Türkiye dünyada 4 ülkeden biri olacak!

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TAI), TF-X olarak bilinen Milli Muharip Savaş Uçağının detaylı özelliklerini paylaştı.

Türkiye dünyada 4 ülkeden biri olacak!
Türkiye dünyada 4 ülkeden biri olacak!
GİRİŞ 12.12.2017 18:12 GÜNCELLEME 13.12.2017 00:40
Bu Habere 51 Yorum Yapılmış

Çift motorlu olacak MMU’da her motorun itiş gücü 20 bin libreye ulaşacak. Uçak 55 bin feet irtifaya (yaklaşım 18 bin 600 metre) irtifaya çıkabilecek. Menzili ise 600 deniz mili yani 1,110 kilometre.
 
Türk Silahlı Kuvvetleri ihtiyaçlarını karşılamak üzere başlatılan Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi ile Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan ve 2030’lu yıllardan itibaren kademeli olarak devreden çıkartılması düşünülen F-16 uçaklarının yerini alabilecek yurt içi imkân ve kabiliyetler ile tasarlanan modern uçakların üretilmesi amaçlanıyor.

 


TÜRKİYE 5. NESİL UÇAK ÜRETEBİLEN 4. ÜLKE OLACAK
Proje’de yeni nesil bir uçakta olması gereken düşük görünürlük, dâhili silah yuvası, yüksek manevra kabiliyeti, artırılmış durumsal farkındalık ve sensör füzyonu vb. teknoloji alanlarındaki çalışmaların sonucunda Türkiye, dünyada ABD, Rusya ve Çin’den sonra 5. nesil bir muharip uçağı üretebilecek alt yapı ve teknolojiye sahip ülkeler arasında yer alacak.
 
MMU'nun, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığının envanterine girmesi planlanan F-35A uçakları ile birlikte görev yapması ve üretilecek uçakların 2070’lere kadar Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alması öngörülmekte.
 
MMU’da kullanılacak motor için hazır motorların performans isterlerine etkisi ile aday firmaların özgün veya geliştirme motorlar için çözümleri incelenmektedir. Aday motor firmalarından alınan bilgiler ve yapılan performans analizleriyle Hv.K.K.lığı harekât isterlerini karşılayabilmek amacıyla çift motorlu bir MMU konfigürasyonu belirlenmiştir.
 
JET MOTORLU HÜRJET EĞİTİM UÇAĞI

HÜRJET'in, Türk Hava Kuvvetleri'nin Tekamül Jet Eğitim Uçağı olarak T-38 uçaklarının yerine hizmete girmesi, geleceğin savaş pilotlarının HÜRJET'te yetiştirilmesi hedefleniyor. HÜRJET'in 3000 kg faydalı yük kapasitesine sahip Hafif Taarruz Uçağı modeli, ülkemizle birlikte dost ve müttefik ülkelerin Silahlı Kuvvetlerinde, Hafif Taarruz, Yakın Hava Destek, Sınır Güvenliği, Terörle Mücadele gibi görevlerde kullanılmak üzere silahlandırılacak.
 
HÜRJET, 1.2 Mach maksimum hıza ve 45,000 feet (yaklaşık 15 bin metre) maksimum irtifada görev yapacak şekilde tasarlanacak.

ETİKETLER
TF-X
YAZDIR
YORUMLAR 51
 • kutsal damacana 10 ay önce Şikayet Et
  tamam güzel ama 10 sene sonra birde 10 sene sonra 4. mü oluruz 8.mi 12. mi ALLAH bilir
  Cevapla
 • ali 10 ay önce Şikayet Et
  Allah yar ve yardımcımız olsun.Galip olan Allahtır.
  Cevapla
 • bulent 10 ay önce Şikayet Et
  çok yavaş ilerliyoruz enazından f16 ayarında birşeyler üretip onun üzerinden 5. nesile yönelelim
  Cevapla
 • ttttt 10 ay önce Şikayet Et
  Bunar gerçek olursa ben sabahlara kadar ağlarım.
  Cevapla
 • Ben. 10 ay önce Şikayet Et
  Aslında uçak devri kapanıyor, füze üretimine daha hızlı asılmak lazım. Bu menzille nereyi vuracaksınız? Sonra tanker uçak mı alacağız? Biz yakıt ikmali yaparken füzelere el mi sallayacağız? Baştan hedefi büyük koyalım lutfen, 2030'larda uçak kalmayabilir.
  Cevapla
 • H.B.V. 10 ay önce Şikayet Et
  Sadece Füze yapsak bu seferde Niye Uçak yapmıyoruz diye veryansın edersiniz!? Yahu siz Seri üretimmisiniz? :)).
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle