Tarım Bakanı Fakıbaba'dan önemli açıklamalar

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba et fiyatlarıyla ilgili en lüks lokantalarda bile fiyatların düştüğünü açıkladı.

GİRİŞ 12.01.2018 10:15 GÜNCELLEME 12.01.2018 12:50
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın konuşmalarından satır başları;

Milli Savunma Bakanlığı ile askerlerin sağlıklı ve güvenli beslenmesini sağlamak amacıyla imzaladıkları protokolle çiftçilere de çok büyük katkı sağlayacaklarını belirterek, "Ortalama 750 milyon liralık bir alışverişimiz olacak. Hem çiftçilerimiz hem daha kaliteli ve ucuz ürün aldığı için Milli Savunma Bakanlığı hem de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak hizmet ettiğimiz için biz kazanmış olacağız." dedi.

Sayın Başbakanımız açıkladı. Destekler mazot ve yemde olacak. Tarım ve hayvancılığa baktığımız zaman mazot ve yem ortaya çıkıyor. Bu konuda çalışmalarımız var ve diğerleri dieyceğiz. 63 tane destek kalemi var. Bu sefer verdiğiniz o güç yeterli etkiyi yaratmıyor. Desteklerden vazgeçmemiz mümkün değil.

Kredi borçları ile ilgili 1 yıl erteleme olmuştu. Geç kalan arkadaşlara fırsat verme imkanını değerlendirelim.

(Yayla yasağı) Güvenlik nedeniyle uygulanan bu yasak inşallah bu yaz kaldırılmış olacak. (Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hakkari'de yaptığı konuşmada yaylalara çıkma yasağının kaldırılacağı müjdesini vermişti.)

ET FİYATLARINI DÜŞÜRDÜK

Et fiyatlarını regüle ettiğimiz kesin. En lüks lokantalara da soruyorum. Et fiyatlarında bir düşüş oldu. Bazı kesimleri de kasıtlı olarak ayaklandırmak isteyen bir grup var, onları görüyor anlayışla karşılıyorum. Ciğer fiyatları arttı diyorlar, artışının anlamını anlamak mümkün değil. 2017 yılında 1 milyon 250 bin ton et tüketimi yapmışız, 75 bin ton bakanlar kurulundan et ithalatı için izin almışız. 2018'de tüketimi 1 milyon 300 bin ton olarak görüyoruz. Yüzde 5 civarında bir etle piyasayı regüle etmek tüm amacımız bu. Ciğer fiyatını artırmak isteyenler bunu bahane ediyor. Yüzde 5 ile ciğer fiyatı nasıl artar anlamış değilim. Biz kasaplık, kesimlik hayvan ihracatını yapabiliriz. 2018'de bazı değişiklikler yapmak zorundayız. Besili hayvanlarda gümrük vergisini yüzde 0'a indirdik.Düve konusunda ithalatı artıracağız. Anayı çoğaltacağız. Suyu bizim çok tasarruflu kullanmamız lazım. Zaman vermek istemiyorum ama ihraç eden ülkelerden biri haline geleceğiz. Yerli üretimin ayak sesleri geliyor. 

Ortalama 750 ile bir milyon arası düveye ihtiyacımız var. Et ithalatı yapmayacağız derken düvelere güvenerek diyoruz. Besilik hayvanı özel sektör getirip, düvecilik yapacağız. 2018 yılı buzağı ölüm oranlarının düşmesinin yılı olduğu gibi, düve ihtiyacının karşılanması yılı olacak. 2018'in sonunda bana sorduğunuz da kaç düve getirdiniz dediğiniz de bu sorunun cevabını vermiş olacağız. İşimiz çok zor değil. Aşı ve aşılamayı ücretsiz yapacağız ve bunun için yeterli bütçemiz var. 750 liraya akdar buzağılara destek veriyoruz. Buzağıları almak istiyoruz.  

Ticaret alanlarımıza bakıyoruz, biz açığımız olan kalemlerde şunu söylüyoruz "Eti alalım siz de bizim Antalya'nın, Mersin'in meyvelerini size ihraç edelim." Bu anlaşmalarımız hep devam edecek.

Türkiye bütün tohumlarını başka ülkelerden alıyor diye çok söyleniyor. Bu da yanlış bir algı. 2 milyon ton hedefimiz var. 69 ülkeden tohum alıyoruz. 76 ülkeye de 154 milyon dolarlık tohum ihraç ediyoruz. 2023 yılında tohum ihtiyacı olmayan tohum ihraç eden ülke haline geleceğiz. Mükemmel diyebileceğimiz tohumculuk sektörü ile ilgili özel şirketlerimiz var. 

YAZDIR
YORUMLAR 13
 • Recep 1 yıl önce Şikayet Et
  Müslümanlara zulüm ve katliam yapan Sırp lardan devletimiz et alıyor ve benim müslüman vatandaşım yiyor. Helal mi haram mı umrunda olmadan... Herşeyin bir hesabı var. Yiyenin de, yiyenlere sebep olup getirenlerin de....
  Cevapla
 • musti 1 yıl önce Şikayet Et
  ya çok cahilsin yada fitne sokmaya çalışan biri. devlet sırplardan değil orada sancak vilayetinde yaşayan müslümanlardan alıyor
  Cevapla
 • Merhaba 1 yıl önce Şikayet Et
  İthalat ci tarım Bakanlığı kurulması lazım . Yerli üretim tarih oluyor.
  Cevapla
 • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  evet düştü kasap 2 lira düşürmüş
  Cevapla
 • Eyt 1 yıl önce Şikayet Et
  Yerli üretici bitiyor. Gözümüz aydın.
  Cevapla
 • denizzz 1 yıl önce Şikayet Et
  Her şey et değil. Soğan da yeriz yeter ki doğal olsun, sağlık bakanlığının öncelikli işi sağlıklı ve güvenilir gıda sağlamak.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle