PTT personel alımında süreç başladı! PTT 2017/3 alımı ne oldu?

PTT AŞ tarafından alınacak olan bin 750 personel için süreç başladı. 2017'de planlanan personel alımları nasıl olacak? PTT personel alım başvuru şartları nelerdir? PTT 2017/2 personel alımında başarılı olanlar ne zaman işe başlayacak? PTT personel maaşları ne kadar? İşte, PTT personel alımına ilişkin tüm detaylar...

PTT personel alımında süreç başladı! PTT 2017/3 alımı ne oldu?
PTT personel alımında süreç başladı! PTT 2017/3 alımı ne oldu?
GİRİŞ 22.01.2018 09:31 GÜNCELLEME 26.01.2018 14:37

PTT AŞ'den yapılan açıklamaya göre, şirketin personel ihtiyacının karşılanmasını teminen 2017'de planlanan bin 750 personel alımında adayların güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması işlemleri devam ederken, Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulunun 2017/337 sayılı kararı ile yürütmenin durdurulduğu anımsatıldı. Peki, PTT personel alım süreci nasıl işler? PTT personel alım başvuru şartları nelerdir? PTT personel maaşları ne kadar? İşte, PTT 2017 2 personel alımları işe başlama tarihi...

"ADAYLAR MAĞDUR EDİLMEYECEK"

Şirketin personel alımlarında adayların mağdur edilmemesi için Başbakan Binali Yıldırım ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın yoğun gayretleri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın takdirleriyle 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile düzenleme yapıldığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Sayın Bakanımızın açıklamaları doğrultusunda, söz konusu KHK kapsamında 2017/2 personel alımında başarılı olup göreve başlama işlemleri tamamlanan ve güvenlik şartları olumlu olan adayların, işe başlama süreçleri 8 Ocak 2018 itibarıyla gerçekleştirilecek."

PTT 2017 3 PERSONEL ALIMINA BAŞVURANLAR NE OLACAK?

İşlemleri tamamlanan adayların göreve başlayacakları il başmüdürlüklerine müracaatlarının gerektiği ifade edilen açıklamada, KHK'nin yayınlanma tarihinden itibaren 2018 ve sonraki tüm alımlarda düzenlenecek yeni mevzuatın geçerli olacağı ve bu mevzuat çerçevesinde işlem yapılacağı bildirildi.

PTT 2017/3 alımlarına başvuruda bulunan ve başvurusu kabul edilen adaylar alımların ne durumda olduğunu merak ediyor. Şirketin 2018 içinde ve müteakip yıllarda da ihtiyaç duyulması halinde personel alımına devam edeceğinin vurgulandığı açıklamada,

"Sürekli gelişen ve büyüyen PTT ailesi olarak 2017/3 personel alımında başvurduğu halde beraber çalışma imkanı bulamadığımız değerli vatandaşlarımızın bundan sonraki personel alımlarına başvurularını bekler, onları PTT ailesi olarak aramızda görmekten mutluluk duyarız. Ayrıca ataması gerçekleşecek olan bin 750 personelimize PTT ailesi olarak hoş geldiniz der, birlikte çalışmaktan memnuniyet duyacağımızı ifade ederiz." değerlendirmesinde bulunuldu.

PTT PERSONEL ALIM BAŞVURU ŞARTLARI

a) 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28 inci maddesi kapsamında yer alanlar hariç olmak üzere Türk vatandaşı olmak.

b) On sekiz yaşını tamamlamış ve otuz beş yaşından gün almamış olmak.

NOT: 18/04/1983 tarihinden sonra doğanlar müracaat edebilecektir.

c) Kamu haklarından yasaklı bulunmamak.

ç) 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53’üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı altı ay veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar,Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikap, rüşvet,hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas,ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak.

d) Askerlikle ilgisi bulunmamak, askerlik çağına gelmemiş olmak veya askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış veya erteletmiş olmak.

e)Başka kuruluşlara karşı mecburi hizmet yükümlülüğü bulunmamak.

f)Atanacağı pozisyon için ekli listede belirtilen öğrenim şartını haiz olmak (Son başvuru tarihi olan 23/04/2017 tarihi itibariyle mezun olmak).

g) Yapılacak”sözlü sınavda” başarılı olmak.

ğ) Daha önce çalıştıkları kamu kurum veya kuruluşlarından disiplin cezası ile işten çıkarılmış olmamak.

h) 2016 yılında yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavına(KPSS) girmiş olmak.

PTT PERSONEL MAAŞI NE KADAR?

PTT personel maaşları 3 bin TL civarında olmakla birlikte vergi dilimi artışı nedeniyle meydana gelen düşüşle beraber yılın son aylarında 2 bin 500 TL civarına gerilemektedir. Dağıtıcı personel maaşları ise ilk etapta 2 bin 700 TL ile 2 bin 800 arasında iken aynı sebepten son aylarda 2 bin 400 TL’lere kadar düşmektedir.

YORUMLAR 3
 • muzaffer 3 ay önce Şikayet Et
  kpss şartı kalkmadı mı 2017.06.08 mezunuyum kpss önlisans mezunuyum fakat 2016 kpss ye lise düzeyi . orta ogretimden girdim atanma şansım varmı
  Cevapla
 • enver 3 ay önce Şikayet Et
  hayır
  Cevapla
 • selcan 3 ay önce Şikayet Et
  Farkli bölüm basvurulari ne olacak peki kpss puani kaca duser dagiticilar için
  Cevapla