtulur.ben şahsen evi satıp Lapseki ye yerleşmeyi düşünüyorum.bunaldım artık.
  Cevapla
 • Mizah 2 ay önce Şikayet Et
  Yeni şartlar ne anlama geliyor anlamadım ama müteahhitlere yaramıştır başka anlamı yoktur. Yer gök bina oldu. Kımıldamaya yer kalmadı. Şehir içinde dolaşmak artık tam bir eziyet. İşe gidiş geliş süresi ortalama 3 saat. Yani tam bir eziyet. Bina fiyatları bina yükseklikleri kadar uçmuş gitmiş. Bir ömür boyu çalışsan ev alabilmek hayalden öte. Kimse bana işler yolunda gidiyor demesin.
  Cevapla Toplam 7 beğeni
 • ... 2 ay önce Şikayet Et
  Otopark sart bu kanun niye cikmiyor millet araba park edecek yer bulamiyor sokaklarda. 3 bina birlessin oyle kentsel donusum olsun alt katta genis bir otopark olsun. Bu niye dusunulmuyor
  Cevapla Toplam 5 beğeni
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Zaten otopark parasını belediyeler alıyor otopark yapmayan belediye ve müteahhit hırsızdır bu kadar
 • GÖRELE... 2 ay önce Şikayet Et
  araba nereye konulacak kaldırımı çiz aha oto park de daireyi sat onurlu yaşa ki adam olasın. yaya nerde yürüyecek.
  Cevapla Toplam 4 beğeni
 • oflu 2 ay önce Şikayet Et
  basra harab olduktan sonra ,,,,istanbul sahipsiz şehir ,,,,bundan böyle kaçan kurtulur ,,,
  Cevapla Toplam 11 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Sonraki Haber