Rakam belli oldu! Asgari ücrete 100 TL destek

2016 yılında başlayan ve bu yılda devam edileceği açıklanan asgari ücrete devlet desteğinin tutarı belli oldu. Devlet asgari ücretli çalışan için işverene 100 TL destek verecek

Rakam belli oldu! Asgari ücrete 100 TL destek
Rakam belli oldu! Asgari ücrete 100 TL destek
GİRİŞ 11.01.2018 09:59 GÜNCELLEME 12.01.2018 15:03
Bu Habere 52 Yorum Yapılmış

TİSK Genel Sekreteri Koç "Asgari ücret desteğinin miktarı konusunda belirsizlik vardı. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Başbakanımız ve Çalışma Bakanımız, rakamın 100 lira olarak devam etmesi yönünde çok olumlu bir yaklaşım gösterdiler. İşveren camiasını mutlu eden bu yaklaşımlarından dolayı kendilerine minnettarız" dedi.

Koç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, asgari ücret desteğinin ilk olarak 2016 yılında uygulanmaya başladığını anımsatarak, 2015 yılında bin lira olan asgari ücretin 2016 yılında bin 300 liraya yükseltilmesinin bu desteğin verilmesinde etkili olduğunu dile getirdi.

 

Hükümet yetkililerinin, geçen aylarda, "iki yıldır uygulanan desteğe, 2018 yılında devam edilmeyeceği" yönünde açıklamalarda bulunduğunu hatırlatan Koç, buna karşın gerek işverenler olarak kendilerinin, gerekse işçi sendikalarının bu desteğin devamı yönünde talepleri bulunduğunu vurguladı.

Koç, yeni asgari ücretin belirlendiği 29 Aralık'taki görüşmelerde asgari ücret desteğinin yeni yılda da devam ettirilmesinin karara bağlandığını dile getirerek, şöyle konuştu:

"Desteğin miktarı konusunda belirsizlik vardı. Bunun 100 liranın altında olabileceği yönünde çeşitli duyumlar da kulağımıza geldi ama başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere Başbakanımız ve Çalışma Bakanımız, rakamın 100 lira olarak devam etmesi yönünde çok olumlu bir yaklaşım gösterdiler. İşveren camiasını mutlu eden bu yaklaşımlarından dolayı kendilerine minnettarız. Çünkü bütçede olmadığı söylenen bu destek konusunda taleplerimizi dikkate aldılar."

10 milyon çalışan ile 1,5 milyon işvereni ilgilendiriyor

Asgari ücret desteğinin devamının asgari ücrette yapılan artışı da olumlu etkilediğini vurgulayan Koç, "Brüt 2 bin 29 lira, net bin 603 lira olarak belirlenen asgari ücrete geçen yıla kıyasla 14,2 artış yapılmış oldu. Bu oran yaklaşık yüzde 12 olan yıl sonu enflasyonunun yaklaşık 2 puan üzerinde." dedi.
Devlet Asgari Ücrete 100 TL destek verecek

Desteğin 10 milyon çalışan ile yaklaşık 1,5 milyon işvereni ilgilendirdiğine dikkati çeken Koç, şunları kaydetti:

"İşçi kesiminin, bu desteğin sadece toplu iş sözleşmesi uygulanan iş yerlerine uygulanması yönünde talepleri olmuştu. Biz de toplu sözleşme olan iş yerlerinde bu rakamın 113 lira olarak uygulanmasını istiyorduk ama iki talep de dikkate alınmadı. Mevcutta 100 liralık asgari ücret desteği tüm iş yerlerinde uygulanacak."

Koç, geçen yıl 1 milyonun üzerinde sağlanan ek istihdamda başta asgari ücret desteği olmak üzere verilen teşviklerin etkili olduğunu belirterek, 2018'in 2017'ye göre çok daha iyi bir yıl olacağına inancını dile getirdi.

ETİKETLER
Agsari üCret
YAZDIR
YORUMLAR 52
 • semih 1 yıl önce Şikayet Et
  taşerona 1 ocaktan itibaren döner sermaye verilmeye başlanılsın
  Cevapla
 • sibel 1 yıl önce Şikayet Et
  taşeron işçilerin sırtındn yıllarca işverenler kazanmadımı sırtından işçiler olarak hiç acımıyoruz işverenlere işverenlere diploma sorulsun ab üyeliğine baglı işçi çalıştırma sertifikası zorunlu olsun işçinin emegini sömüren işverene devlet ceza versin tüm hakları elinden alınan yasa getirsin iş kurma sertifikası ve başkasının adına çalıştırma sertifikası iptal olsun akp bunları yapsın
  Cevapla
 • tmm 1 yıl önce Şikayet Et
  tmm
  Cevapla
 • hasan 1 yıl önce Şikayet Et
  Aman işçiye vermeyin...
  Cevapla
 • çevik 1 yıl önce Şikayet Et
  İşverenler Yaptıkları KARIN bir kısmını çalışanlarına verse devletin 100 tl desteğine gerek kaımaz.Hep cüzdanın değil birazda çalışanlarını düşün
  Cevapla
 • Erkan 1 yıl önce Şikayet Et
  Ilk önce devletin ağır işler sektörünü denetime alması gerek bu sektördeki bütün bütün işverenler emekcinin haklarını ve geleceğini caliyorlar. Önemle duyurulur sayın yetkililer emegimizi çaldirtmayin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle